Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hra Carcassonne

  vydáno  •  Hry

  Carcassonne je strategická hra, ve které je těžké se vůbec orientovat, natož pak si ji pořád pamatovat a dokázat ji hrát, ale když ji hrajete často, začne vám jít čím dál, tím více.

  Hra Carcassonne, © Brusinka7821

  Hra

  Hra je rozdělena na základ a potom se k němu dají dokoupit ještě rozšíření, kterých je momentálně 9 (Nebouřete se, pokud víte, že jich je v podstatě deset, ale sedmé se už neprodává, proto jsem se rozhodla ho nepočítat.). V každém balení hry Carcassonne jsou pevné kartičky, které kladete vedle sebe při každém tahu a smíte na ně pokládat figury, jimiž si zabíráte území. Pozor! Častým problémem je, že si člověk nerozmyslí, kam své figurky dá, a do chvilky už žádnou nemá – takže rada – neplýtvat figurkami. U všech dílů jsou nějaké karty – ty se vždy smíchají.

  Teď si projdeme základ, všechna rozšíření a potom stručně pravidla k jednotlivým hrám.

  Základ, bez kterého hrát nejde

  Základní hra je nejdůležitější – jsou v ní potřebné figurky a nejvíce kartiček – dále známy jako „čtverečky“. V rozšířeních už tolik čtverečků nebude, bývá jich tam tak 10-20. V základní hře je 96 karet rozdělených na 84 a 12. 84 základních karet nehraje takovou roli, jsou si dost podobné, jenže těch 12 vypadá na rubové straně jinak a na líci jsou části řeky, jež jinde nejsou (kromě rozšíření 6 níže). Těmi se začíná. První hráč položí k prameni část řeky, pak položí další kousek jiný, až se dojde k jezeru – tam řeka končí.

  Po tomto nálezu se začnou brát klasické bílé čtverečky, jež se přikládají k řece a jejímu okolí. Na některých je část cesty, na jiných města, někde kláštery nebo všechno najednou. Vše můžete vlastnit tak, že si na území postavíte panáčka vaší barvy. Po uzavření zabrané oblasti se spočítají body na přiloženém herním plánu. Dobrý tip: Já mám vždy tolik bodů, že musím jet třeba šest kol, a abych poznala, v kolikátý jedu okruh, si beru za jedno objetí jednoho kola jednoho libovolného panáčka barvy, kterou v této hře nikdo nepoužívá. Kromě figurek je zde i opat, figurka, jež jde postavit pouze na kláštery a zahrádky, za které jsou také body. Dá se hrát i na louky, ale panák, jímž ji zabíráte, je na kartičce až do konce hry, což je ztráta. Ale za louku jsou skutečně tučné odměny v podobě mnoha bodů. Doporučuje se hrát zatím hrát jen tuto hru, a potom, až se pochopí, přidávat rozšíření.

  1. rozšíření – Hostince a katedrály

  V tomto rozšíření jsou nové čtverečky, velké figurky a ještě sada růžových figurek – nyní hra není pro 5, ale pro 6 hráčů. Ještě jsou tam karty s čísly na bodovací plán, kde si po objetí kola jednu vezmete. Nám ale stejně nestačí, a proto se mi má taktika s nepoužitými figurkami zdá zkrátka lepší. Karty, na nichž je hostinec, umožňují získat dvojnásobek bodů za cesty, katedrály zase za města. Platí zde ale přísloví dvakrát víc nebo nic, jelikož město s katedrálou nebo cestu s hostincem musíte uzavřít do konce hry, jinak nedostanete ani běžné body. Velká figurka panáčka umožňuje získat dvojnásobek bodů za to, kam ji položíte.

  2. rozšíření

  Tohle rozšíření obsahuje navíc figurky prasátek a také stavitelů. Oba lze pokládat na pouze již vámi zabraná území. Stavitel umožňuje dvojité tahy a selátko zase více bodů za louky. Žetony obilnin, vína a plátna získáváte za vybraná dokončená města. Na konci přináší body tomu, kdo jich má nejvíce. Jsou tam také nové čtverečky. Ještě je tam pytel na kartičky, jenž Vám slouží k tahání čtverečků.

  3. rozšíření – princezna a drak

  V této hře jsou jen dvě neutrální figurky – víla a drak + další speciální čtverečky s obrázky princezny, draka a sopky. Princezna dokáže ukrást území města jinému hráči. Drak zase létá po kartičkách a pojídá figurky. Sopka na čtverečku znamená přesunutí draka na políčko s ní. Na některých čtverečcích se nachází nenápadný obrázek Tajné chodby, jeskyně, jíž se mohou vybrané figurky přesunout na jiná území.

  4. rozšíření – Věž

  Hra Věž obsahuje dřevěné dílky věže a stojánek na čtverečky. Věž se staví z dílků – čím více je na věži dílků, tím dál dosahuje její umění – sbírat zajatce – panáčky v jejím okolí. Na dílky věže jsou v krabici unikátní čtverečky s „vyholeným místem“ připravené právě pro základy věží.

