Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Help! Propadla jsem Beatlemánii

  vydáno  •  Kultura · Hudba
  Možná budete překvapeni, ale ne vždy jsou v muzejních vitrínách exponáty z dávných dob. Ty, které teď lákají návštěvníky do Českého muzea hudby, jsou staré jen pár desítek let. Abych se na výstavu Beatlemánie správně naladila, hrály mi cestou do uší z "empétrojky" nejznámější písničky oné rockové čtveřice rozčepýřených kluků - tedy Johna, Paula, George a Ringa, nebo-li The Beatles.

  The Beatles, © Profimedia.cz

  Mým cílem bylo České muzeum hudby. Najdete ho v Praze nedaleko Malostranského náměstí. Po zakoupení vstupenky jsem se okamžitě přenesla do "zlatých šedesátých". Šedesátá léta jsou totiž dobou, kdy Brouci slavili největší úspěch.

  Výstava vypráví nejenom příběh hudební skupiny z anglického Liverpoolu, ale i příběh lidí, kteří měli štěstí v neštěstí - měli rádi jejich hudbu, ale narodili se v Československu, tedy za železnou oponou. Pojďme tedy společně na pódium a až se rozkoukáme v záři reflektorů, vrátíme se v čase.

  Zrodila se beatlemánie

  Kvíz The Beatles

  Vyzkoušejte si v našem kvízu, co všechno víte o The Beatles!

  Psal se rok 1956, když na pouti v Liverpoolu hrála skupinka kluků, kteří si říkali Quarrymen. V jejich čele stanul tehdy šestnáctiletý John Lennon. Později se skupina rozšířila o Paula McCartneyho a George Harrisona, kteří spolu s Peterem Bestem a Stuartem Sutcliffem vytvořili základ budoucích Beatles - zatím pod názvem Silver Beatles.

  V roce 1961 se Stuart rozhodl pro dráhu umělce a když byl o rok později na popud nahrávací společnosti Parlophone vyměněn bubeník Peter Best za lepšího Ringa Starra, legendární The Beatles byli na světě. A s nimi i beatlemánie.

  Každý pohyb Brouků od té doby provázely pravé policejní manévry, aby je uchránili od davů ječících fanynek. Ty si můžete poslechnout v rohu jedné z výstavních místností. Malý prostor je ze tří stran ohraničen fotografiemi fanynek snažících se prorazit policejním kordonem a když vstoupíte do pole fotobuňky, ozve se dobový komentář "Here are The Beatles!" (Tady jsou Beatles!) a ohlušující řev stovek, možná i tisíců fanynek a fanoušků!

  Fotografie Beatles z koncertu na americkém Shea Stadium, který byl milníkem v historii populární hudby.

  V tu chvíli máte pocit, že jsou všude kolem vás, a podvědomě se přikrčíte... Kamkoliv se Brouci hnuli, museli utíkat a na svých turné poznali jen pódium a zdi hotelových pokojů. Začali být napodobováni ve stylu oblékání, muži se ostříhali podle jejich účesů a kulaté brýle, jaké nosil John Lennon, se dodnes nazývají lennonky. Spousta fanoušků jim posílala dárky, z nichž asi nejkurióznější byla krabice s živou tarantulí.

  Za železnou oponou

  Lennonova zeď

  Krátce poté, co byl John Lennon v prosinci 1980 zastřelen, vznikl v Praze na Kampě jeho pomník - takzvaná Lennonova zeď. I přes to, že jej hlídala StB, pořádali tam příznivci Beatles výroční shromáždění. Když Veřejná bezpečnost rozháněla to v roce 1984, křičeli prý lidé heslo: "Vy máte Lenina, nechte nám Lennona."

  Do Československa se jejich hudba dostala i přes zdánlivou neproniknutelnost železné opony. Díky Radiu Luxembourg a domácím magnetofonům se začaly šířit první nahrávky jejich písní. Některé z těchto přístrojů jsou na výstavě k vidění - a jak vyzkoušel jeden z návštěvníků v nepřítomnosti obsluhy, jeden z rozhlasových přijímačů je stále funkční.

  Na první oficiální desku Brouků, která u nás vyšla, si ale museli fanoušci počkat až do roku 1969 - což je paradoxně doba těsně před jejich rozpadem. Náplastí na bolest mohla být maximálně nahrávka Karla Gotta se skupinou Olympic, kteří o 5 let dříve natočili píseň Adresát neznámý - tedy nic jiného než českou verzi beatlesácké písně From Me To You.

  Československo rezonovalo v hudbě Brouků díky tomu, že kytara, kterou si v roce 1958 koupil George Harrison, byla právě z naší země. Také účetní skupiny byl krajan - jmenoval se Walter Strach a pocházel ze Slavkova u Brna.

  I přes odpor komunistické strany se začala beatlemánie šířit i u nás - muži s dlouhými vlasy měli problémy v zaměstnání, chlapci ve škole a nejeden byl dokonce násilím ostříhán. Známé heslo "Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás!" popisuje dobovou atmosféru více než výstižně. I tak byli ale Beatles hlavně mezi mladými lidmi stále v kurzu. Ilegální nahrávky se pokoutně šířili a když se zeptáte svých tatínků či strýčků, určitě se potutelně usmějí a nějaké vytáhnou.

  Originální pohlednice War is Over! If you want it (Válka skončila! Pokud chcete).

