Nenewtonská kapalina
Potřebujeme:
- škrob
- vodu
- mističku (nejlépe uzavřenou)
- lžičku (nebo něco, čím budeme míchat)
Postup:
Do misky dáme škrob. Dejte ho tam méně, než chcete. Pak přilejte malinko vody. Pokud to bude vodové, přidejte škrob. A míchejte, ze začátku to bude těžké, ale pak už to bude lehké. Poté do toho ponořte prsty. Mělo by to vrátit tvar a nelepit. Udělejte si z toho kuličku a nechte rozpustit na ruce.
Je to obnovovací, takže když to ztuhne, stačí přidat malilinko vody.
Dá se to dát do balónků a mít z toho antistresový míček.
Kapalina (kapalná látka) je skupenství látek, při kterém jsou částice látky docela blízko u sebe, ale nejsou vázány v pevných polohách a mohou se pohybovat v celém objemu. Nenewtonská kapalina je ovšem pevnější látka než běžná kapalina, proto při prudkém doteku nevystříkne.
Kytka, která (ne)rozkvete na vodě
Potřebujeme:
5. nádobu
6. vodu
7. pastelky (fixy nedoporučuji, protože se to na vodě bude rozpouštět)
8. papír
9. nůžky
Postup
Kytky děláme velké. Na papír nakreslíme kytku, jako třeba sedmikrásku, ale jen hlavičku. Neděláme tulipány a jiné tvary, protože by to nebylo ono. Kytku vybarvíme, ale není to nutné. Poté přehneme okvětní lístky do středu květiny. Do nádoby nalijeme vodu, květinu pustíme do vody. Jen ji tam jako vyhoďte. A sledujte, jak se (ne)otevírá...
Kytka se ve vodě nasákne, tím se (ne)otevírá.
Asi se ptáte, proč píšu, že se kytka (ne)otvírá. Je to z toho důvodu, abyste byli překvapení, jak pokus dopadne. To bych vám mohla rovnou napsat: S tou kytkou se stalo to a to. Neřeknu, dá se to jen zjistit tím, že to vyzkoušíte. Teď si říkáte: „Co to na nás zkoušíš? Na obrázku je otevřená!“ Jenže já jsem ji mohla rozevřít sama schválně.
Závěr
Vše je, myslím, dostupné, škrob koupíme snad všude. A je jedno jaký, jestli kukuřičný nebo bramborový.
A proč si to vyrábět? Protože je s tím ohromná sranda. A třeba ohromíte přátele...
Při vysvětlení prvního pokusu jsem zčásti čerpala odtud:
cs.wikipedia.org/wiki/Kapalina