Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkoviny na téma Historie

  Historie čivav

  vydáno 23. června ve 4:00

  Tito malí psíci mají i svou historii. Chtěli byste ji znát? Ano? Tak to si přečtěte tento článek.

  Autorka: Čivavka

  Můj výlet do Anglie: díl 4. – Londýnská muzea a co mě na nich štvalo

  vydáno 4. června ve 4:00

  Po nějaké chvíli je zpět další díl o mém cestování po Anglii. Tentokrát se budete moci dočíst pár zajímavostí o londýnských muzeích a jejich pro a proti.

  Autorka: Kobila3

  Amenhotep IV. aneb Achnaton

  vydáno 29. května ve 4:00

  Víte něco o tomto faraonovi? Kdy vládl? Kdo byla jeho manželka? Slyšeli jste někdy o Achetatonu? A co se stalo poté, co zemřel? To už si přečtěte... :-)

  Autorka: Sysinka

  Legenda o Merlinovi a Artušovi

  vydáno 15. května ve 4:00

  Víte, kdo to byl Merlin? Znáte legendu o něm a králi Artušovi? Že ne? Tak se začtěte, třeba se něco nového dozvíte...

  Autorka: Sysinka

  Jaké bývaly prvomájové průvody

  vydáno 1. května ve 4:00

  Dnes je první máj, je svátek a nejde se do školy. Bývaly doby, kdy první máj sice taky byl svátek, ale tak úplně volný den to nebyl. I když do školy a do práce se tak úplně nešlo.

  Autor: Pralinka2

  Kitsune: lišky s magickými schopnostmi

  vydáno 24. dubna ve 4:00

  Dnes si přečtete článek o tajemných bytostech zvaných Kitsune. Pokud máte rádi japonskou mytologii a zvířata, tak tenhle článek je přesně pro vás.

  Literární hysterie

  vydáno 11. dubna ve 4:00

  Ano. Není to překlep. „Průvodce literární hysterií 19. století“ je název knihy od Karolíny Zoe Meixnerové, která vám představí známé postavy české literatury a jejich životy tak, že knihu zhltne i ten, komu ani jméno Božena Němcová nic neříká.

  Autorka: Kobila3

  Reforma dějepisu (a celkové výuky historie) pohledem nadšence do moderních dějin

  vydáno 9. dubna ve 4:00

  Jak podstatný je dějepis? Jaká témata by se měla učit jako nejpodstatnější? Mohou za nechuť k dějepisu nudní učitelé? Jak začít se sebevzděláváním a nenechat se odradit?

  Co víš o kouzlech, magii a čarodějnictví?

  vydáno 18. března ve 4:00

  Tajenka, kterou dneska budete luštit, se týká právě tohoto tématu. Dozvíte se třeba, jak se jmenovaly lázně, v nichž mívali lidé věštecké sny, nebo kterou zeleninou lidé v minulosti odpuzovali čarodějnice.

  Autorka: Sysinka

  Významné roky – kvíz

  vydáno 19. února ve 4:00

  V dějepise je někdy těžké zapamatovat si všechny ty roky, ve kterých se něco stalo, a myslím, že pamatovat si většinu z nich je zbytečné. Avšak najde se mezi nimi pár významných, které bychom si pamatovat měli...

  Autor: Kubik111

  Reforma dějepisu podle někoho, kdo si po 8 letech výuky nepamatuje téměř nic

  vydáno 10. února ve 4:00

  Dějepis jsem se učila na základní škole a gymplu dohromady asi tak osm let. Dokázala jsem se naučit na testy, ale stejně tak i rychle zapomenout kvanta dat a jmen spojených s danou historickou epochou. Teď po pár letech mi přijde, že si pamatuji jen pár základních událostí a těch osm let jako by bylo úplně zbytečných. Kde nastala chyba?

  Autorka: Kobila3

  Obušky a něžná revoluce: příběh listopadu 1989 – recenze

  vydáno 30. prosince 2023 ve 4:00

  Amnestie, Charta 77, kádrový posudek, kádrovák neboli kádrový pracovník, výjezdní doložka, Lidové milice nebo StB. Víš, co všechny tyhle názvy znamenají? Nevíš? Tato kniha ti vše vysvětlí a shrne ti, co se dělo v roce 1989.

  Autorka: 1v8na

  Cesty snov a skutočnosti

  vydáno 6. prosince 2023 ve 4:00

  Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, známi aj pod skratkou H+Z, boli legendárni českí cestovatelia. Vo svojej dobe boli nesmierne populárni. Okrem písania cestopisov robili aj rozhlasové reportáže a písali články do novín. Pôvodným zámerom bola obchodná cesta pre firmu Tatra. Cestovateľmi na „plný úväzok“ sa stali až neskôr.