  5. rozšíření – Opatství a starosta

  V této části hry jsou figurky starostů, statků, vozů a různé čtverečky. Některé z nich jsou ohraničeny červenou barvou – jde o kartičky opatství. Můžete je klást do mezer obklopených kartami. Zároveň slouží jako kláštery, a tak se i za opatství dají získat body. Starosta je „další figurka do zásoby“, ale smí se používat jenom na zabírání měst. Vozy nahrazují klasické základní figurky, nejde je však položit na louku. Můžete s ním dokonce i popojíždět z místa na místo. Statky se staví na louky a mohou vyhodit jiné panáčky, pokud je na louce ke statku ještě jedna figurka ze zásoby majitele statku.

  6. rozšíření – Král, hrabě a řeka

  Zde je pouze jedna figurka – hrabě. Také jsou tu čtverečky, kartička krále a ještě loupeživého rytíře. Kartička krále se přendává – vždy ji má hráč s největším dosud dokončeným městem. Kdo ji má na konci hry, získá body za všechna města, jež byla uzavřena. Totéž, jen u cest, platí u čtverečku s loupeživým rytířem. Dále se v tomto rozšíření nachází čtverečky kultovních míst, ty mají být dál od klášterů a jiných kultovních míst. Najdete tam dvanáct kartiček samotného města Carcassonne, jež je rozděleno do čtyř částí = zámek, katedrála, tržiště a kovárna. Figurku hraběte postavíte na zámek. Také jsou tam další díly řeky.

  7. rozšíření – Katapult

  Toto rozšíření je neprodejné. Již se nevyrábí a já ho ani nemám. Tudíž se i hůře popisuje. Vím jen, že hlavním předmětem hry je dřevěný katapult a další čtverečky. Je mi líto, že se neprodává, jelikož by se mi hodilo do sbírky.

  8. rozšíření – Mosty a hrady

  Novinkou je zde 8 čtverečků s bazarem a potom hrady a mosty. Díky bazaru získáte kartičky (čtverečky), které vyloží jiný hráč, vy s nimi „obchodujete“. Díky mostům mohou cesty vést přes louku, což by normálně nešlo. Hrady se přikládají na dvojdílná města. Přináší více bodů za okolní území.

  9. rozšíření – Ovce a kopce

  Zde jsou nové figurky – ovčáci a k nim žetony s ovcemi a vlky. Také nové čtverečky, na nichž jsou kopce. Kopce se vyhodnocují tak, že panáček stojící na čtverečku s kopcem získává, než ten, co nestojí přímo na ní. Čtverečky s vinohradem Vám získají více bodů za kláštery. Pokud se rozhodnete použít svého ovčáka, postavíte ho na louku a z přiloženého váčku si vytáhnete žeton zelené barvy. Pokud je něm vlk, vrací se ovčák do zásoby figurek a žádné body za něj nezískáte. Jestli jsou ale na žetonu ovce, přiložíte je na louku a pokračuje se ve hře. Kdykoliv se můžete rozhodnout, zda rozšíříte stádo vytažením dalšího žetonu, nebo také stádo vyhodnotit. Riskovat můžete pořád, do té doby, než Vám stádo nebude stačit. Až se tak stane, „zaženete své ovce do ovčince“ a stádo vyhodnotíte.

  10. rozšíření – Cirkus

  V tomto rozšíření dostanete každý figurku ředitele cirkusu a zamícháte nové čtverečky mezi ty ostatní. Začne se normálně hrát. Pokud si vytáhnete čtvereček s místem pro manéž, znamená to, že si vylosujete žlutý žeton a položíte ho na kartu. Na něj postavíte neutrální figurku cirkusového stanu. Až si někdo vytáhne další místo pro manéž, otočí se žeton, na jehož lícové straně je počet bodů. Cirkus se s jiným náhodným nepoužitým žetonem posune na místo, co bylo právě vytaženo. Poté dojde k vyhodnocení v podobě bodů pro každou figurku, co stojí u stanu. A čtverečcích cvičiště artistů, jež v nových kartách také je, se odehrává trénink cirkusových artistů. Položíte vždy jednoho a potom, až tam budou dva, postavíte na jejich ramena třetího (používáte figurky). Ředitel je „běžná figurka“. Nejde ji však postavit na cvičiště artistů.

  Zajímavost: Víte, že hrad Carcassonne opravdu existuje???

  Závěr

  Tato hra je opravdu skvělá a hodně zábavná. Určitě ji všem doporučuji. Je napínavá až do samého konce. Věřím, že si ji někdy zahrajete a pobavíte se u ní. Napište, které rozšíření se Vám nejvíc líbí, a pacičkujte můj článek!!!

  Související Alíkovina:

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 12. května ve 13:08.
  Bětka_H v něm napsala:

  Článek se mi moc líbí. My doma taky máme tunel hru máme spoustu rozšíření a mě to moc baví.

  Příspěvek z 12. května v 9:57.
  JáJá1 v něm napsal:

  Zajímavý článek, taky ji mám doma, ale dlouho jsem ji nehrál.

  Příspěvek z 2. května ve 12:57.
  Lollymaniak v něm napsala:

  Pět tlapek, v článku nic o hře nechybí a navíc je tam něco navíc :D
  Hru máme, i třetí rozšíření (upřímně jsem nevěděla že máme rozšíření) a Carcassonne Star Wars