Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Harry Potter – dětský idol nebo fantasy pro dospělé?

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Knihy · Harry Potter
  Když mi bylo 14 let, objevila jsem kouzlo Harryho Pottera. První díly se mi moc líbily a tak jsem se těšila na další. Jenže Harry Potter se z dětského fenoménu stal spíše záležitostí dospělých. Už to dávno není malý kluk, který legračně mává hůlkou.

  Z filmu Harry Potter a princ dvojí krve, © Warner Bros.

  Sice jsem měla vždycky radši Tolkiena a Sapkowského, ale později se vedle nich mohla směle zařadit Rowlingová. Hned vám řeknu proč. První díly byly takové roztomile dětské a nevinné, takže jsem Harryho srovnávala se sourozenci z Letopisů Narnie. Rozhodně neměl na zaklínače Geralta nebo statečného Boromira.

  Pak ale přišla změna – autorka přitvrdila, atmosféra byla temnější a s každým dílem přibývalo nejen kouzel, ale i krve a mrtvých. Někdy to na mě působilo tak, že se Rowlingová snaží nechat zemřít co nejvíce známých postav za každou cenu – což vyvrcholí v posledním dílu. Stejné to bylo i ve filmech.

  vyhraj lístky do kina

  Chceš jít zdarma do kina na film Harry Potter a princ dvojí krve? Pak zkus štěstí v soutěži TV Óčko ve čtvrtek 16. července odpoledne. Kdo má největší šanci na výhru zjistíš na webu ocko.tv 

  Další soutěž je na serveru iDNES.cz

  Režiséři a scénáristé se snažili být co nejvíce věrní předloze – i proto, že na ně dohlížela pečlivá autorka. Výsledkem tak bylo zdařilé převedení příběhu na filmové plátno.

  Bohužel tím ale i příšery nabyly konkrétních podob. Scény s mozkomory, Smrtijedy i Voldemortem si nezadají s některými thrillery a někdy až hororová atmosféra by mohla strašit leckteré dítě.

  Chápu myšlenku autorky, že děti vyrostou spolu s knihami a filmy, ale zamkněte před třeba desetiletým dítětem ostatní díly, když si je teď může všechny v jednom balení koupit v knihkupectví či na DVD. Navíc věkové omezení figuruje u mnohem "neškodnějších" filmů, jako je například třetí díl Dannyho parťáků.

  Problém je, že distributor bere Harryho stále jako dětskou záležitost, ale srovnejte si například podobu psa baskervillského a smrtonoše – velkého psa ze čtvrtého dílu. Najdete rozdíl? To je důvod, proč bych nejnovější filmy o mladém čaroději nedoporučila dětem mladším 12 let, i když distributor ponechal přístupnost bez omezení.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (85)

  Příspěvek z 26. října 2009 v 15:31.
  kralikbobik v něm napsal:

  Reakce na Gauri:

  je fakt že ukázky jsou dost strašidelný ale film je super akorát že umře Brumbál,ale přijde mi že pětka je strašidelnější18

  Příspěvek z 26. října 2009 v 15:28.
  kralikbobik v něm napsal:

  TTTTrrrrrr

  Myslím že Harry Potter neni tak strašidelný jak autorka článku tvrdí.ale je pravda že u pětky jsem se na konci bála ale na šestce jsme byli v kině a ta mě strašidelná moc nepřišla i když tam umře Brumbál,ale nelíbí se mi Ginny do který se Harry Potter zamiluje16

  Příspěvek z 29. srpna 2009 v 8:06.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na hrošík:

  Nedávno jsem ybal na 6 díle jo a bylo to vtipný a nebylo to vůbec strašidelný řekla bych ,že 2 byla víc strašidelná.