Alíkovina

Hoši od Bobří řeky

vydáno  •  Knihy
Hoši od Bobří řeky od Jaroslava Foglara je taková ta klasika. Dříve byla kniha dost oblíbená. Dneska jsou hodně prodávané spíš knihy typu Harry Potter. I tak se najde dost kluků i holek, kteří knihu Hoši od Bobří řeky četli. Neznám však nikoho, jehož nejoblíbenější kniha by bylo právě tohle. Moje ano.

Jaroslav Foglar, © Jiří Turek

Stručný děj. Vilík a Jirka ze staré čtvrti se poperou s „novočtvrťáky“. Při rvačce je vidí mladý muž. Ten Jiříka pochválí za mrštnost, ale pak jim řekne, že si myslí, že je škoda, že nikdy nic nezažijí a jsou jen obyčejní hoši. Ví prý o spoustě dobrodružství...

Když se s nimi později potká, chlapci projeví zájem o ta dobrodružství. Mají přivést další kluky. Nakonec se 12 chlapců, v čele s Rikitanem, jak se jim muž představil, vydá za město. Rikitan jim vypráví o Royovi. Chlapci, který zvládnul indiánské zkoušky muže.

Hoši se mu chtějí podobat a být silní, rychlí, mrštní, bystří a odvážní. Dají si jméno, najdou si klubovnu, vydělají si na stejnokroj. Začnou sbírat bobříky. Kniha vrcholí celoprázdninovým táborem v lese. Na Sluneční zátoce.

Mají spoustu práce se stavbou a sbíráním bobříků, a aby toho nebylo málo, objeví se Zelená příšera, která za sebou nechává vzkazy na zeleném papíru. Kdo je ta tajemná příšera? Příběh končí v Rokli úmluvy.

Na 13 hřebíků pověsí 13 provázků spletených ze 13 barevných nitek, které symbolizují bobří kůže, které na hřebíky věšel jejich vzor, Roy.

Kniha je napínavá, zábavná a učí děti, jak být ušlechtilí a silní. A na záběr? Přečtěte si.

Autorka: (11 let)

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!