Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hrad Loket

  vydáno  •  Cestování

  Každý jistě ví, jak vypadá lidský loket. Název Loket nese i jeden krásný hrad
  v Karlovarském kraji.

  Hrad Loket, © Mari1

  Hrad Loket leží v Karlovarském kraji mezi Sokolovem a Karlovými Vary, obtéká jej řeka Ohře. Ta tu tvoří zajímavou zatáčku (meandr), která svým tvarem připomíná lidský loket.

  Ohře - Loket, © Mari1


  Odtud tedy název hradu Loket. Založen byl někdy ve druhé polovině 12. století pravděpodobně českým králem Vladislavem I. Tento předpoklad se vynořil po objevení rotundy, která je nyní součástí hradu. Před objevením rotundy bylo založení hradu datováno první písemnou zmínkou z roku 1234.

  Historie
  Oblíbený byl hrad u Lucemburků. Eliška Přemyslovna na Lokti několikrát pobývala. Naposledy se na Lokti ukryla před svým mužem Janem Lucemburským v roce 1319 i se svým synem Václavem, kterého z pozdějších dějin známe jako Karla IV. Jan Lucemburský se však hradu zmocnil, nutno dodat, že bez boje. Elišku Přemyslovnu poslal do Mělníka a tříletý Václav byl na hradě 2 měsíce vězněn. Mnozí ze čtenářů jistě vědí, že byl následně Václav odeslán na vychování do Francie, kde při biřmování, což je církevní obřad, přijal jméno svého strýce, jež ho tolik proslavilo – Karel. Později byl zvolen císařem Římským a ke jménu Karel přibylo přízvisko IV., protože byl čtvrtým Karlem na Římském trůnu. Karel IV. již svou matku nikdy neviděl. Do Čech se vrátil až po Eliščině smrti. Přesto Karel IV. na Loket nezanevřel. Hrad Loket měl v oblibě a často tu pobýval. Vždyť se s krajem Karlovarským pojí i pověst, kdy měl Karel IV. na lovu jelena objevit léčivé prameny a jmenují se po něm naše věhlasné lázně Karlovy Vary.

  Za vlády Karlova syna Václava IV. došlo k důležité přestavbě hradu a Loket pak byl skvěle opevněn. Husitské války přestál nedobyt a poskytoval útočiště příznivcům Zikmunda Lucemburského.

  Později se majiteli hradu stali Šlikové a ještě o něco později hrad připadl Habsburkům. Po bitvě na Bílé hoře se města i hradu týkala konfiskace. Po obléháních císařskými vojsky a později švédskými vojsky byl hrad poničen. V roce 1663 došlo k zařazení Lokte mezi hraniční pevnosti Čech a hrad byl opraven.

  V 17. století se z hradu stala trestnice a tento již trvale přišel o svou důležitost, nadále tedy nebyl strážním hraničním hradem. Přesto měl velice slavného obdivovatele, který Loket navštívil mnohokrát. Byl jím slavný básník a mineralog Johann Wolfgang von Goethe.

  Až v roce 1949 byla zrušena věznice a hrad Loket mohl být v roce 1950 společně s historickým jádrem obce prohlášen městskou památkovou rezervací.

  Zpřístupnění hradu bohužel zabránila velká nehoda. Hrad byl poškozen kulovým bleskem. Po opravách a archeologickém výzkumu byl hrad Loket veřejnosti zpřístupněn v roce 1993.

  Pověst
  Naši předci vše zdánlivě nevysvětlitelné přisuzovali nadpřirozenu. S hradem Loket je neodmyslitelně spojeno jméno purkrabího Půty. V současnosti pravidelně probíhají slavnosti purkrabího Půty. Ale to předbíhám.

  Purkrabí Půta se staral o hrad Loket v době husitských válek. Měl se starat i o poddané, ale byl k nim velice krutý. Za sebemenší maličkost poddané krutě trestal. Vybíral vysoké daně a vymáhal je nepěkným způsobem. V této době žil v podhradí hrnčíř se svou ženou a dětmi. Půtovi se hrnčíř znelíbil a nechal jej zavřít do hladomorny. Hrnčíř měl být popraven. Jeho žena šla purkrabího žádat o milost pro svého muže. Půtu neobměkčila, a tak vyřkla kletbu: „Máš srdce z kamene, staň se kamenem!“ V tu chvíli se setmělo, zahřměl hrom a udeřil blesk. Když toto vše pominulo, tak na místě, kde stál purkrabí, ležel velký černý kámen.
  Pověst se vypráví i trošku jinak. Žena měla být chudá vdova, která neměla kde bydlet a neměla ani žádné dukáty. Prosila purkrabího Půtu o pomoc, ale té se nedočkala, dokonce jí purkrabí hrozil vězením. A opět zazněla kletba: „Máš srdce z kamene, staň se kamenem.“ A i v této verzi pověsti se mluví o hromu a blesku a místo purkrabího ležel na nádvoří kámen. Nikdo s kamenem nemohl pohnout.
  Však se na hradě zajděte podívat do sklepení, můžete tam vidět, jak bylo ve středověku praktikováno útrpné právo.

  Zakletý purkrabí
  Jistě už tušíte, co to bylo za kámen. Šlo o spadlý meteorit, který prý před rozřezáním vážil 107 kg. Je ale možné, že vážil ještě více. Vlastní meteorit byl rozřezán a jeho části jsou uloženy v muzeu ve Vídni a v Praze. Na hradě si můžete prohlédnout pouze kopii slavného meteoritu, kterému se dodnes říká „zakletý purkrabí“.

  Virtuální prohlídka Lokte
  www.verticalimages.cz/pano/loket/
  www.panoramika.cz/firma/hrad-loket/10016/

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 25. října 2018 ve 22:14.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  hezkéR^

  Příspěvek z 25. října 2018 ve 13:34.
  vikinka28 v něm napsala:

  Zrovna jsem dnes psala test o Karlovarském kraji, ale nic tam o Loktě nebylo :(

  Příspěvek z 25. října 2018 v 8:43.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  Krásně napsaný článek. Loket je užasnž hrad.