Alíkovina

Gymnázium - mám na něj nebo nemám?

vydáno  •  Škola a poznání
Četla jsem v Alíkovinách několik článků a diskusí na téma víceleté gymnázium a ráda bych se k tomu také vyjádřila.

(ilustrační snímek), © Profimedia.cz

První otázka, která napadne každého páťáka, když se někdo zmíní o gymnáziu, je: "Mám, nebo nemám?" Já bych řekla, že ano - každý by si měl zkusit přijímačky. Za zkoušku nic nedáte. Kdykoliv můžete své rozhodnutí změnit.

Například můj o rok mladší kamarád (páťák) chodí na malou školu v malém městě, kde má ve třídě samé grázlíky a příšerně hloupé holky. Přitom on je jiný. Strašně dobře se učí a nikdy se nepere. Na výtvarné výchově ho paní učitelka podporuje, aby z deváté třídy šel na design a na této škole ještě zůstal.

Ale já si myslím, že je ho tam škoda. Vždyť z gymnázia může kdykoliv odejít kam chce a když se to nepovede, může tam zůstat až do oktávy. Na naší škole (gymnázium Dr. Randy - www.sportgym.cz) učí Zlatý Ámos Luboš Blahout a výtvarná výchova tu má hodně dobrou pověst.

Když už se někdo rozhodne, že půjde na gymnázium, tak by si měl vybrat na jaké. A jak si vybrat? Chodit na dny otevřených dveří, prohlížet internetové stránky od starších kamarádů, zjistit si pověst školy a jak to tam chodí, do internetových vyhledavačů zadat jméno školy a sledovat její úspěchy a podobně.

Na našem gymnáziu je takový zvyk, že na dni otevřených dveří provádějí primáni, takže se jich uchazeči mohou na cokoliv o škole zeptat. Hlavně se, prosím vás, nerozhodujte podle vzdálenosti školy od zastávky autobusu, jako to udělalo pár mých kamarádek.

Poté, co si vyberete, tak nejdříve včas a správně vyplňte přihlášku a pomalu se začněte připravovat na přijímací řízení. Některé školy pořádají zvláštní semináře, ve kterých vysvětlují průběh testů a rozdávají důležité materiály. Na ty určitě jděte - nic vás nepřipraví lépe. Kupte si knížky s testy, nebo si objednejte on-line testy na internetu. Radím vám dobře, stojí to za to!

Na den přijímacích zkoušek se dobře vyspěte. Ráno se určitě vydatně nasnídejte, abyste u testů neusínali, a vydejte se na cestu. Když přijdete na místo, pohodlně se usaďte, vyplivněte žvýkačku a vyčkejte do začátku. Rozhodně se nesnažte při testech podvádět, nevyplatí se to! Většina škol dá výsledky na internet do druhého dne.

Jestli se dostanete, tak to pořádně oslavte, a když ne, tak nesmutněte - vždyť můžete zůstat na základní škole a zkusit to v devítce. můžete zkusit podat odvolání, ale většinou tím ničeho nedocílíte. Hodně štěstí při rozhodování!

Vizitka autorky článku na Alíkovi MissTiger

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (74)

Příspěvek z 27. dubna 2009 v 18:26.
natysek12 v něm napsala:

Reakce na Makkynka:

Kamarádka je přednější než učení!

Příspěvek z 25. dubna 2009 ve 12:34.
Bajíček v něm napsal:

Reakce na i-Dog:

víte že gympl je i film 22

Příspěvek z 25. dubna 2009 ve 12:33.
Bajíček v něm napsal:

Reakce na -Tomča-:

to nemá cenu se učit to si musíš pamatovat se základky