Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Houbeles Pictus aneb rýmovaný atlas hub

  vydáno  •  Volný čas venku · Kultura · Příroda · Rostliny · Knihy · Poezie · Rodičům · Předškolákům
  Pokud patříte mezi ty, kteří milují sbírání, čištění, okrajování či vaření hub a nebo mezi ty, kteří si na nich rádi pochutnají, pak bychom vám rádi představili rýmovaný atlas hub pro nejmenší houbaře.

  Hádanka pro staršího bráchu, © archiv

  Kniha se jmenuje Houbeles pictus a je plná poučných básniček, veršovaných hádanek, ponaučení ze světa hub, které sepsal Petr Maděra. Houbeles pictus ilustroval přední slovenský ilustrátor Miloš Kopták s použitím starého atlasu hub ze začátku 19. století.

  V úvodu se sice praví, že kniha je vhodná pro děti větší než houby, ale pobavení i poučení si z ní vyčtou i ti starší.

  Pokud si nebudete vědět rady s nějakou zapeklitou hádankou, pak budete potřebovat maminčino zrcátko. Když ho přiložíte kolmo k nečitelným nadpisům na protějších stranách, hned budete mít jasno.

  Řeč není jen o houbách jedlých, ale i o jedůvkách a prašivkách. U každého obrázku houby je zároveň obrázek připomínající oblíbené smajlíky. A tak snadno poznáte, která houba je jedlá, chutná výtečná, která je "jen" jedlá, která není jedlá a na kterou si opravdu musíte dát velký pozor, protože je jedovatá.

  Houbeles pictusDo té poslední skupiny, tedy mezi houby, které byste nikdy neměli sbírat ani jíst, patří například muchomůrka tygrovaná, muchomůrka zelená, muchomůrka červená, lysohlávka, holubinka vrhavka, hřib satan, závojenka olovová, pavučinec plyšový, vláknice nebo ucháč.

  Když naši dědové říkali...

  ... o někom: "Ten zná jméno houbám", byla to chvála, jíž mínili, že dotyčný chlapík je chytrý a šikovný, že si umí v každé situaci poradit. Vědět jméno houbám patří zkrátka v Čechách a na Moravě k tradici, k obyčejům předávaným z pokolení na pokolení.

  Kniha Houbeles vás zavede do říše těchto tajemných ústrojí, která žijí mnoho let pod zemí a jen občas se urodí i jejich plodnice v trávě pod korunami stromů. Spolu se svými mnohem menšími příbuznými, drobnohlednými houbičkami, žijí vlastně všude kolem nás, dokonce i na nás, a nepřestajně zajišťují koloběh světa. Vždyť kdo by nechtěl, aby se o jeho dítku už brzy říkalo: "No jó, ten zná jméno houbám!"

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 25. září 2009 v 15:14.
  bobisek96 v něm napsala:

  rýmovaný atlas

  Rýmovaný atlas je skvělý nápad! Podívám se po něm, houby sbíráme.