Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Gympl - Ano nebo ne?

  vydáno

  Tento článek je pro všechny, kteří uvažují o osmiletém gymplu. Jít nebo nejít? Snad to někomu pomůže.

  Gymnázium, © Pralinka2

  Ahoj, čtenáři!
  Já jsem Auri a je mi třináct let. Již dva roky chodím na osmileté gymnázium. Uvažoval/a jsi někdy, že by jsi gympl zkusil/a? Máš dobré známky, ale furt nevíš, jestli jít, nebo ne? Co by bylo jinak? Co by bylo lepší a co horší než na základce?
  Před dvěma lety jsem si tyto otázky kladla pořád. Nejhorší bylo to, že se mi z každé strany valila jiná odpověď.
  Takže jsem nevěděla, jestli by byl gympl dobrý. Každopádně jsem na základce měla samé jedničky, tak jsem se rozhodla, že zkusím alespoň příjmačky, ať vím, jak na tom jsem.
  Mám tu pro vás první radu: I když jste se ještě plně nerozhodli, jestli na gympl jít nebo ne, určitě zkuste příjmačky! Tím nic neztratíte, ba naopak. Pokud byste se dostali, viděli byste, že na to máte a určitě by vám to pomohlo při rozhodování!

  Příjmačky jsem teda napsala a na oba dva gymply jsem se dostala. Upřímně, na gympl se mi ani trochu nechtělo. Rodiče mě ale stále přemlouvali, že to bude o hodně lepší než základka.

  Podívejte se na to takhle. Pokud máte na základce blbý kolektiv, divné učitele a podobné věci, gympl je určitě skvělý. Nejen, že se dostanete úplně do nového kolektivu, ale vaši spolužáci budou chytří (teď nechci urazit nikoho na základce :D Tam je určitě taky hodně chytrých lidí, jen se neodvážili gympl vyzkoušet). Stalo se vám někdy, že vám nějaký spolužák řekl, že jste šprt? A vy jste se marně hájili, že šprt nejste, protože jste se doma neučili, jen máte prostě tu inteligenci, že to pochopíte v hodině?
  Tak na gymplu to je v pohodě. Dostanou se tu jen ti nejlepší a už vám nikdo nebude říkat, že jste šprt, protože vaše školní výsledky budou o hodně víc vyrovnané než na základce.
  Najdete si tu nové kamarády a celý ten kolektiv bude prostě lepší, protože si nebudete muset něco závidět.
  A pokud si myslíte, že na gymplu budou jen samí šprti, co jsou nudní, tak se pletete! Na gymplu je o hodně větší sranda než na základce a právě tam se většinou najdou ti nejlepší přátelé na celý život.

  Navíc, zdá se vám, že na základce musíte každé učivo probírat dva měsíce, protože to někteří „inteligenti“ prostě nechápou, a vy tomu už dávno rozumíte a štve vás to zdlouhavé opakování? Na gymplu jde všechno mnohem rychleji.

  S tím se pojí základní věc. Všichni vás straší, že se na gymplu budete muset strašně moc učit. Hodiny a hodiny. A vy se zděsíte, protože jste se až do teďka nemuseli učit. Řeknu vám to takhle. Pokud prostě máte tu vrozenou inteligenci, tak to učení nebude o nic složitější než na základce. Opravdu se nemusíte šprtat od rána do večera, jak někteří tvrdí. Navíc v primě (první rok na gymplu) jsou profesoři o něco hodnější a proto na vás tolik s učením tlačit nebudou. Budou se snažit vám to co nejlépe vysvětlit, abyste si na gympl zvykli. Je jasné, že to není procházka růžovým sadem, a že občas se prostě musíte naučit třeba na dějepis nebo biologii (přírodověda), ale bez toho by to nešlo. Každopádně strašení, že to bude brutálně těžké a že už hned ze začátku na vás budou tlačit, je absolutní blbost. A pokud se budete snažit a dávat pozor, tak budete jedničkáři jako na základce.

  Abych to shrnula...
  Plusy

  • Nový kolektiv a jen malé rozdíly v prospěchu - skvěle zapadnete
  • Žádné zdlouhavé probírání, když už to všichni chápou
  • Zatímco vaši bývalí spolužáci budou mít nervy v kýblu před příjmačkama na střední školu, vy budete mít klid. (Gympl je taky střední škola)
  • Příprava na vysokou školu a víc času na výběr povolání

  Mínusy

  • Možná o něco víc toho učení a připravování
  • Trochu jiný režim než na základce
  • Možné potíže se zvyknutím si na novou školu
  • Nebudeš mít rozlučkový večírek s devátou třídou

  Každopádně, pokud máš dobré výsledky ve škole, opravdu ti doporučuji to zkusit. Já osobně jsem brutálně šťastná, že na tom gymplu jsem, a nikdy bych se zpátky na základku nevrátila.

  Pokud se vám tento článek líbil, napište do komentářů. Budu moc ráda. Snad jsem někomu pomohla.

  Auri ♥

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 3. února 2018 v 17:10.
  kajca v něm napsala:

  Gympl je k ničemu

  Příspěvek z 9. ledna 2018 v 15:54.
  Linda-Le v něm napsala:

  Souhlasím s vadžijnou, možná vám první roky budou připadat jako v pohádce a pořád si budete nalhávat, že je kolektiv nejlepší, ale postupem času si uvědomíte, že ne. Moc se to neliší. Jenom tlak ze strany učitelů je trošku asi moc větší, no. :))))))))))

  Příspěvek z 6. ledna 2018 v 18:12.
  klobáska v něm napsal:

  vadžijna: Na gymnázium jdou lidé, kteří plánují jít po tamním studiu na vysokou školu. To proto, že po gymplu umíš spoustu věcí, ale nic na takové úrovni, abys mohl jít dělat do praxe, proto musíš jít na další školu, která už je úzce specializovaná. Je jasné, že z gymplu nevycházejí budoucí zedníci a instalatéři, ale spíše lékaři a právníci.
  Jak sama píšeš, na gymnázium není těžké se dostat. Není, pokud věnuješ velký čas přípravě na přijímací zkoušky. Dále je důležitá věc to, že dostat se na školu je jedna věc a udržet se na ní je věc úplně jiná. Vím, že třeba u nás odešla spousta lidí po prvním ročníku, protože zjistili, že nato prostě nemají nebo studium neodpovídalo jejich představám o dalším životě.
  Na gymnázium by samozřejmě neměl jít každý. Jak už jsem napsal výše, je to škola pro ty, kteří plánují pokračovat ve studiu na vysoké škole. Stejně tak jsem příznivcem toho, že ne každý by měl mít třeba maturitu. Každý by prostě měl dělat povolání, které ho baví a které mu jde – a podle toho i volit školu. :-)