Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  GrailQuest

  vydáno  •  knihy
  Kdo by si rád zabojoval sedm gamebooků s jednou postavou a povedenou společností, pak vřele doporučuji sérii knih GrailQuest.

  Excalibur, © Archiv

  Jedná se o příběhy z dob krále Artuše, kde vás vždy přivolá pomatený, sklerotický a poblázněný kouzelník Merlin. Je úskočný a dost vychytralý. Již při čtení úvodu knih se rozesmějete a zároveň si budete připadat, jako když hovoříte s bláznem. V tom vás Merlin jen podpoří, když vám na výpravu dá EJ, Excalibur Junior. Je to meč, ale ne jen tak ledajaký. Je to mluvící meč, přesná napodobenina králova Excaliburu.

  V pokračování příběhu se meč naučí i číst vaše myšlenky a tak se stane stejně tak otravným, jako je Merlin. Jediným vaším neštěstím je, že meč máte stále s sebou, kdežto Merlina vždy ponecháte na úvodu. Musím však uznat, že je vám mnohdy i nápomocen a rád se podělí o své zkušenosti a názory. Přesto však je tato série plná úskočných překvapení a pastí a tak doporučuji mít se na pozoru a nenechávat nic náhodám.

  Mírně se liší od ostatních knih, avšak styl hraní je stejný. Má jen několik svých zajetých pravidel, a čím víc jich přečtete, tím spíše přijdete na pár stereotypů a lépe odhadnete pasti. Určitou zvláštností je zde několik artefaktů, opakujících se v celé sérii:

  1. Kdykoliv se vaší postavě podaří zemřít, odcházíte na "ponurou 14", kde jste svědkem vlastního pohřbu. Během něj k vám přistoupí Merlin, nevěřícně zakroutí hlavou nad vaší neschopností a přečaruje vás o kousek dřív, než jste zemřeli. Máte tak možnost nadále pokračovat a neudělat stejnou hloupost.
  2. Autor se vám snaží pomoci a to povětšinou tím, že vám do příběhu zasadí novou společnost. Jsou to sice jenom zvířata, ale i přes to vám dává možnost si s nimi popovídat. Ti z vás, kteří se již nebojí žádných zoufalostí, brzy zjistí, že vydržíte-li mluvit na zdánlivě nechápající zvířátka, budete za svou snahu odměněni. Povětšinou krysa ve vězení, had anebo cvrček po třetím odkazu promluví a dají vám cennou radu.
  3. Snad se ta trojka sešla schválně, neboť dalším oblíbeným útvarem autora je cela 3 x 3 metry velká. Často v ní najdete nemrtváka anebo kostlivce. Však si ze své obliby sám autor udělal legraci.
  4. Poetický ďábel. Kdo? Radši se neptejte příliš hlasitě, kdyby zjistil, že nevíte, kdo to je, mohl by se naštvat. Je to postava, kterou občas v dobrodružství potkáte a která vám pomůže a poradí. Tedy pokud jste na ní dostatečně přívětiví a vyslechnete si její k smrti špatné verše. Sám Poetický Ďábel si o sobě myslí, že je nejlepším básníkem na světě a pokud se necítíte jako jeho potencionální oběť, raději jen tiše přikyvujte. Má totiž nemilou vlastnost trhat na kousky. Na stovky malých kousků. A ta nejhorší smrt je, kdybyste přežili všechny pasti a zabili potvory jen proto, aby vás nakonec na ponurou 14 odeslal "přítel".

  Záludná série skrývá mnoho velice vtipných postav, příběhů a událostí a na stránkách všech sedmi dílů se opakují jen ty vtipné, přesto nečekané, zvraty. Každému zní lépe: "U Joviště, spadla ti střecha na hlavu, " než suché oznámení o přesunu vaší postavy na 14.

  Ti, kteří mají rádi krále Artuše a jeho statečné rytíře, nebo ti, kteří se jen rádi pobaví a navštíví dobrodružnou zemi Avalon, nechť zabrousí do knihoven a knihkupectví a hledají sérii GrailQuest.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 15. srpna 2014 v 16:12.
  hana210104 v něm napsal:

  co já vim