Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Halloween: Starobylý svátek i skvělá zábava

  vydáno  •  Volný čas venku · Vyrábíme · Podzim
  Původ svátku Halloween je starobylý. V současnosti je to ale hlavně skvělá zábava pro děti. Přečtěte si o něm a vyzkoušejte čarodějnickou hru s magickými lektvary a spoustou příšer.

  (ilustrační snímek), © MAFRA

  Původ svátku Halloween je starobylý a astronomický. Už v pátém století před naším letopočtem se Halloween slavil jako čtvrtící den, tj. den v půli mezi rovnodenností (stejně dlouhý den a noc) a slunovratem (na severní polokouli nejkratší den a nejdelší noc). Tento svátek je spojen s tradicemi a zvyky starých Keltů, kdy byl označován jako Samhain = Konec léta. U nás i jinde v Evropě více znám jako svátek Dušičky.

  Děti se při něm oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu se slavným pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo vám něco provedu) a koledují sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích. Tradičními znaky Halloweenu jsou speciálně vyřezávané dýně, uvnitř se svíčkou (tzv. Jack-o'-Lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Barvy černá a oranžová.

  Nezbytnou součástí každého Halloweenu jsou lucerny vyřezávané z dýní (a v Evropě původně dokonce z řepy).  Halloween je podle keltského kalendáře oslavou nejmagičtější noci celého roku - tehdy je hranice mezi světem živých a královstvím neživých nejtěsnější.

  A máme pro vás speciální halloweenský bonus: chcete si zkusit čarodějnickou hru se spoustou strašidel, aby iluze Halloweenu byla dokonalá? Zkuste si ji přímo tady. Ovládání hry je pomocí šipek nahoru, dolů, doprava, doleva, Vaším úkolem je sbírat magické lektvary a zároveň se vyhýbat útokům příšer. Stiskněte nápis PLAY GAME.

  Příjemnou zábavu.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 7. července 2008 v 19:54.
  123a v něm napsala:

  bojím

  Já se hallowenu moc bojím.Alemám ráda strašidla.25252525997723232311111125

  Příspěvek z 22. června 2008 v 17:43.
  verca00 v něm napsal:

  haloveen

  fffffffffffffffffffffffffffffrrrrrrrrrrrrrrrrbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb77777777oooooooooooooooooooooooooooooooooo777777

  Příspěvek z 22. června 2008 v 17:42.
  verca00 v něm napsal:

  halloween

  moje teta bidli v americe a tam maji halloween kazdi rok ma plnou misu slakosty24242424