  Začátek konce

  The Beatles online

  Poslechněte si nejznámější písničky skupiny The Beatles! Po kliknutí na název si můžete pustit Yesterday, Help!, All My Loving, A Hard Day´s Night, Eight Days A Week, Can´t Buy Me LoveLet It Be a Hey Jude.

  Po roce 1966 se skupina rozhodla přestat s koncerty. Jedním z důvodů byla složitost jejich hudby, která správně vyzněla už jen ve studiu, dalším byly problémy provázející některá jejich poslední vystoupení. Na Filipínách se nedostavili na recepci k manželce prezidenta, což byla pro veškeré obyvatele taková urážka, že museli okamžitě odjet.

  Ještě horší to bylo v Americe - po výroku Johna Lennona o tom, že jsou Beatles populárnější než Ježíš, měli rázem "na krku" nejen fanatické kazatele, kteří hrozili svým věřícím vyloučením z církve, pokud půjdou na koncert nyní nenáviděné skupiny, ale i obávaný Ku Klux Klan, který jim hrozil likvidací. Olej do ohně přililo i další Lennonovo prohlášení, že nesouhlasí s válkou ve Vietnamu, která v té době odváděla z domova stále další a další mladé Američany. V tom byl za jedno s rozmáhajícím se mírovým hnutí hippies.

  The Beatles: Abbey Road

  Když navíc 27. srpna 1967 zemřel jejich dlouholetý manažer Brian Epstein, byl to začátek konce. Čím dál tím víc se začaly projevovat odstředivé tendence klučičí čtyřky a bylo jasné, že dříve nebo později půjde každý z nich svou cestou. V roce 1969 natočili poslední album Abbey Road a 10. dubna 1970 oznámil Paul McCartney, že skupinu opouští.

  Média dávala rozpad Brouků za vinu Lennonově nové manželce Yoko Ono, kterou byl prý velmi ovlivněn, to už bychom se ale pouštěli na tenký led spekulací. Definitivní tečkou za érou Beatles byl výstřel, který zazněl 8. prosince 1980 z pistole Marka Chapmana. Zasaženým nebyl nikdo jiný než zakladatel Brouků John Lennon.

  Beatlemánie! v Českém muzeu hudby

  Výstava samotná podle mého názoru výborně mapuje celou éru Beatles a připadáte si v ní jako ve snu. Koho nebaví číst doprovodné texty, může si vyzkoušet dobové oblečení, podívat se na úspěšný film Perný den (A Hard Day´s Night), zažít výše popisovanou beatlemánii na vlastní uši a prohlédnout si spousty dobových předmětů - ať už se jedná o desky Beatles, jejich voskové figuríny (vyrobené pro muzeum Madame Tussaud v roce 1964), články, časopisy, ale i u nás velmi časté sešity se z rádia odposlouchanými a vypsanými slovy jednotlivých písniček.

  Zlaté české ručičky ukazují i podomácku vyrobené elektrické kytary, z nichž jedna je dokonce vyřezaná z necek. V závěru výstavy čekají na vaši pozornost některé z osobních věcí Johna Lennona - je to třeba hnědá bunda, kterou měl na sobě na obalu alba Rubber Soul, nebo jeho foukací harmonika.

  Sada stříbrné foukací harmoniky Hohner, stříbrného hřebene a kartáče s vyrytými monogramy J.W.L a věnováním.

  Atmosféra na výstavě, kterou od jejího otevření navštívilo přes 12 000 lidí, byla také úplně jiná než na ostatních výstavách. Místo ticha jste mohli slyšet výkřiky beatlemánie, písničky slavné čtyřky z filmu Perný den a zároveň i několik hlasů návštěvníků, kteří se k Broukům na plátně přidali.

  Každý, kdo výstavu navštíví, propadne na chvílí své osobní beatlemánii a doslova se ponoří do řeky času a plave proti proudu až do šedesátých let. Pak ho proud strhne znovu správným směrem, jak postupuje jednotlivými částmi, a když se vynoří na konci expozice zpátky v roce 2010, oklepe se a přemýšlí, jestli to všechno nebyl jenom sen. Cestou domů v tramvaji mi nezbývalo, než se usmívat a pískat si potichu své oblíbené beatlesácké Yesterday...

  V přízemí Českého muzea hudby dočasně zaparkovala i Žlutá ponorka (Yellow Submarine).

  Beatlemánie!

  Výstava Beatlemánie! byla prodloužena a tak se na ni můžete přijít podívat do Českého muzea hudby v Karmelitské ulici až do 6. dubna 2011. Unikátní sbírka osobních věcí Johna Lennona tu však bude k vidění pouze do 15. září 2010. Informace o otevírací době i vstupném najdete na www.beatlemanie.cz. Každý první čtvrtek v měsíci je vstup zdarma!

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 8. listopadu 2010 v 16:56.
  mishellin14 v něm napsal:

  Reakce na AndulkaLoveJackson:

  vítej v rodině :)

  Příspěvek z 27. září 2010 ve 14:37.
  ladyawa v něm napsala:

  Reakce na AnulQa-AnNusH:

  ako to pocuvas to co je prave v mode??? keby zacal trend renesancnej hudby pocuvala by si aj tu???? 21

  Příspěvek z 15. srpna 2010 ve 4:31.
  Katy_Stew v něm napsal:

  Reakce na AnulQa-AnNusH:

  Slečno (heh), jsi v pohodě? Vážně tě baví, poslouchat a nosit to, co je zrovna trendy? Rozumnější je poslouchat hudbu, která se ti líbí a baví tě, né to, co je momentálně "in". 17