Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hračkobraní - pět skvělých dnů v Kamenici

  vydáno  •  Kultura · Vyrábíme · Prázdniny · Předškolákům
  Pokud jste si nezapomněli hrát, tak je tento festival právě pro vás. Ale pozor, končí v neděli 13. července! Na své si přijdou rodiče i jejich ratolesti. My, co jsme z Kamenice, máme výhodu, že nemusíme nikam jezdit. Prostě stačí přijít! Hračkobraní je u nás už potřetí, takže vlastně vzniká tradice.

  © Radkaa

  Pokud chcete někomu udělat radost, můžete mu koupit hračku z dřevěného materiálu. Určitě se podívejte na výrobu postaviček z cínu. Pokud chcete na chvilku zaměstnat děti a projít si zámek, tak je můžete zapojit k výtvarným činnostem. Na nádvoří zámku jsou stánky, kde mohou děti zkusit jak se dělají hračky dřevěné, hadrové nebo třeba ozdobit perník či zkusit skládačku z papíru - origami.

  Chcete své blízké potěšit dárkem? Tak pro vás mám tip: namalujte na tričko obrázky nebo ozdobte keramiku. Pokud vás zajímá historie Hračkobraní je tu: v Kamenici fungovala Hračkářská škola a vyráběly se tu tradiční dřevěné kostky s obrázky. Přes 50 let byla na zámku dětská ozdravovna.

  Ale zpět do současnosti. Uvnitř zámku je výstava hraček, které si nemůžete vzít či koupit. Toto jsou hračky vzácné a hlavně: HISTORICKĚ. Některé sesbírala sběratelka historických hraček Milada Kollárová, další část patří do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

  Jestli hledáte klid a odpočinek tak doporučuji zajít do zámecké zahrady. Co vás asi překvapí je že v ní najdete jednu z nejstarších lip u nás. Je prý stará více než 750 let! Že o ní nic nevíte? Pak si můžete koupit pověst, kterou převyprávěla Alena Ježková a ilustrovala Zdeňka Krejčová. Při zahájení letošního ročníku Hračkobraní předvedly místní děti celý příběh přímo pod památnou lípou nejen paní spisovatelce, ale také hejtmanovi kraje Vysočina, Miloši Vystrčilovi i starostovi Kamenice nad Lipou a dalším hostům.

  Největší zájem je o malování na trička. Dále je velký zájem o pohádky a soutěže rodičů s dětmi. Mně se nejvíc líbilo vyrábění figurek z cínu. Na své si tu prostě přijdou všichni, kteří si rádi hrají a nebo tvoří.

  Do neděle 13. července můžete obdivovat také výstavu kinetických (hýbacích) hraček Svatopluka Krále, které jsou zapůjčené ze sbírek Národního technického muzea. Je to výstava hodně zábavná, kde nejste jen diváky, ale můžete si na všechno náležitě sáhnout. Není divu, že místnost je stále plná návštěvníků a neuvěřitelného množství hluku.

  Kamenice nad Lipou

  Kamenice se nachází mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem. Od obou měst je vzdálena přibližně 20 kilometrů. Nejstarší písemná zmínka o Kamenici je z roku 1267. Vsazení kamenické lípy, podle níž nese naše město přívlastek se datuje do 1. poloviny 13. století. Kamenice nad Lipou se nachází v nadmořské výšce 561 m.n.m.  Město má 4 200 obyvatel. Zajímavostí je úzkokolejná železniční trať Jindřichův Hradec – Kamenice nad Lipou – Obrataň s dochovaným provozem parního vlaku.

  • Kamenice nad Lipou - webové stránky města - www.kamenicenl.cz
  • Jindřichohradecké místní dráhy www.jhmd.cz - na nádraží v Kamenici můžete po předchozí domluvě navštívit unikátní tiskárnu kartonových jízdenek.
  • Zámek je ve správě Uměleckoprůmyslového musea v Praze od konce roku 1998. Od července 2004 je zpřístupněn veřejnosti. Více informací na stránkách www.upm.cz.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi sekerka
  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 25. srpna 2008 v 17:24.
  Michal73 v něm napsal:

  Reakce na sekerka:

  No další debilka přišla555555555555555555

  Příspěvek z 28. července 2008 ve 14:33.
  sekerka v něm napsal:

  Reakce na Michal73:

  že se nestydíš!!!!!!!!!!!!!!!!!555111

  Příspěvek z 25. července 2008 ve 20:26.
  Kačík33 v něm napsal:

  Kačka

  Já v Kamenici bydlím a to hračkobraní je jedna z mála velkých akcí,které tam probíhají,musím ale říct,že se mi velice líbila 1621