Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Halloween

  vydáno  •  volný čas doma
  Halloween máme rádi všichni.

  Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul.

  Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu a jiných zemí. Název vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

  Mezi nejznámější zvyky a tradice patří například vydlabávání dýní, koledování, ohně, kostýmové veselice. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci a další... Typickými barvami jsou černá a oranžová.

  V České republice nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům symbolicky dávají vydlabávané dýně. Některé domácnosti nejsou obvykle připravené na vydlabávané dýně a do Halloweenu se tím pádem nezapojují.

  Autor: (8 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 29. října 2017 v 19:17.
  BeryCZ v něm napsala:

  Mě Halloween baví. Již třetím rokem se svými spolužáky vymýšlíme na toto téma takovou malou akcičku pro naše mladší sourozence a moc nás to vždy baví. ;-)

  Příspěvek z 28. října 2017 ve 13:17.
  AnezkaB v něm napsala:

  Já ho ráda nemám:-) Neslavím cizí svátky. Ať si ho slaví kdo chce, komu se to líbí. Ale já nebudu.
  Jinak u nás ve městě ho asi neslaví nikdo. Žádný rok jsem vydlabané dýně u nás neviděla. A jak tu někdo psal, že by bylo super chodit koledovat dům od domu, tak pochybuju. Většina lidí cizím neotvírá ani na Velikonoce:-) Takže pochybuju, že by o tomto svátku někdo otevíral

  Příspěvek z 28. října 2017 ve 12:12.
  TerezKel v něm napsal:

  Souhlasím s vami. Bylo by to super kdyby se slavil i u nás.