Alíkoviny

Gymnastika - vše co chceš vědět

vydáno  v 8:56
Chceš se začít věnovat gymnastice či akrobacii, ale nevíš jak na to?
Gymnastika - vše co chceš vědět

Gymnastiku se může začít učit skoro každý. Gymnastiku dělíme na sportovní a moderní.

  • Sportovní. Ve sportovní gymnastice se dbá hlavně na sílu a přiměřenou ohebnost. U klasické sportovní gymnastiky se pracuje na bradlech, kladině, prostné a na přeskoku. Pak je teemgym (cvičení v týmu). Při ní se provádí společná skladba ( 6 - 12 lidí, kteří s hudebním doprovodem předvádí sestavu s choreografickými, silovými a akrobatickými prvky), poté akrobacie - různé prvky od přemetů až po salta a araby (hvězdy bez rukou) atd. Jako poslední je trampolína.
  • Moderní. Při moderní gymnastice se cení extrémní ohebnost (proto hodně lidí chodí už od mala) , elegance a rytmika. Gymnastky cvičí se stuhou, kužely, švihadlem, míčem a obručí. Já se věnuji zatím pouze akrobatickým prvkům.

Pokud si vyberete jakou gymnastiku chcete dělat, je dobré poprosit rodiče, jestli byste mohli chodit. Pokud dostanete svolení, doporučuji najít nějaký klub. Pokud vám rodiče nedovolí chodit, nebo není poblíž vašeho bydliště žádný klub, můžete se učit sami. Ze začátku zkoušejte lehké prvky typu: stojka, hvězda, most, ze stojky do mostu atd.. Pak se můžete pustit do složitějších: jednoručka (hvězda na jedné ruce), most ze stoje, přemet dopředu či dozadu. A pak ty hodně těžké - flik (přemet dozadu, do kterého se jakoby skočí), arab, šprajcka (přemet dozadu bez rukou), nebo salta (nejlépe s pomocí a na něčem měkkém, třeba na trampolíně).

Upozornění: Cviky se nenaučíte hned! Bylo by dobré, aby na vás někdo dohlížel, aby jste se nezranili. Já se salto učila dva měsíce. Když vám něco hned nepůjde, tak to zkoušejte a časem se to naučíte. Vždy se před cvičením rozcvičte! Jinak si totiž můžete něco natáhnout nebo ještě hůř.

  • Úrazy. Úrazy jsou naprosto běžné. I když se učíte s trenérem v nějakém kroužku. Nesmíte jít do nějakého cviku, který je na vás moc těžký. Doporučuji mít pořádnou zásobu tejpů.
  • Rady. Pokud se učíte sami, je dobré si hledat nějaké tutoriály třeba na youtube. Doporučuji: Triogym Czech cheer champions Pokud máte dlouhé vlasy, udělejte si culík či drdol, aby vám vlasy nepřekážely. Kupte si kvalitní obuv. Jděte si zaběhat. Těžké a náročné cviky trénujte na trampolíně. Dávejte si přestávky. Tak snad jsem vám trochu pomohla.
Autorka: