Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hipopotomonstroseskvipedaliophobia a další, naše podivné fóbie

  vydáno  •  Škola
  Strach je emoce, vzniká jako reakce na hrozící nebezpečí. Doprovázejí ho příznaky jako blednutí, chvění, zrychlené dýchání, bušení srdce, zvýšený krevní tlak nebo husí kůže.

  ZDĚŠENÍ DOBRODRUZI. Dva šampioni, kteří holdují extrémním sportům, kajakář Vavřinec Hradilek a skikrosař Tomáš Kraus jsou většinou vidění bez známky strachu, ale na březnovém snímku jsou zachycení nebývale vyděšení., © Ondřej Pýcha, Sport Invest Group

  Jde o normální reakci na skutečné nebezpečí nebo ohrožení. Má nás připravit na útěk či obranu. Strach motivuje k vyhnutí se nebezpečí nebo k útěku před ním. Kde to není možné, tam se strach často mění v agresi. Strach rozlišujeme atavistický, který je vrozený, třeba strach z bouřky, zvířat nebo tmy, a na naučený. Tím je třeba strach ze stáří, osamělosti nebo ztráty zaměstnání. Ze strachu se často stávají fobie.

  Čtenáři píší Alíkoviny

  V této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chcete přidat a stát se autorem Alíka, můžete svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledejte v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny.

  Fóbie je úzkostná porucha charakterizována chorobným bezdůvodným strachem z věcí, situací nebo i lidí. Je známo přes 500 druhů fóbií. A já bych vám chtěla představit 5 fobií, které mi přišli nejpodivnější.

  Coulrophobia

  Abnormální až přehnaný strach z klaunů. Slovo není považováno za odborný psychologický termín. Většinou jí trpí děti, ale byla zaznamenána také u dospívajících a dospělých. Strach většinou získávají negativní zkušeností s klauny, nebo obrazů klaunů v televizi. Trpí jí také známý americký herec Johny Depp.

  Fagophobia

  Strach z polykání. Tato fobie způsobuje problémy s polykáním a přijímáním potravy. Většinou je tato fobie připisována strachu ze zadušení.

  Ompalophobia

  Strach z pupíku. Přesněji řečeno se na něj dívat nebo se ho dotýkat. Tato fobie se těžko vysvětluje a nikdo přesně neví, z jakého důvodu je jim nevolno při pomyšlení na tuto část těla. Jedna z teorií je pocit, že k pupíku má být stále připojena pupeční šňůra nebo také strachu z toho, že se pupík může otevřít a vnitřnosti vypadnou ven. Což je jak nechutné, tak i vcelku nemožné. Tato fobie se ale dá díky terapiím vyléčit.

  Anablephobia

  Strach z pohledu vzhůru. Tato fobie je často způsobena traumatickým zážitkem, který se nějak týká pohledu na nebe či strop. Na druhou stranu ale může být způsobena pohledem na nebe, po kterém se může dostavit pocit bezcennosti při pomyšlení na otevřenost světa a vesmíru.

  Hipopotomonstroseskvipedaliophobia

  Tato fobie je jedna z nejpodivnějších, se kterými kdy věda přišla. Tento odporně dlouhý název je totiž strach z dlouhých slov. Tento strach může být spojován s vadou řeči a často může přicházet se strachem ze čtení.

  Didaskaleidophobia

  A jako bonus tu mám didaskaleidophobii, což je strach z chození do školy.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 25. března 2016 ve 23:16.
  Lipuska v něm napsala:

  Reakce na SHINeeGirl:

  Asi těžko,zadej tam takhle nesmyslně dlouhý slovo a nic ti nevyjde

  Příspěvek z 18. března 2016 v 19:24.
  konemy v něm napsala:

  Hmm

  Já nemám žádnou fobii, jen trochu strach a to z výšek-ale naštěstí to zvládám překonávat.

  Příspěvek z 17. března 2016 v 19:56.
  SHINeeGirl v něm napsala:

  Reakce na SHINeeGirl:

  a když si na seznam zadáš: "strach z dlouhých slov" také ti to najde :D