Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Giraffa camelopardalis, čili žirafa

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Čtenáři píší Alíkoviny
  Žirafy jsou nejvyšší ze všech živočichů. Díky dlouhým nohám a nápadně protáhlému krku dosahují až šestimetrové výšky. Žijí ve stádech v afrických stepích jižně od Sahary.

  Olomoucká zoo chová jedno z největších stád žiraf Rothschildových v Evropě. V současnosti chová šestnáct žiraf, letos se v zahradě narodila tři mláďata. , © Libor Teichmann, MAFA

  Živí se výhonky a větvičkami - při své výšce se mohou pást i na vysokých stromech, kam jiní býložravci nedosáhnou. Zato při pití si musejí kleknout nebo do široka roztáhnout nohy, aby dosáhly k vodě. Samice rodí zpravidla jedno mládě. Žirafy se nemohou dorozumívat hlasem, jsou němé.

  Žirafy v zajetí

  Světu byly žirafy známy již dlouho před tím, než je doktor Johnson v roce 1755 popsal ve svém slovníku jako "Habešské zvíře vyšší než slon, ale ne tak tlusté." Často byly zobrazovány na jeskynních malbách nejen v jižní Africe a Zimbabwe (Rhodesii), ale i na Sahaře, kde před její klimatickou přeměnou v poušť také žily. Historické prameny uvádí, že už v roce 2500 př.n.l. byly žirafy chovány ve starém Egyptě.

  V roce 46 př.n.l. přivezl odtud Julius Caesar první žirafu do Evropy (z Alexandrie do Říma), kde byla později při příležitosti otevření Caesarova Fora při hrách roztrhána lvy. V následujících letech a desetiletích byly dováženy stovky žiraf ke krvavým radovánkám římských panovníků.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Lískulka07

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 22. října 2008 v 17:37.
  žira v něm napsal:

  žira

  žirafa je moje nej oblíbenější zvíře 26161

  Příspěvek z 13. září 2008 v 18:26.
  Margotka23 v něm napsal:

  žirafka:-)

  je to úžasný zvířááátko!!!mám ráda žirafky252525101010

  Příspěvek z 27. července 2008 v 17:49.
  123a v něm napsala:

  ŽIRAFA

  I LOVE GIRAFFE !!!A ČESKY JE TO !!!!!!!!!!!!!!MÁM RÁDA ŽIRAFU!!!AT ČESKY NEBO ANGLICKY MÁM JI RÁDA