Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Házená – sport vysokých lidí

  vydáno  •  Sport

  Dneska vám „něco málo“ povím o kolektivním míčovém sportu. Nebojte se, tenhle článek nebude drsný, to je pouze tento sport!

  Házenkář, můj bratr, © archiv Valašského deníku

  Házená je míčový sport, který se hraje ve sportovních halách. Aby se tým poskládal, musí být aspoň sedm hráčů, kteří jsou na svém postu (místě) – brankář, pravé křídlo, levé křídlo, pravá spojka, levá spojka, střed a pivot (já si ze začátku pletla pivota s pilotem, doufám, že vám se to nestane :->).

  Princip tohoto sportu je nastřílet co nejvíc gólů do soupeřovy branky. Tvrdší fauly se tady vyznačují jako dvouminutové vyřazení ze hry, u kterého je nejčastěji sedmimetrový hod neboli „sedmička“ či „volný hod“, to se vybere jeden hráč a jde se postavit na sedmimetrovou čáru od branky, ze které střílí. Všichni ostatní hráči jsou dva metry od střílecího hráče. Když jsou dvě minuty potřetí, definitivně odchází hráč ze zápasu. Druhý způsob jsou dvě žluté karty, to je jako jedna červená (třetí způsob). A už ten úplně nejhorší způsob je dostat modrou kartu, to znamená vyloučení hráče na několik zápasů. Existuje více typů házené, např. plážová házená – hraje se na pláži, národní házená – o hodně přísnější pravidla, miniházená – menší hřiště, pouze pro děti do (max.) jedenácti let.

  Házená - posty v útoku a obraně

  V útoku se často dělají takzvané kříže. Je to trik, který je na zmatení soupeřů a zakončuje se střelbou.

  Tady máte video, jak takové křížení funguje:

  Proč sport vysokých lidí?

  Abyste dávali hodně gólů, je dobré mít aspoň 180 centimetrů (neříkám, že je to nutné, ale je to veliká výhoda u střílení či bránění). Třeba v takovém Norsku nebo Dánsku mají reprezentanti v průměru 193 centimetrů.

  Jak jsem se k házené dostala?

  Když mi bylo kolem sedmi, měli jsme (já a moji spolužáci) jednoho tělocvikáře, který byl trenér házené, pořádal školní turnaje v házené a já se jich vždy účastnila. Taky, že můj tým skončil (skoro vždycky) na prvním místě B-). Později jsem zjistila, že k tomuto sportu patřím, a tak jsem ho začala hrát.

  Mezitím jsem s mým dědečkem jezdila na házenkářské zápasy, kde hrál můj starší brácha (viz hlavní foto), který byl až tak dobrý, že byl párkrát v národní reprezentaci. Každý má svého idola v jeho/její oblíbené aktivitě, tak tohle je ten můj, dámy a pánové!

  Historie házené

  Házenou vymyslel dánský učitel Holger Nielsen v roce 1898. Až o čtyřicet osm let později se brala házená jako oficiální sport, tudíž vznikla světová federace (IHF). První mistroství světa bylo pro muže, konalo v Berlíně v roce 1938. Tohle legendárně první mistroství házené vyhráli Němci. V roce 1957 se konal ten samý turnaj i pro ženy, v Jugoslávii.

  V České republice

  K nám se házená dostala na začátku 20. století, ale to byla teprve národní házená. Každopádně nejdříve zazářily v roce 1957 české ženy společně se slovenskými na mistroství světa, kde získaly zlato. Potom už byli na řadě muži, kteří vybojovali stříbro na olympijských hrách v Moskvě v roce 1967.

  Nakonec bych sdělila, že házená není pouze běhání sem a tam, kde se neustále někdo zraní. Je to sport, u kterého musíte mít vytvořený vztah se svými spoluhráči, protože ho dost často budete potřebovat. Ať už u domlouvání kříže, spojení s pivotem nebo „zbytečného“ přesvědčování rozhodčího, že to faul nebyl.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 30. července v 17:09.
  vikinka28 v něm napsala:

  Gigisuška: Asi určitě ne, vím o co jde ve volejbalu, ale vůbec se o něho nezajímám, takže nemám k tomu takovou chuť ten článek o tom napsat :)

  Příspěvek z 27. června v 17:08.
  Gigisuška v něm napsala:

  Super článek, 5 tlapek. Nenapsala bys něco o volejbalu?

  Příspěvek z 25. června ve 21:09.
  Copinka v něm napsala:

  Nechápu, jak někdo může dát na pozitivní komentáře palec dolů, vždyť je to úplně topový článek :)