Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Gorily - zajímavosti o nich

  vydáno  •  Zvířata

  V tomto článku vám řeknu něco o gorilách, našich opičích předcích. Snad se vám to bude líbit. Příjemné čtení :-)

  Gorilí mládě, © MonikaP

  Gorily a jejich podobnost s člověkem

  Gorily jsou předci člověka, jsou to 2. nejbližší předci k člověku, před nimi je šimpanz. Gorily jsou obrovské černé opice.
  Jejich DNA je z 99 % shodná s DNA člověka. Jsou velmi chytré.

  Gorily a jejich život ve volné přírodě

  Gorily obývají lesy střední Afriky. Jsou to sice všežravci, ale i tak jsou převážně býložravé. Gorily se pohybují zvláštní chůzí, kdy se opírají o klouby předních končetin. Dospělí samci měří 165–175 cm a váží 140-204,5 kg, byl však v přírodě zaznamenán i jedinec vysoký přes 183 cm a vážící 225 kg. Dospělé samice často váží jen polovinu hmotnosti plně vyvinutého samce. V zajetí někdy obézní gorily přesáhnou 270 kg. Stavba obličeje se vyznačuje podkusem, tj. jejich spodní čelist přesahuje čelist horní.

  Žijí ve skupinách (tlupách). Stříbrohřbetý samec je samec, kterému se přibližně ve 12 letech věku objeví viditelný pruh stříbrné srsti na hřbetu. Tito samci mají výrazné špičáky, které se vyvíjí i během dospělosti.

  Stříbrohřbetí samci jsou silní jedinci s dominantními sklony a většinou vedou skupinu. Velikost skupin se pohybuje v rozpětí od 5 do 30 jedinců a vůdce skupiny se mezi nimi těší největší pozornosti. Vůdce je zodpovědný za rozhodnutí týkající se celé skupiny, urovnává ve skupině konflikty, určuje přesuny skupiny za potravou a je zodpovědný za bezpečí a prosperitu skupiny.

  Potrava

  Jsou to všežravci, ale většinu jejich jídelníčku tvoří rostlinná strava. Živí se ovocem, listy, a výhonky. Občas snědí nějaký malý hmyz.

  Mláďata

  Gorily jsou březí asi 8,5 měsíce. O mláďata se starají 3–4 roky, poté je odstaví. poté o ně pečuje vůdce skupiny, ale už ne tolik, jako matka. Samice dospívají v
  10–12 letech, samci v 11–13 letech, ale v zajetí dříve.

  Aktuální situace goril

  Gorily jsou momentálně ohroženým druhem, protože byly častým cílem pytláků. Některé organizace se snaží o jejich ochranu, rozmnožení a návrat do volné přírody. Tak snad budou úspěšní a gorily nevyhynou.

  Gorily z pražské zoo

  Mě gorily fascinují. Umějí dobře skákat po stromech a lézt po nich. Většinou se gorily nechtějí koupat. Což není nic neobvyklého. Rády si hrají s pneumatikami a s ostatními. Richard z pražské zoo to umí rozjet. Pak je tam gorila Shinda, která má s Richardem malé gorilátko Ajabu. Ajabu je velmi roztomilý. Když se k Ajabovi přiblíží někdo jiný než Shinda nebo on sám, hned zaútočí. Ostatní gorily se Richarda hrozně bojí. Ještě je tam Nuru a Kiburi. Nuru a Kiburi se považují za gorilí puberťáky, takže mají co dělat, aby je uhlídali.Vždy tam jedí seno a jinak mrkev, salát atd. Jinak jsou roztomilé. Mládě Bikira si vodu velice užívá. Gorily mlžení milují, ale sprchu ne. Jinak o všechny gorily se starají perfektně. Shinda je labužník, to vám můžu říct.
  Shinda pod tryskami dělá neuvěřitelné grimasy.
  Nejstarší gorilí samicí je Kamba.
  Richard je obrovský bručoun, nic jiného skoro nedělá.
  Když se Ajabu Richardovi zakousne do zad, tak mu to vrátí, to byste nechtěli vidět.
  No a to by bylo k mému článku vše. Děkuji za pozornost a pěkné počteníčko.

  (Zdroj informací o gorilách obsažených v Alíkovině: cs.wikipedia.org/wiki/Gorila).

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 25. září 2018 v 10:38.
  AnonymA v něm napsal:

  Hmmmm....

  Příspěvek z 24. září 2018 v 11:41.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  :-D;-D

  Příspěvek z 23. září 2018 ve 20:34.
  matisek005 v něm napsal:

  Vypadá snad, že jsou na Alíkovi jen dva články? :-D