Alíkovina

Harry má zpoždění?

vydáno  •  Kultura · Knihy · Harry Potter
Co najdete pod vánočním stromečkem, na to si musíte skutečně počkat až do Štědrého dne. Ale už teď víme, že pod ním určitě nenajdete české vydání 7. dílu Harryho Pottera. Nakladatelství Albatros totiž uvede českou verzi sedmé knihy série Joanne K. Rowlingové o kouzelníkovi Harry Potterovi na knižní trh až ve čtvrtek 31. ledna 2008 pod názvem Harry Potter a relikvie smrti.

Překladu knihy, která vyšla ve Velké Británii v červenci 2007 pod názvem „Harry Potter and the Deathly Hallows“, se ujal překladatel předchozích dílů série pan Pavel Medek, bratr Vladimíra Medka, který s Harry Potterem začínal. Kniha vyjde prozatím v jediné české verzi v pevné vazbě stejného formátu jako předchozí díly a v rozsahu 632 stran, tedy zhruba o 100 stran větším než díl předchozí. Největší novinkou vydání je však to, že poprvé vyjde na ekologicky certifikovaném papíře, tzn. že se vyráběl tím nejšetrnějším způsobem ve vztahu k životnímu prostředí. Nakladatelství Albatros proto při přípravě tohoto vydání úzce spolupracovalo s českou pobočkou organizace Greenpeace.

Greenpeace ČR vítá rozhodnutí nakladatelství Albatros chránit lesy vytištěním posledního dílu Harry Pottera na certifikovaný FSC papír. Odlesňování naší planety a zejména mýcení původních pralesů je jedním z největších globálních ekologických problémů. Původní pralesy jsou domovem téměř 90 % všech druhů živočichů a rostlin obývajících Zemi a posledních přírodních národů. Téměř 80 % všech světových pralesů již bylo zničeno a ročně mizí další na území o rozloze 1,5krát větší než ČR! Nejjednodušší možností, jak ochránit a zachovat pralesy, je používat recyklovaný papír (les není dotčen vůbec) nebo papír certifikovaný. Certifikát FSC (Forest Stewardship Council) zaručuje, že dřevo pochází z ekologicky a sociálně šetrně obhospodařovaných lesů. Majitel lesa musí zachovávat biologickou rozmanitost, respektovat práva původních obyvatel i garantovat práva zaměstnanců. Lesní hospodaření podle pravidel FSC je tak účinnou protiváhou průmyslového „pěstování“ lesních monokultur a je pro vlastníka lesa prestižním oceněním srovnatelným se známkou „bio“ v zemědělství.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!