Alíkovina

Harry se vrátí už 21. července! + kvíz

vydáno  •  Kultura · Kvízy · Knihy · Harry Potter
Harry Potter. Tímto jménem odstartovala anglická spisovatelka J. K. Rowlingová doslova lavinu. Začalo to malou knížkou o jedenáctiletém chlapci, kterému se splnil sen a dostal se od svých nenáviděných pěstounů, a to do Bradavické školy čar a kouzel, kde si našel kamarády a zažil spoustu dobrodružství. Rok co rok přicházely další díly a bylo jen otázkou času, kdy přijde první film. Snímky o Harrym Potterovi se pravidelně zařazují na předních místech žebříčků návštěvnosti, ale jak říkají skalní fanoušci, kniha je prostě kniha. Nyní se příběh dostává do finále a podle slov spisovatelky Rowlingové čeká několik postav špatný konec.

Kamion rozvážející poslední díl Harryho Pottera, © Reuters

Na internetových stránkách se vynořily debaty o tom, jestli skončí poslední díl "potterovské" série smrtí hlavního hrdiny, nebo jestli zahyne jeho věčný nepřítel lord Voldemort. Jedno je však jisté – autorka prohlásila, že žádné osmé pokračování nikdy nenapíše. Mnoho fanoušků doufá, že si nějakou cestu zpět najde i bývalý bradavický ředitel Albus Brumbál, který byl zabit profesorem Snapem v šesté knize. Rowlingová je však velká tajnůstkářka a sama neprozrazuje téměř nic.

Nedávno ale odtajnila jednu zásadní skutečnost – v Anglii se mohou na nový díl Harryho Pottera těšit už 21. července! Podle odhadu překladatele Pavla Medka bude kniha poměrně objemná, ale slíbil že si s překladem pospíší jak jen to bude možné. Nakladatelství Albatros doufá, že stihne posledního Pottera vydat pokud možno do konce roku. A jak se kniha vlastně bude jmenovat? Originální název zní Harry Potter and the Deathly Hallows, ale zatím si nikdo není příliš jistý překladem. Deathly znamená smrtící, ale Hallows se dá překládat jako svatý, svatí či posvětit.

I autorčiny pocity, které popisuje na svých internetových stránkách (www.jkrowling.com), dávají poznat, že to určitě bude výjimečná kniha. Ve svém deníku napsala 19. prosince toto: "Právě píšu scény, z nichž některé byly plánovány po dvanáct let, někdy i více. Nemyslím si že někdo, kdo nebyl ve stejné situaci, může vědět jak se cítím: Jsem střídavě šťastná i přepracovaná. Zároveň chci i nechci dokončit tuto knihu (ale nebojte se, dokončím ji)."

Čekání na knihu, se kterou bude mít překladatel Pavel Medek práci nejméně do Vánoc, vám možná poněkud zkrátí páté filmové pokračování Harryho Pottera – Harry Potter a Fénixův řád. Na postu režie stanul David Yates a Rowlingová ukázky, které viděla, velmi chválila. Nám ostatním nezbývá, než čekat do července, abychom jeho snahu mohli sami ocenit.

A pokud si to čekání chcete přece jen trochu ukrátit, pak jsem vám připravila Kouzelnický kvíz.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (4)

Příspěvek z 6. prosince 2010 v 16:33.
Anyny v něm napsal:

Reakce na Mery:

To Je MnO :-D :-D :-D

Příspěvek z 6. prosince 2010 v 16:32.
Anyny v něm napsal:

HiHi :-)

Čáu lidi,newíte pls jak mám vytvořit nějaký QuIz? :-D Ps:Jj,Harry je good :-)161616

Příspěvek z 4. prosince 2010 ve 14:16.
Mraz v něm napsal:

Super

Harry Potter je muj idol mam ho rad mam jeho originalni hulku.mraz411810