Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hračky naší Kačky

  vydáno  •  Škola a poznání
  Jste zvědaví, s čím si hráli jako malí vaši prarodiče? Pak máte jedinečnou příležitost se vypravit do Národního muzea v Praze. V přízemí hlavní budovy na Václavském náměstí byla nedávno otevřena výstava Hračky naší Kačky. Doplňuje velmi úspěšnou výstavu Republika, kterou dosud navštívilo přes 100 000 návštěvníků!

  Výstava Hračky naší Kačky, Národní muzeum , © Radkaa

  Být hračkou není žádný med. A být oblíbenou hračkou už teprve ne! Často jsou otlučené a polámané. Navíc málokdo má tolik místa, aby si mohl své milované medvídky, panenky, autíčka či vláčky schovávat. A tak leckdy jako jediná vzpomínka na oblíbené kamarády z dětství zůstává fotografie.

  Jednotlivé vitríny jsou rozděleny podle druhu hraček. V té, která nese název Malí kamarádi, najdete hlavně plyšové medvídky. Děvčata přilákají asi nejvíc vitríny označené Malá kuchařka, Malá maminka, Malá dáma či Malá venkovanka.

  Pod názvem Merkur se vyráběly nejen stavebnice, ale také vláčky.K ukázkám „klučičích“ hraček patří hlavně plechové vláčky, stavebnice (nechybí ani Merkur, jehož základní systém je vlastně stále stejný), vojáčci. Vitríny se tedy jmenují: Malý technik, Malý výpravčí, Malý řidič nebo Malý voják.

  Určitě tu však neobjevíte nic, co by připomínalo televizi nebo počítač. Prostě proto, že nic takového na počátku 20. století neexistovalo. Pokud se chtěly děti podívat na nějaký příběh, pak bylo potřeba si zahrát loutkové divadlo.

  A když si chtěly děti něco poslechnout? Stačilo vzít do ruky hudební nástroj a zahrát si. A pokud to někdo nedovedl, pak si mohl poslechnout pravou gramofonovou desku. Měla podobu černé kulaté placky, do které byly vytlačené speciální rýhy. A když se po těchto rýhách pohybovala gramofonová jehla, slyšeli jste zvuk. Inu nic, co by se dalo strčit do kapsy a poslouchat třeba cestou do školy.


  Soutěžit o vstupenky do Národního muzea můžete ZDE


  Hračky naší Kačky
  doprovodná výstava projektu REPUBLIKA, 12. 2. – 17. 5. 2009,  Národní muzeum, Václavské nám. 68, Praha 1. Více na www.nm.cz

  Další zajímavé články:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 1. května 2009 ve 21:02.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na janda141:

  mluví s ei o liberci a o jiných městech

  Příspěvek z 1. května 2009 ve 21:02.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na MIRINDA65:

  protože je to hlavní město a největší v české republice

  Příspěvek z 17. března 2009 v 15:13.
  pata98 v něm napsal:

  pata98

  co to říkáte