Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hlavní města Evropy + kvíz

  vydáno  •  Cestování · Zahraničí
  Když jsme udělali na Alíkovi přehled kvizů, požádali jsme vás o návrhy na další kvizy. Líbil se nám námět Petra Michalíka: „Nový kviz, který bych přidal, jsou hlavní města Evropy. Ostatní se aspoň přiučí a zároveň to bude forma učení +zábava.“ Pojďte se tedy s námi vypravit cestou necestou evropskými městy. Naši cestu po evropských metropolích začneme na britských ostrovech…

  © Radkaa

  Hlavním městem Anglie je Londýn. Toto město je považováno za jedno z nejdůležitějších měst na světě a je zde také velmi mnoho turistických atrakcí – např. Tower či Big Ben. Nesmíme opomenout Skotsko, jeho hlavním městem je Ediburgh a na vedlejším ostrově – v Irsku je hlavním městem Dublin.

  Když se dostaneme přes kanál La Manche, ocitneme se ve Francii, jejíž hlavním městem je Paříž. K té neodmyslitelně patří Eifelovka. Posuneme se ještě o kus na jih a dostaneme se do středu Španělska – tedy do Madridu. Z tohoto města pochází známý fotbalový klub – Real Madrid. A ještě kousek do Portugalska a nejzápadnějšího města Evropy – Lisabonu.

  kvíz

  Znáte evropská města?

  Další metropolí je Řím – toto italské město je jedním z nejstarších měst Evropy. Vydáme-li se na sever přes Alpy, dostaneme se do Bernu, což je hlavní město Švýcarska. Toto město se, stejně jako celé Švýcarsko, vyznačuje čtyřmi úředními jazyky (němčina, italština, francouzština a rétorománština).

  Bruselské atomium.Dále máme po cestě Brusel – hlavní město Belgie, sídlo NATO a také některých institucí Evropské unie. Hlavním městem Nizozemska je historické město Amsterdam. V tomto městě ale na rozdíl od většiny ostatních hlavních měst nesídlí vláda. Dále se jen na skok zastavíme ve čtyřech zemích na severu Evropy – Dánsku se svým hlavním městem Kodaní, v Norském Oslu, Švédském Stockholmu a v Helsinkách ve Finsku. Dáme-li se dále na jih, pojedeme přes tři malé státy, a to Estonsko, Lotyšsko a Litvu s hlavními městy Tallinem, Rigou a Vilniusem.

  Berlínská zeď pár let po páduTeď navštívíme naše sousedy – nejprve polskou Varšavu, potom německý Berlín. Na Berlíně je zajímavé, že po sjednocení Německa se diskutovalo které město by mělo být hlavním. Berlín nebo Bonn? Nakonec zvítězil Berlín. V hlavním městě Rakouska – Vídni - bychom si mohli prohlédnout její dominantu – Štěpánský dóm. Posledním naším sousedem je Slovensko s hlavním městem Bratislavou.

  Maďarsko, BudapešťZa zmínku určitě stojí Maďarská Budapešť. Dále zde máme Záhřeb v turisticky oblíbeném Chorvatsku. Severně od Řecka se nachází hlavní město Makedonie – Skopje. V Řecku jsou hlavním městem antické Athény, které nejspíš známe již z mnoha starých bájí a pověstí. Asi posledním městem, které stojí za zmínku v tomto stručném přehledu, je hlavní město Rumunska – Bukurešť.

   

  Zajímavé odkazy

  • Členské státy evropské unie a mnoho dalšího najdete na stránkách www.euroskop.cz
  • Přehled evropských zemí vznikl v rámci projektu 11. ZŠ Most - www.11zsmost.cz.
  • NENUDA - cestujeme po Evropě. Barbara Karpetová, Kateřina Sládková, nakladatelství Prostor 1998
  • Více informací o Athénách na stránkách serveru iDNES.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (99)

  Příspěvek z 19. prosince 2008 v 16:11.
  KykynkaTR v něm napsal:

  KykynkaTR

  Je to tu moc hezke25 libi se mi tu a jsem tu moc spokojena 444191919222222

  Příspěvek z 21. září 2008 ve 20:55.
  luksa112 v něm napsal:

  nic moc

  nic moc5 

  Příspěvek z 12. září 2008 v 18:48.
  kakinka v něm napsal:

  Moje nejlepší dovolená

  Moje nejlepsi dovolena byla v Tunisku