Alíkovina

Harry Potter a Fénixův řád

vydáno  •  Kultura · Knihy · Harry Potter
Už páté pokračování úspěšné knihy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi se jmenuje Harry Potter a Fénixův řád. A jaká je? Čti...

Harry Potter a Fénixův řád - snímek z filmu, © Warner Bros

Je mnohem strašidelnější a atmosféra je temnější, než v předchozích dílech. Hned na začátku napadnou Harryho který se vrací s Dudleym dumů mozkomorové. Harry si samozřejmě nenechal hůlku doma a použil proti nim Patronovo zaklínadlo. Do celé situace přibíhá vyděšená paní Figgová, která je jak se později dozvíme moták. Když se pak o několik okamžiků později baví s Harrym, posílá nezčetné nádávky na adresu Dunga (jednoho z členů řádu), který měl mít dnes hlídku o které ale Harry nemá ani tušení. Když pak Harry přivleče stuhlého Dudliho domů, přijde mu hned několik sov z ministerstva kouzel a taky od Siriuse.

Harry je předvolán na disciplinární řízení, které se má konat na ministerstvu kouzel a tetě Petunii dojde hulák, který je jak se později dozvíme od Brumbála. Petunie je z toho sice vyděšená, ale ví, o co se jedná. Zato stýc Vernon o tom co se děje nemá nejmenší tušení a navíc chce vyhnat Harryho z domu. Teta petunie ale ví, že musí zůstata u nich. Proč? ... to vám nenapíšu. To se dočtete v knize.

Později pro Harryho přiletí lupin, moody a další členové řádu, aby Harrymu zajistili bezpečnou cestu na hlavní štáb řádu, který sídlí v Londýně u Siriuse doma. Tam se Harry setká s rodinou Weasliových. Ale ne z Percim, protože se pohádal s rodiči a odešel z domu. Ale setká se zde i se Siriusem, Hermionou a později i s dalšími členy řádu. Harry se dozví, že Ron a Hermiona celé prázdniny věděli o co se jedná a nenapsali mu o tom ani řádky. Není divu, že se na ně Harry zlobí, ale Brumbál jim to zakázal.

O něco později, jde Harry za doprovodu pana weasliho na disciplinární řízení. Jedou mudlovským způsobem, z čehož jsou oba docela nervozní. Na disciplinárním řízení je jako svědkyně předvolána paní Figgová a Brumbál dělá Harrymu něco jako advokáta. Disciplinární řízení dopadne dobře. Harry se smí po prázdninách vrátit do Bradavic. v Bradavicích čeká Harryho a jeho spolužáky nepříjemné překvapení. Nová učitelka je spolčená z Popletalem. Navíc se při jejich hodinách nepoužívají hůlky, ale jen se čte z učebnic.

Ta připravuje hotové peklo. Prosazuje stále další výnosy a stane se z ní Bradavičská vyšetřovatelka. Každý, kdo chce mít nějaký kroužek si od ní musí vyžádat povolení. To se týká i famfrpálu. Na neštěstí si zasedla na Nebelvír. Na protest proti tomu, Harry, Ron A Hermiona zorganizují tajnou organizaci pod názvem BA (Brumbálova Armáda), kde Harry učí ostatní obranu proti černé magii. Při jednom z famfrpálů se Harry a Frred porvou s Malfoyem. Pak Umbrigedová zakáže Harrymu, Georgovi a Frredovi famfrpál (doživotně).

To abyste nebyli líní si přečíst knihu. :-))))

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!