Alíkovina

Harry Potter ovládá svět

vydáno  •  Volný čas doma
Možná, že někteří z vás už vědí, že čím dál více lidí "ujíždí" na Harrym Potterovi. Jaký byl start tohoto hrdiny? Nemám teď na mysli představitele filmového Pottera, Daniela Radcliffa. Lidi teď zajímá spíše film, ale co se týče knihy, začátky nebyly snadné.

Harry Potter a Princ dvojí krve - snímek z filmu, © Warner Bros

J. K. Rowlingová dostala ten nápad znenadání – viděla před sebou nejprve tragický začátek toho chlapce a postupně se odvíjel celý příběh. Začala tedy psát knihu. Za nějakou dobu vyšel první díl, neměl ale velký úspěch. Po nějaké době se o to lidi začali zajímat, slyšeli od svých známých, že to stojí za přečtení, a šířili to dál. Kniha měla takový úspěch, že spisovatelka napsala i druhý díl. Tak to šlo dál a dál až do posledního, sedmého dílu s názvem Harry Potter a relikvie smrti.

Zdá se neuvěřitelné, jaký zájem tyto knihy vyvolaly. Začaly se točit filmy, od nich se potom odvíjely různé plakáty, hrnky, ručníky, povlečení, propisky, bloky a mnoho jiných věcí s tvářemi hrdinů tohoto příběhu. Mnoho lidí tento kouzelnický svět fascinuje, může to ale mít i špatný dopad.

Po nějaké době (asi tak po vzniku třetího dílu) začala postupně po celém světě vznikat takzvaná "pottermánie". Děti chtěly (a trvá to doteď) čarovat jako Harry Potter, chodit do slavných Bradavic, létat na košťatech a kdo ví co ještě.

Jeden člověk z mého okolí propadl Harrymu Potterovi úplně. Celý den nedělal nic jiného, než že čekal sovu s dopisem z Bradavic, vyrobil si vlastní hůlku a pokoušel se čarovat. Chtěl létat na koštěti a na každé kočce zkoumal, jestli by to náhodou nemohla být profesorka McGonagalová. Nakonec skončil na léčbě.

Já naštěstí (alespoň prozatím) přežívám s pokojem polepeným mnoha plakáty, kterých je právě teď minimálně 50, s výstřižky z časopisů a s internetovou školou. Musím se přiznat, že občas také čekám, jak kolem mého okna proletí sova. Někdy mívám pocit, že ve mně něco zvláštního přeci jen je, ale člověk se tím nesmí nechat unést.

Najděte si svoje zájmy, klidně začněte psát svou knihu a kdo ví – třeba se jednou dočkáte stejné slávy, jako světový hrdina Harry Potter.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (65)

Příspěvek z 27. prosince 2008 v 10:49.
alex28 v něm napsal:

HP

No mě by se to líbilo gdyby do toho nebyli všichni tak CRAZY. Zkuste si přečíst taky něco mín známýho vám to taky neublíží nééééééé11111

Příspěvek z 22. prosince 2008 ve 14:04.
Moni55 v něm napsal:

Super

Harry Potter je podle mne super sice jsem nikdy nic necetla ale vsechno jsem videla krome Princ dvoji krve a relikvie smrti

Příspěvek z 21. listopadu 2008 ve 21:06.
klarou v něm napsal:

harry

Herry3 Potter je moc bezva knížka a nakonci těch dílů je dobrý konec vždicky jsem si schutí ´četla od rána do večera.25Ten film féniksův řád ale odflinkli12