Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Gymnastika - vše co chceš vědět

  vydáno  •  Sport
  Chceš se začít věnovat gymnastice či akrobacii, ale nevíš jak na to?

  Gymnastiku se může začít učit skoro každý. Gymnastiku dělíme na sportovní a moderní.

  • Sportovní. Ve sportovní gymnastice se dbá hlavně na sílu a přiměřenou ohebnost. U klasické sportovní gymnastiky se pracuje na bradlech, kladině, prostné a na přeskoku. Pak je teemgym (cvičení v týmu). Při ní se provádí společná skladba ( 6 - 12 lidí, kteří s hudebním doprovodem předvádí sestavu s choreografickými, silovými a akrobatickými prvky), poté akrobacie - různé prvky od přemetů až po salta a araby (hvězdy bez rukou) atd. Jako poslední je trampolína.
  • Moderní. Při moderní gymnastice se cení extrémní ohebnost (proto hodně lidí chodí už od mala) , elegance a rytmika. Gymnastky cvičí se stuhou, kužely, švihadlem, míčem a obručí. Já se věnuji zatím pouze akrobatickým prvkům.

  Pokud si vyberete jakou gymnastiku chcete dělat, je dobré poprosit rodiče, jestli byste mohli chodit. Pokud dostanete svolení, doporučuji najít nějaký klub. Pokud vám rodiče nedovolí chodit, nebo není poblíž vašeho bydliště žádný klub, můžete se učit sami. Ze začátku zkoušejte lehké prvky typu: stojka, hvězda, most, ze stojky do mostu atd.. Pak se můžete pustit do složitějších: jednoručka (hvězda na jedné ruce), most ze stoje, přemet dopředu či dozadu. A pak ty hodně těžké - flik (přemet dozadu, do kterého se jakoby skočí), arab, šprajcka (přemet dozadu bez rukou), nebo salta (nejlépe s pomocí a na něčem měkkém, třeba na trampolíně).

  Upozornění: Cviky se nenaučíte hned! Bylo by dobré, aby na vás někdo dohlížel, aby jste se nezranili. Já se salto učila dva měsíce. Když vám něco hned nepůjde, tak to zkoušejte a časem se to naučíte. Vždy se před cvičením rozcvičte! Jinak si totiž můžete něco natáhnout nebo ještě hůř.

  • Úrazy. Úrazy jsou naprosto běžné. I když se učíte s trenérem v nějakém kroužku. Nesmíte jít do nějakého cviku, který je na vás moc těžký. Doporučuji mít pořádnou zásobu tejpů.
  • Rady. Pokud se učíte sami, je dobré si hledat nějaké tutoriály třeba na youtube. Doporučuji: Triogym Czech cheer champions Pokud máte dlouhé vlasy, udělejte si culík či drdol, aby vám vlasy nepřekážely. Kupte si kvalitní obuv. Jděte si zaběhat. Těžké a náročné cviky trénujte na trampolíně. Dávejte si přestávky. Tak snad jsem vám trochu pomohla.
  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 18. září 2017 ve 21:35.
  PRALINEČKA v něm napsala:

  TheQueen neříkej že na moderní gymnastiku potřebuješ jenom ohebnost, na moderní gymnastiku potřebuješ: ohebnost, sílu, rovnováhu, vyrovnanost (jak psychickou tak fyzickou) , sebevědomí (protože na ní potřebuješ hodně trpělivosti) , rytmus, kondicku. A neříkej mi že ó ní nic nevím, já na ni chodím už asi tři nebo čtyři Roky, mám asi deset medaili a pět diplomu, jak že společných ta individuálních skladeb. A je hodně náročná. A na sportovní gymnastiku rozhodně od mala chodit nemusíš, to na moderní jo, moje kámoška začala až někdy v deseti, a to celý ty roky necvičila, spíš musíš složit zkoušky, pokud chceš chodit do nějakého super klubu. Tak nepiš něco co není pravda]:-):-QRv:-o:-E

  Příspěvek z 5. června 2017 ve 20:52.
  dennisvet v něm napsala:

  Sofie: ty zase nepiš, že je třeba jen ohebnost - to je jako kdybych u běhu napsala, že stačí pouhá rychlost ;)

  Příspěvek z 5. června 2017 v 9:07.
  TheQueen v něm napsala:

  Tak s tím určitě nesouhlasím nepiš o sportovní gymnastice když o ní nic nevíš a děláš moderní. Sportovní gymnastika je daleko těžší než moderní nejdůležitější je síla a extrémní ohebnost a to nemluvím o ostatním jako např. rovnováha atd., když to u moderní potřebuješ pouze ohebnost. A navíc na moderní gymnastiku můžeš začít chodit klidně v osmi letech, ale naopak na sportovní gymnastiku musíš chodit od mala. V článku to píšeš úplně obráceně......sportovní gymnastice moc nerozumíš tak o ní nepiš. Úvodní článek vyzněl jako sportovní gymnastika je hračka a moderní je nejtěžší.:-Q