Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Holky mě urážely, protože špatně slyším

  vydáno  •  Handicap · Šikana · Kamarádství
  Už jste někdy přemýšleli o tom, jak je asi dětem, které neslyší? Určitě jim není nejlíp. Já sama jsem sluchově postižená a musím nosit naslouchadla, abych vůbec mohla slyšet okolní zvuky. Někdy mě přepadne taková závist ke všem dětem, které nemusí nosit sluchadla, slyší bez problému a chodí na obyčejnou školu. Měla jsem štěstí, že když jsem se narodila, neměla jsem hluchotu úplnou.

  Takhle vypadá ve znakové řeči pozdrav Ahoj., © Radkaa

  Za pomoci své obětavé maminky jsem se naučila komunikovat, číst a psát. Do normální školy jsem chodit nemohla, i když jsme to nejprve zkoušeli. Děti na základní škole se mi vysmívaly a braly a ničily mé věci. A to jen proto, že jsem jiná! Naštěstí mám spoustu kamarádů mezi dětmi, které neslyší, jako já, a se kterými komunikuji znakovou řečí. Mám i pár kamarádek, které slyší a nezavrhly mě.

  Nedávno jsem potkala svou bývalou spolužačku a hned jak mě uviděla, začala se nekontrolovaně smát a hned se k ní přidaly ostatní holky. Utvořily kolem mě kruh, kde se mi začaly vysmívat a chrlit na mě sprosté urážky v tom smyslu, že jsem vyšinutá a blbá nána, která ani neumí pořádně mluvit. Asi si nedovedete představit, jak mi bylo. A nejen tato příhoda, ale i jiné vypovídají o nechápavých lidech, kteří se rádi vysmívají.

  Například když jsem byla v Budějovicích se svou slyšící kamarádkou nakupovat, líbily se mi jedny šaty, ale zapomněla jsem, jak se to slovo vyslovuje. Moje kamarádka to podle zmatených gestikulací na prodavačku pochopila a hned jí to řekla. Avšak po zbytek nákupu se slečna ke mně chovala odpudivě a doslova mě urážela. Je to smutné, ale taková je pravda. Mluvit se sluchově postižené dítě naučit nemůže, neboť jak se má naučit komunikovat, když neslyší slova? Jedinou možností je naslouchadlo a nebo znaková řeč.

  Domluvit se je možné i rukama.Kutnohorští skauti zkouší komunikaci posunky ve stánku jazykového centra ULITA.

  Domluvit se můžete i rukama.

  Nevím a nechápu, proč se lidé, kteří se setkají s takto postiženými lidmi, postižených straní a v horším případě se jim i vysmívají. Jak takovým lidem asi je, když se jim všichni v okolí smějí kvůli něčemu, za co sami nemůžou?

  Rozhodně bych všem doporučovala, aby si přečetli knihy od Helen Kellerové, která sama byla sluchově i zrakově postižená a ve svých knihách popisuje své pocity. Nikdy, opravdu nikdy se neposmívejte postiženým lidem a pokud vás o něco slušně poprosí, třeba o nějakou informaci, tak jim vyhovte. Takoví lidé budou mít pocit, že nejsou na světě méněcenní a budou vám neskonale vděční. Děkuji.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (60)

  Příspěvek z 23. května 2011 ve 22:17.
  kajagymnastka v něm napsal:

  Nevšímej si jich

  Nevšímej si jich.Ten kdo se ti směje je opravdu hloupý!Nechápu to.K čemu jim to je?

  Příspěvek z 23. března 2011 v 15:37.
  Adrise0064 v něm napsal:

  Proč se ostatní posmívají těm co neslyší??

  Já chodím do třídy s jednou holkou a ta nosí naslouchátka ... protože na jedno ucho neslyší vůbec a na jedno na 60% také ne. Chodí k nám teprve 1 rok a od té doby co k nám přišla na ni lidi z naší třídy pokřikujou Kláro, Kláro ... ale takovým způsobem že je stěží slyšim já a to mám uši v pořádku... a pakse jí smějou že je neslyší... no prostě HRŮZA nechtěla bych si zažít jak jí asi je ... 27
  jinak moc hezký článek chválim 1644

  Příspěvek z 18. března 2011 ve 20:43.
  Šneček12345 v něm napsal:

  Reakce na Dendii:

  Cukrovku mám taky, k tomu astmat (i když jenom lehký), k tomu dieta po žloutence a podvýživa...xD