Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hasiči – jak jsou pro nás důležití?

  vydáno  •  Hasičský záchranný sbor · povolání

  Jak jsou pro nás hasiči důležití, se dozvíte v tomto článku. Snad každý malý kluk chtěl být aspoň na chvíli hasičem, ale co ta práce obnáší, se dozvíte zde. A taky se dozvíte, že to hasiči v téhle době neměli a stále nemají vůbec jednoduché. Přeju hezké čtení.

  Hasiči likvidují požár rodinného domu, k němuž došlo ve čtvrtek dopoledne v jihlavské čtvrti Bedřichov., © MAFRA

  V ČR funguje Integrovaný záchranný systém neboli IZS. Do tohoto systému neodmyslitelně patří hasiči.

  Vzhledem k pandemii COVID-19 mají hasiči teď ještě více práce, nejen že hasí požáry, likvidují ekologické katastrofy, nyní také je jejich prací pomáhat v nemocnicích. Pomoc hasičů v nemocnicích je pro zdravotníky obrovská pomoc, a i v nemocnicích zachraňují životy. Kromě pomáhaní v nemocnici rozvážejí i obědy, zrovna i k nám domů pro moji prababičku. Nápad pro rozvážení obědů důchodcům vznikl ve spolupráci s Červeným křížem, takže i pro Červený Kříž je to pomoc.

  Hasiči zachraňují nejenom lidi, ale i zvířata, například sundávají kočky ze stromů, vytahují topící se koně. Hasiči jsou hodně odvážní, častokrát jim jde o život, když hasí nějaký hodně rozlehlý požár, ale díky plynovým maskám a dalšímu příslušenství, co mají k dispozici, jsou dostatečně chráněni. O tom, jak jsou hasiči důležití a jak je obtížná jejich profese, se dozvídáme už na základní škole. Jednou k nám hasiči do školy přijeli a říkali nám např. jak se hasí oheň nebo co mám říct, když volám na tísňovou linku 150 a chci zavolat hasiče.

  Hasič nejenom, že hasí požáry, ale i například vytahuje lidi z hořícího auta, pomocí zvláštních kleští otevře dveře auta a raněného vytáhne ven, hasič potom okamžitě musí raněnému poskytnout první pomoc do příjezdu zdravotní záchranné služby.

  Kromě profesionálních hasičů jsou tu i dobrovolní hasiči, kteří nám taky pomáhají. Zkrátka bez hasičů by to nešlo stejně jako bez dalších záchranných složek. Všechny záchranné složky do toho dávají maximum, aby nám pomohly, tak si každé pomoci važme a buďme za ni vděční.

  Autor: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 6. července 2021 v 15:54.
  Planetka v něm napsala:

  Jé, zrovna můj brácha je hasič.

  Příspěvek z 6. července 2021 v 15:05.
  ekologický v něm napsal:

  Budu dělat, že tu chybu v upoutávce nevidím. O:-) Článek je docela krátký, ale byl podle mého celkem zajímavý. Celkově bych to ohodnotil na 4 tlapky.