Alíkovina

Harry Potter a jeho kouzelný svět

vydáno  •  Kultura · Filmy · Knihy
O čem vypráví příběh Harryho Pottera? Jak se mohl prakticky přes noc stát tolik oblíbeným? Co je na něm tak zajímavého? Jaký je rozdíl mezi filmem a knihou? Kolik filmů už je natočených a co nás teprve čeká? Čti dál a dozvíš se to!

Harry Potter je už známý snad po celém světě. Dříve však neznámá autorka, Joanne Kathleen Rowling, se dokázala prvním dílem knihy (Harry Potter a Kámen mudrců) umístit mezi nejčtenější autory. Kouzlo dobrodružství přitáhlo spoustu čtenářů a filmových diváků. I přes svou délku, dokázaly knihy zaujmout většinu dětí a dospělých. Harry Potter se tak stal snad nejoblíbenější pohádkovou postavou poslední doby. Ale proč? Co je na něm tak zajímavého? Asi všechny odjakživa lákalo dobrodružství, tajemství, kouzla a čáry. Naše fantazie se může naplno ponořit do tajemného světa, ve kterém si určujeme pravidla jen my sami. Stejně to funguje také u série knih a filmů "Pán prstenů" (o té se dovíš něco víc příště :-). A proč podlehli i dospělí? To je jasné. I ti se občas potřebují vrátit do svých dětských let. Rádi vzpomínají na časy, kdy si mohli jen tak bezstarostně hrát. Odreagují se tím od svých problémů. Teď už ale zpátky k Harrymu.

Jaký je tedy příběh Harryho Pottera?
Harry je devítiletým chlapcem, když zjistí, že není úplně obyčejný kluk. Už dlouho se mu dějí divné věci, ale nikdy jim nepřikládal moc velký význam. Jednoho dne přijde zvláštní dopis. Píše se v něm, aby se dostavil do Bradavic. Tajemné školy čar a kouzel. Zprvu nechápe, co se děje. Časem se ale vše vysvětlí. Začíná se odvíjet dlouhý, spletitý a o to zajímavější příběh. Harryho rodiče zemřeli, když byl malý. Celou dobu potom vyrůstal u svého strýce a tety. To se pro něj však stalo utrpením. Když přijde dopis z Bradavic, který mu slibuje volnost, je velice šťastný. Přes odpor strýce a tety do školy odjede. Kouzelnický svět mu pak odhalí mnohá tajemství, o kterých dříve neměl ani tušení. Časem vyjde na povrch pravda o smrti jeho rodičů a další zajímavé věci. Svět kouzelníků však skrývá také zlo. Je jím obávaný čaroděj Voldemort. Ten je zodpovědný za spoustu špatných věcí. Harry s přáteli díky Voldemortovi zažijí nejedno dobrodružství. Víc už ale neprozradím :-)

Jaký je rozdíl mezi filmovým zpracováním a knihou?
Kniha a četba vůbec je pro tebe možná příliš zdlouhavá. Určitě si dokážeš čas zpříjemnit i jinými věcmi. Ale četba je velice přínosnosná. Když čteš rozvíjíš si slovní zásobu. Můžeš si vytvořit svůj vlastní fantazijní svět. Kniha sice popisuje věci, stavby, krajinu, okolnosti děje. Avšak je na tobě, jak bude přesně vypadat kouzelnický plášť. Jak si představíš celé Bradavice, nebo Prasinky. Tohle všechno ti může film vzít. Režisér filmu totiž rozhodne podle svého názoru, jak bude vše vypadat. Ve filmu pak můžeš vidětě věci úplně jinak, než jak sis je představoval při čtení. Možná ti to přijde jako ztráta času, ale podívat se na film po přečtení knihy je velice zajímavé. Může to úplně změnit tvůj pohled na různé věci. Taky ti to ale může zkazit náladu, když zjistíš, že je vše jiné než sis představoval. Toho se v případě Harryho nemusíš bát. Většina kritik na filmy o mladém kouzelníkovi je příznivá.

Kolik je už natočených filmů a co nás ještě čeká?
První dva filmy (Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata) natočil režisér Chris Columbus již v roce 2001 a 2002. Scény těchto filmů jsou nejpřesnějšími kopiemi knihy. Třetí díl (Harry Potter a vězeň z Azkabanu), podle režiséra Alfonsa Cuárona, už má totitž větší rozdíly mezi dějem filmu a knihy. Je to možná také tím, že knihy jsou čím dál delší. Nevěřil bys, jak je těžké nacpat do filmu vše co se děje v knize. Zkus si třeba uvědomit, jak dlouho knihu čteš a jak dlouho trvá film :-) Čtvrtý díl (Harry Potter a Ohnivý pohár) pak natočil režisér Mike Newell v roce 2005. Na pátý a šestý díl si budememe muset ještě chvíli počkat. Premiéra Harry Potter a Fénixova řádu je skoro na dohled. Koná se 19. 7. 2007. Zatímco Harry Potter a princ dvojí krve bude u nás nejdříve na podzim roku 2008.

Harry Potter je asi nevyčerpatelné téma, ale náš prostor je omezený :-) Proto tě raději odkážu na stránky, kde najdeš mnohem více www.potterharry.net/, nebo www.potter.fantasy.net/. Můžeš se dozvědět spoustu zajímavostí ze života autorky J. K. Rowling. Co jí vedlo k napsání příběhu o Harrym Potterovi. Jsou zde kvízy, které zjišťují tvé znalosti o kouzelnickém světě, různé teorie a spekulace o příběhu samotném. Co jsi nevěděl o natáčení, hercích a spousta dalšího. Tak se hezky bav!

Fotogalerie k filmu Harry Potter a Fénixův řád

Fotogalerie k filmu Harry Potter a Ohnivý pohár

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 23. července 2013 v 17:42.
světýlko v něm napsala:

Harry

Já zbožňuju Harryho Pottera!!! 10