  Autorka: MonikaJanka

  Historie třebíčského zámku

  vydáno 13. října 2023 ve 4:00

  Hradů a zámků je na světě mnoho a život v nich je pro mnohé z nás nepředstavitelný. Víte ale, že ještě před sto lety se v nich žilo? Zde je historie třebíčského zámku…

  Autorka: žibafa

  Jaká byla léta za mého mládí

  vydáno 26. srpna 2023 ve 4:00

  Začátkem dnešního srpna bylo několik dní poněkud chladnějšího a deštivějšího počasí. Při té příležitosti jsem si nostalgicky zavzpomínal na léta z mého mládí.

  Autor: Pralinka2

  Co všechno víš o Lucemburcích?

  vydáno 21. srpna 2023 ve 4:00

  Snad každý už někdy musel slyšet o Lucemburcích. Objevili se na našem trůně po tom, co vymřel rod Přemyslovců. Baví tě alespoň trošku dějepis či toto téma? Pojď si zkusit tento kvíz, ať víš, jak na tom jsi!

  Autorka: Miruška

  Alžběta Bavorská neboli Sissi – co nám film o ní zatajil

  vydáno 5. srpna 2023 ve 4:00

  Všichni určitě známe Alžbětu Bavorskou, přezdívanou též jako Sissi, a trilogii filmů o ní. Jenže tyto filmy byly z velké části idealizované. Tvůrci se řídili především fantazií. Tak si pojďme informace z těchto filmů vyvrátit, popř. potvrdit...

  Autor: Vitkak

  Záře v temnotě aneb Historie a evoluce žárovky

  vydáno 30. května 2023 ve 4:00

  Zářivá historie se rozsvítí! Poznej fascinující cestu žárovkou – od Edisonova průlomového vynálezu až po moderní éru energeticky úsporného osvětlení.

  Autor: vÁclAv7

  Prečo vikingovia opustili Grónsko?

  vydáno 16. května 2023 ve 4:00

  Väčšina ľudí tvrdí, že vikingov z Grónska vyhnali miestni Inuiti. Je to skutočne pravda? To si vysvetlíme v tomto článku.

  Autor: Bmatej

  Za mých mladých let, to bývaly zimy!

  vydáno 14. března 2023 ve 4:00

  V poslední době bylo několik poměrně teplých zim skoro bez sněhu, zejména v nížinách, ale nedostatek sněhu se projevuje občas i na horách. V souvislosti s tím bych si dovolil zavzpomínat na některé zimy z mého mládí, které byly chladnější a bohatší na sníh. Možná se nějaké takové zimy ještě někdy dočkáme.

  Autor: Pralinka2

  Jak jsem viděl rozdělení Československa

  vydáno 8. února 2023 ve 4:00

  Základní fakta o rozdělení Československa si můžete najít na internetu, v učebnicích dějepisu nebo ve dvou článcích již vyšlých v Alíkovinách. V tomto článku popíšu nikoli tato všeobecná fakta, ale některé konkrétní detaily a zajímavosti, které jsem osobně zažil.

  Autor: Pralinka2

  Napoleon Bonaparte + kvíz

  vydáno 6. února 2023 ve 4:00

  Dnes si ověříme, zda víš všechno o Napoleonovi Bonapartovi. Povíme si pár zajímavostí a pak se vrhneme na kvíz, který obsahuje 13 otázek. Hodně štěstí!

  Historie čokolády + kvíz

  vydáno 16. ledna 2023 ve 4:00

  Kdy se vůbec tato dobrota objevila? Jak dříve chutnala? Kdo stojí za jejím počátkem? Které velké firmy ji dnes prodávají? To se dozvíte v tomto článku, který obsahuje i čokoládový kvíz!

  Autor: Fildamilda

  Historie skautingu

  vydáno 14. ledna 2023 ve 4:00

  Skaut je tu s námi už více než 100 let. To je obrovské číslo. Ale kdo ho vymyslel? Jak se dostal k nám do České republiky? Jak se dostal do celého světa? S tím vám pomůžu. Jak jste mohli zjistit z vizitky, tak já chodím do skauta. Každý skaut musí vědět o skautské historii. Tak se pěkně usaďte a čtěte.

  Autorka: FanUnikitty

  Kvíz o Starých pověstech českých

  vydáno 9. ledna 2023 ve 4:00

  Kniha Staré pověsti české vypráví o dějinách českých zemí. Znáte ji? Chcete zjistit, jak moc dobře? Vyzkoušejte tento kvíz.

  Autorka: Bafalek