Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Halloween nebo Dušičky?

  vydáno  •  Volný čas venku · Podzim
  Halloween si v našich krajích většinou spojujeme s Amerikou (přesněji s USA). Tento svátek je původně starý keltský zvyk, při kterém tehdy lidé svítili lucernami z dýní na cestu mrtvým. Věřili, že v noci ze 31. října na 1. listopadu se duše mrtvých vracejí domů, proto je dávali před krytý vchod do domu nebo přímo do okna.

  Halloween - DEJTE FANTAZII PŘÍLEŽITOST: Místo rozšklebených obličejů vyřežte do dýní svůj vlastní dekor ., © ISIFA/Marie Claire Group

  Takto vyrobená lucerna měla vítat zemřelé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýní usazovala svíčka.

  Nejprve se lucerny vyráběly z tuřínu nebo tykve. Když však evropští osadníci (zvláště Irové) přijeli do Ameriky, objevili praktickou věc. Zde rostoucí, ale v Evropě neznámé dýně jsou větší a lépe se hodí pro vyřezávání než řepa používaná na starém kontinentě. Halloween tak nabral "druhý dech" a byl od 19. století slaven dokonce ještě více než dříve.

  Halloween patří v Americe mezi nejoblíbenější svátky. Děti převlečené za strašidelné bytosti pobíhají od domu k domu a dostávají sladkosti. Oblíbenost tohoto svátku stoupá i u nás.

  Nejdříve se tento svátek nazýval Samhain. Jakmile se ale k moci dostala církev, svátek byl zakázán a nahrazen Svátkem všech svatých. Mnozí lidé ale Samhain slavili dále, a proto se oba svátky spojily v jeden a vesničané mu začali říkat Halloween (v originále však All Hallow´s Day).

  V Evropě se Halloween slaví jako dušičky. Tato vzpomínka na zemřelé se slaví 2. listopadu. Zapalují se svíce na hrobech, přinášejí se věnce a květiny. Lidé vzpomínají na ty, kteří už nejsou mezi námi.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Programoss


  Další zajímavosti (včetně rad jak dýně vyřezávat) si můžete přečíst v článku na serveru Hobby.cz - Ozdobné dýně - ve Valticích padl český rekord

  Svátek všech svatých

  V raném středověku se Památka všech věrných zemřelých připomíná den po svátku Všech svatých (1. listopadu). Zavedl ji roku 998 opat Odilo z kláštera v Cluny. Chtěl zamezit praktikování přežívajících pohanských obřadů. Ve 13. století se zvyk rozšířil po celé západní církvi. U nás je zvykem navštívit na hřbitově rodinný hrob a zapálit zesnulým svíčku.

  Zdroj: www.wikipedia.org

  Pražané oslavili Halloween v Botanické zahradě

  Oslavy svátku strašidel Halloween v pražské Botanické zahradě patřily hlavně dětem. Vydlabat si dýni ale přišlo i nespočet dospělých. Radovánek s poněkud morbidním podtextem si užívají především Američané. Poslední říjnový den ulice tamních měst tradičně ovládají strašidla a příšerky.

  Oslavy Halloweenu v Botanické zahradě. (31. října 2008)

  "Halloween je v botanické zahradě nejnavštěvovanější den v roce. Každoročně přijdou necelé 2000 návštěvníků," řekla tisková mluvčí zahrady Marcela Uhlíková.

  Zájemci si mohli v zahradě v Tróji vlastnoručně vydlabat dýni, kterou si buď přinesli s sebou, nebo ji koupili na místě. Zahradu tak brzy zaplnily čarodějnice, zvířátka i malí rytíři.

  Po setmění se návštěvníci s rozsvícenými dýněmi prošli zahradou. Keltové, od kterých svátek pochází, totiž věřili, že právě v tento den se domů vracejí duše zemřelých, kteří se chystají do země mrtvých. Příbuzní jim proto svítili na cestu vydlabanými svítilnami. K tomu se převlékli do starých hadrů a pomalovali si obličeje, aby byli ochráněni před zlými duchy.

  Více v článku na iDNES.cz - Pražané oslavili Halloween v Botanické zahradě, podívejte se

  A tady se můžete podívat na dění v Botanické zahradě prostřednictvím iDNES.tv Podívejte se, jak v pražské Tróji slavili Halloween.
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (83)

  Příspěvek z 30. května 2009 ve 13:19.
  Bajíček v něm napsal:

  fffffff

  škoda že se tady neslaví Halloween škoda ,kdyby se tady slavilioba 2 bylo by to lepší.

  elis565 v něm napsal:

  halloween

  Nic proti dušičkám nemán, ale na halloweenu je víc legrace.11111111

  Kosačka v něm napsal:

  sorry

  hel já nechci nic řikat já proti Halloweenu nic nemám jo ae přece jenom sme v čechách tak spíš ty dušičky!!!!