Alíkova poznámkaSvé heslo nikdy nikomu nesděluj! Ani nejlepší kamarádce nebo kamarádovi! Heslo není informace, kterou bys měl k kýmkoliv sdílet. Heslo patří k důvěrným a velmi osobním informacím, které pro své vlastní bezpečí chraň. |
Heslo je všude: na e-mailu, na Alík.cz a na spoustě dalších stránek a programech. Ale k čemu vlastně slouží? Jaké má nevýhody a výhody?
PRO:
Nikdo se ti bez práce nedostane na účet a nemůže ti číst zprávy.
PROTI:
Heslo se snadno zapomene (a to hlavně, když máte několik hesel a nebo na určité stránce dlouho nejste).
Co myslíte, je lepší se nikde neregistrovat? Nebo ano? Podle mě je špatné, když se lidé pomalu chlubí, kde všude mají účet, ale jeden nebo dva, třeba na e-mailu a dalších užitečných aplikacích. A pak na bezpečných stránkách jako je Alik.cz.
Pokud jste se rozhodli, že si někde chcete udělat účet, je potřeba heslo promyslet. Tam, kde nedáváte žádné informace o sobě, nemusíte vymýšlet až tak moc dlouhé a nezapamatovatelné heslo. Ale pokud chcete mít účet třeba na e-mailu, je důležité dát složitější heslo, přece nechcete, aby si někdo četl bez povolení vaše zprávy, ne?
Dále bych vám chtěla napsat několik hesel, které v roce 2014 mělo nejvíce lidí, takže i hesla, které by zloději prokoukli během několika vteřin. Nejhorší hesla 2014 (Severní Amerika a Západní Evropa) naznačují, že lidem je bezpečnost ukradená.
- První místo: 123456
- Druhé místo: password
- Třetí místo: 12345
- Čtvrté místo: 12345678
- Páté místo: QWERTY
- Šesté místo: 1234567890
- Sedmé místo: 1234
- Osmé místo: baseball
- Deváté místo: dragon
- Desáté místo: football
Doufám, že jsem vás alespoň odradila od „nej“ desítky
a že Česká republika bude mít lepší hesla.
Tip na bezpečné heslo
Heslo by se mělo skládat nejméně z osmi znaků (čísel, písmen i různých dalších znaků.