Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Heřmánek pravý

  vydáno  •  zdraví · rostliny

  Víte, co je to za rostlinu? Jak vypadá, kde roste a na co se používá? Ne? Tak já vám to shrnu v dnešní Alíkovině...

  Heřmánek pravý - kvetoucí rostliny, © FloraTrek 2008

  Co je to heřmánek pravý?

  Heřmánek pravý neboli heřmánek lékařský je jednoletá vonná bylina. Je 15 – 50 centimetrů vysoká. Je typická svými bílými okvětními lístky se žlutým středem. Bylinka je z čeledi Hvězdicovitých. Vyroste asi za osm týdnů. Semínka sázíme na jaře nebo na podzim, a to asi 15 centimetrů od sebe. Sklízí se od května do září.

  Heřmánek pravý, © Kornélie Šídová

  Jak heřmánek pěstovat?

  Heřmánek můžeme pěstovat na zahradě, případně v nejrůznějších nádobách na balkóně či terase. Je to krásná letnička. Miluje světlo a teplo (je to tedy teplomilná rostlina). Heřmánek chraňte před větrem!

  Nejvhodnější zemina pro tuto bylinku je hlinitopísčitá půda, která obsahuje mnoho živin. Naopak heřmánek nesnáší půdy kyselé a zamokřené.

  Heřmánek chrání naši zeleninu, která na zahradě roste, ale i ostatní rostlinky. Podporuje jejich růst. Působí příznivě hlavně na cibuli, fazole, hrách, salát, červenou řepu, špenát a celer.

  Kde najdeme tuto bylinku?

  Heřmánek se vyskytuje téměř po celé Evropě a Asii. Dnes se pěstuje hlavně ve střední a jihovýchodní Evropě, v severní Africe a Jižní Americe. Roste v teplejších oblastech na polích, rumištích a také hodně podél cest. Naopak se mu nedaří ve vlhkých a chladných oblastech, kde je kyselá a podmáčená půda.

  Sběr a sušení

  Úbory se sbírají ručně nebo pomocí hřebenů. Kolem polních cest se sklízejí pomocí strojů. Takto nasbírané úbory se vyčistí od nežádoucích příměsí, které se opatrně odstraní prosetím na sítech.

  Heřmánek je nutné sušit ve stínu a při teplotě maximálně 40 stupňů, aby si zachoval všechny léčivé látky. Během sušení zmenší svůj objem, dokonce až pětkrát! Má hořkou chuť.

  Samotné sušení se uskutečňuje hned po sběru ve stínu v tenkých vrstvách. Musíme také vědět, že je důležité jednotlivé vrstvy neobracet, abychom dosáhli správných účinků. Heřmánek bychom měli chránit před vlhkem a také přímým světlem. Proto se skladuje hlavně v uzavřených nádobách a plechovkách.

  Možná si říkáte: „Jak vůbec poznám správně usušenou bylinu?“ Je to docela jednoduché. Pokud jste postupovali správně, měla by mít příjemnou vůni, nahořklou chuť a zachovat si svoji původní barvu.

  Využití heřmánku

  Jeho využití je docela široké. Vyrábějí se z něj různé léčivé přípravky a uplatňuje se i v kosmetice. Dočetla jsem se, že třeba heřmánkové masti urychlují hojení a zabraňují nadměrné tvorbě jizev. Heřmánková koupel působí příznivě na vlasovou pokožku, ošetřuje ji. Extrakt z heřmánku je také v pleťových maskách nebo v ústních vodách. Sbírá se pro léčivé účinky.

  Heřmánek pravý působí dezinfekčně, má protizánětlivé účinky a podporuje také pocení. Zejména se používá při žaludečních potížích, průjmech a třeba zánětech močových cest.

  Příznivě působí také jako obklad na spáleniny, poranění a proti zánětům. Také heřmánkové koupele nejsou vůbec špatné, hodně nám pomáhají a uklidňují nás. Hodně oblíbený je i heřmánkový čaj, který pomáhá při zažívacích potížích jako je třeba nadýmání. Heřmánkový čaj je dobrý i tehdy, pokud nemůžete usnout.

  Heřmánek je účinný také proti rýmě, kašli a nachlazení. Má blahodárný vliv na imunitní systém, který posiluje. Pokud vás bolí zuby, udělejte si z něj kloktadlo.

  Jak se heřmánku ještě jinak říká?

  Jak jsem už zmínila v článku, heřmánek pravý je velice oblíbenou bylinou v lidovém léčitelství. Proto se nesmíme divit, že pro sebe získal mnoho lidových pojmenování, a to: harmaníček, kamilka, rumánek, marunka nebo sluníčko.

  Zdroje

  Heřmánek na osej.cz
  Heřmánek na zdravotyka.cz
  Heřmánek, sluníčko mezi léčivými bylinami
  Heřmánek na Wikipedii
  Heřmánek na mojemedicina.cz

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 15. dubna v 18:59.
  Klassa7 v něm napsala:

  Velice hezký článek. Já se hodně zajímám o bylinky, takže děkuji.

  Příspěvek z 13. dubna v 0:36.
  Papoušek_Nfnf v něm napsal:

  Pěkný článek! Napíšeš i o nějaké další rostlině nebo o méně známé rostlině? :-)