Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Harry Potter a princ dvojí krve - temné scény převažují + kvíz

  vydáno  •  Kultura · Kvízy · Filmy · Harry Potter
  Mnozí z vás už mají v kalendáři zatržený čtvrtek 16. července. Tedy den, kdy má přijít do kin šesté pokračování Harryho Pottera. Dobrodružství brýlatého kouzelníka s jizvou ve tvaru blesku na čele se tentokrát bude točit nejen kolem lorda Voldemorta a temných sil. Prostor dostane i přátelství a láska.

  Harry Potter a Princ dvojí krve - snímek z filmu, © Warner Bros

  Harry nemá volno ani o prázdninách – těsně před schůzkou s půvabnou servírkou ho Brumbál vezme na výlet za jeho kolegou Horaciem Křiklanem, kterého se mu s pomocí Harryho povede přesvědčit k návratu do Bradavic. Tam ale studenty čeká šok – Křiklan nebude učit obranu proti černé magii, ale lektvary! To znamená, že se Severus Snape konečně dostane na svoje vytoužené místo.

  Školní rok ubíhá za pečlivých bezpečnostních opatření, ale ani ta úplně nepomáhají – Katii Bellové totiž někdo v Prasinkách předá prokletý náhrdelník a ona málem zemře, pak je otráven Ron. I Snape je velmi tajemný a Draco Malfoy stále něco kutí v Komnatě nejvyšší potřeby. Harry, Ron i Hermiona tuší, že se blíží nějaké nebezpečí. Nemohou se na to ale plně soustředit, protože je stále rozptylují jejich city.

  Bradavický kvíz

  Znáš dobře svět Harryho Pottera? Ověř si to ZDE

  Ronova láska s Levandulí Brownovou málem ukončí přátelství s Hermionou, která na ni žárlí. Harry se ji snaží uklidnit a znovu je smířit, do toho se ale pokouší získat srdce Ronovy sestry Ginny a dostat se do přízně profesora Křiklana. Brumbál mu totiž ukázal vzpomínky na mladého Voldemorta, ale ta nejdůležitější – Křiklanova – je upravená.

  Do Křiklanova klubu výjimečných studentů se Harry dostane nejen díky své slávě, ale i díky domnělému nadání na lektvary – ve staré učebnici totiž najde dopsané cenné rady i zaklínadla od tajemného prince dvojí krve, který ji vlastnil před ním.

  Z filmu Harry Potter a princ dvojí krveKdyž Harry vzpomínku získá v původní podobě, zjistí spolu s Brumbálem, že se Voldemort už od studií zajímal o černou magii a hlavně o viteály – tedy předměty, do kterých se dá ukrýt část duše. Harry i Brumbál poznávají, že Voldemort pravděpodobně rozdělil svou duši na sedm částí, z nichž šest ukryl ve viteálech a poslední kousek má ve svém těle.

  Dva už jsou zničené (jako viteál sloužil deník, kterým ovládal Ginny ve druhém dílu, a prsten Voldemortova děda Rojvola Gaunta, který zničil Brumbál). Další objeví Brumbál na jedné ze svých výprav ze školy a rozhodne se vzít Harryho na nebezpečnou cestu sebou.

  Harry Potter a Princ dvojí krveVe velké jeskyni na pobřeží společně objeví jezero, uprostřed něhož je nádobka s tajemnou tekutinou, ve které je ukrytý viteál. Brumbál ji s pomocí Harryho vypije a získají ho, ale cestu ven si musí probojovat přes tvory, kteří žijí v jezeře a nápadně připomínají Gluma z Pána prstenů.

  Když se jim ale povede přemístit se zpět do školy, zjistí, že došlo ke vpádu Smrtijedů, které do školy dostal Draco Malfoy. Ten se i pokusí Brumbála zabít, nakonec to ale za něj udělá Snape, kterému ředitel naprosto důvěřoval. A poté Harry zjistí, že viteál, který získali, je falešný, a že tajemným princem dvojí krve byl právě Snape!

  Harry Potter a princ dvojí krveDěj knihy je poměrně složitý a proto se scénárista Steve Kloves neubránil škrtům. Ve filmu se tak neobjeví Dursleyovi – Harryho nenávidění pěstouni, ani Fleur Delacourová, která si má vzít za manžela Billa Weasleyho.

  Neukáží se například ani domácí skřítkové Dobby a Krátura, kteří mají pro Harryho sledovat Malfoye, a nebudete svědky Brumbálova pohřbu. To jsou ale jen drobnosti, bez kterých se film naprosto obejde. I tak je snímek podle mého názoru příliš dlouhý – trvá dvě a půl hodiny.

  Přesto se tvůrcům nedá vytknout, že by nebylo na co se dívat. Herci se svých rolí zhostili výborně – kromě starých známých září hlavně Jim Broadbent jako profesor Křiklan a Jessie Caveová jako Levandule Brownová.

  Londýnská premiréra

  Jak to vypadalo na londýnské premiéře nejnovějšího filmu o Harry Potterovi? - ČTI

  I když vás ve filmu čeká i trocha humoru či problémy s láskou, temné scény převažují. Honička ve vysoké trávě se Smrtijedy, vypálení Doupěte, boj o viteál nebo samotné zabití Brumbála nemusí slabším povahám udělat moc dobře, proto bych tento film nedoporučovala mladším z vás, i když ho distributor hodnotí jako přístupný.

  Premiéra šestého dílu Harryho Pottera v Londýně - J. K. Rowlingová s fanouškyAutorka J. K. Rowlingová počítala s tím, že čtenáři budou stárnout spolu s postavami a tak je každý další díl temnější a umírá více lidí.

  Harry už není ten malý jedenáctiletý klučina, co se poprvé rozkoukává mezi kouzelníky a s hůlkou prozkoumává Bradavice, a tvůrci předpokládají, že takoví nejsou ani diváci dalších dílů. Čeká vás sice opět temnější, ale výborná podívaná plná akce a pokud půjdete do kina IMAX, můžete si začátek filmu užít ve 3D!

  HARRY POTTER A PRINC DVOJÍ KRVE
  rodinný/pohádka/fantasy/horor, 140 minut, český dabing
  režie: David Yates, hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jim Broadbent, Michael Gambon, Maggie Smith, Alan Rickman

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (88)

  Příspěvek z 8. prosince 2020 v 17:24.
  vaiva v něm napsala:

  Snape je neuvěřitelně mocná osoba, i když se mi na začátku moc nezdál... A stejně jsem z toho měla hodně pomotané pocity (kdo nečetl ani neviděl filmy, neotvírat to okýnko! :-o:-D) – Jsem za něj strašně ráda. :-)

  Příspěvek z 8. prosince 2020 v 9:49.
  Antonella9 v něm napsala:

  Lentika2: Snape je můj nejoblíbenějsi učitel:-c

  Příspěvek z 28. ledna 2010 v 18:55.
  Lentilka2 v něm napsala:

  Reakce na kohoutka22:

  27272727Ano Snape je hrozny111111111Nemam ho rada5555161616