Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Halloween: Svátek duchů

  vydáno  •  Alík · doma a ve světě · rodičům · podzim · historie
  Podzimní večery mají tu správnou přízračnou atmosféru, která přímo svadí k vyprávění hrůzostrašných historek. Pojďme si tedy něco povědět o nejtajuplnějším svátku v kalendáři: o Haloweenu.

  Opuštěný a chátrající hotel Palace v centru Ostravy přivítal v úterý večer Halloween party, na které byly vidět masky všech druhů., © MAFRA

  Haloweenské oslavy si u nás získávají stále větší a větší počet fanoušků, a to i navzdory škarohlídským názorům, že jde o svátek uměle dovezený ze zahraničí. To je sice pravda, ale proč bychom si nemohli tmavé podzimní večery trochu zpříjemnit lehce strašidelnou oslavou?

  Něco málo z historie

  Haloween je původně keltský svátek, který vznikl před více než 2000 lety v Irsku, jako oslava konce hospodářského roku a nástupu zimy. Keltové věřili, že se 31. října po západu slunce otevírá svět mrtvých a duše zemřelých definitivně opouštějí pozemské končiny. Proto jim na cestu rozsvěcovali světýlka – měli strach, aby některá dušička nezabloudila a nezůstala na zemi jako strašidlo.

  Podle jiných pověr měly svíčky zapálené před vchodovými dveřmi odhánět zlé duchy, kterými se o to Haloweenu jenom hemžilo. Kvůli nim se také lidé převlékali do starých hadrů a pomalovávali si strašidelnými klikyháky obličej, doufali, že je pak duchové nechají na pokoji. (Odtud zřejmě pochází základ pro haloweenské kostýmy.)

  Po příchodu křesťanství byl tento svátek zrušen a nahradily ho klidnější a rozjímavé Dušičky. Ovšem Haloween zcela nezaniknul a přežil, jako neškodná dětská zábava. Společně s irskými vystěhovalci se dostal USA, kde pevně zapustil kořeny. Odtamtud se obloukem vrací zpátky k nám do Evropy, i když v trochu upravené podobě.

  Z amerických filmů a seriálů dobře víme, jak vypadá oslava typického Haloweenu. Děti převlečené za pohádkové bytosti obcházejí domy podobně, jako u nás na Velikonoce dostávají koledu: bonbony, čokoládu, někdy i peníze. Dospělí zase pořádají maškarní večírky, atmosféře celého večera vévodí svítící vydlabané dýně, černé kočky, netopýři a další strašidelné dekorace.

  V našich zeměpisných šířkách se zdá, že se zatím obejdeme bez koledy: Haloween má nejčastěji podobu dětského karnevalu (s větším počtem strašidelných masek), případně se pořádají lampiónové průvody, světýlkové slavnosti, kreativní podzimní dílny, výstavy dýní apod. Cíl je jediný, a to přinést do nejtemnějších večerů v roce alespoň trochu světla a radosti.

  Pověry o Haloweenu

  Poslední říjnový večer byste si měli dát velký pozor, abyste neprošli pod žebříkem, nešlápli do díry na silnici, nerozsypali sůl a nerozbili zrcadlo. Za to by vám hrozila obrovitánská smůla. Podobně špatně by se vám vedlo, kdyby vám přes cestu přeběhla černá kočka, o Haloweenu totiž můžete vzít jed na to, že jde o maskovanou čarodějnici. Pokud cestou z večerní oslavy uslyšíte na pusté ulici za sebou kroky, v žádném případě se neotáčejte! Mohli byste pohlédnout do tváře samotné smrti... A jestli jste zvědaví na svoji budoucnost, zapalte si v noci 31. října svíčku a upřeně hleďte do plamene. Když budete mít štěstí, uvidíte, co vás v životě čeká a co nemine.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek ze 17. listopadu 2013 v 19:22.
  elilinka117 v něm napsala:

  fuj uf malem sem spadla ze zidle

  ti sou ale strasidelny17

  pipi20 v něm napsala:

  ppi20

  toje votporný hlavně proti malí děti1111111111111116

  Ahojky284 v něm napsala:

  Reakce na A-z045:

  to máš pravdu