Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hrad Trosky a Zebín

  vydáno  •  Cestování · Historie

  Místa, kde se žení všichni čerti.
  Trosky - brána do Českého ráje nebo do samotného pekla?
  Jaké je tajemství vrchu Zebín?

  Hrad Trosky, © Romulus-Caesar

  Hrad Trosky je dominantou Českého ráje. Jeho nezaměnitelná silueta dvou věží na ostré skále vítá své turisty a nabízí nádherné výhledy do krajiny. Podle legendy na tomto malebném místě stávalo něco děsivějšího – a sice brána do samotného pekla. Čerti zde každou noc hýřili, tančili, hulákali, hráli karty a ke hříchu ctnostné lidi vábili. Tu a tam se našel odvážlivec, co s čerty chtěl změřit síly, ale zle to s ním dopadlo. Místní kníže Čeněk se nemohl déle dívat na to, jak jeho lid trpí. Rozhodl se na skále vybudovat hrad, a tím bránu do pekla uzavřít. Čertům se samozřejmě takový nápad vůbec nelíbil. Stavbu hradu se tak snažili různě zabránit. Stavba hradu tak trvala neuvěřitelných deset let. Nakonec se hrad podařilo dokončit a řádění čertů zmizelo. Kraj vzkvétal...

  Hrad Trosky získal pán z Bergova a začal z něj budovat sídlo hodné králů. Snažil se o to, aby se z Trosek stalo místo často navštěvované a obdivované šlechtici. To se mu také postupem času podařilo. Na hrad se sjížděla knížata, hrabata ze široka daleka a obdivovali krásu Trosek. I lidu v podhradí se dařilo dobře. Jednoho dne musel pán z Bergova odjet, a tak svěřil vládu nad hradem a jeho okolím své paní a dceři. Ty vládly zpočátku velmi moudře. Jenže jak to tak bývá, sláva a moc rychle přejímají vládu nad rozumem a moudrostí. A tak netrvalo dlouho a obě ženy se začaly o vládu nad hradem hádat. Starší si myslela, že je moudřejší, než mladá a nezkušená. Mladá si zase myslela, že je krásnější a chytřejší, než stará a hloupá. Matka s dcerou se natolik rozhádaly, že si každá za své obydlí zvolila jednu věž. Menší a širší si vzala maminka a vyšší a štíhlejší věž obývala dcera. Postupem času už ani nevycházely ven a jen na sebe z oken pokřikovaly, hádaly se a nadávaly si. Kraj postupně pustl a pán se nevracel. Zahynul někde v dalekých zemích. Jednoho dne hlasy ustaly. Poddaní se i tak bály do hradu dlouho vstoupit. Jednoho dne se přece jen jeden mladík odvážil. Nenašel však na hradě živé duše. Kam dcera s matkou zmizely, dodnes nikdo neví. Víme jen to, že na jejich památku byla menší věž pojmenována Baba a vyšší věž Panna.

  (Dodatek: Hrad nejspíše založil opravdu Čeněk z Vartemberka a sice jako obranné sídlo na důležité obchodní stezce. Panna a Baba se věže asi nejspíše jmenují podle svého vzhledu. Baba je malá a široká, Panna štíhlá a vysoká. Pravdou je, že páni z Bergova opravdu hrad vlastnili. Rod zanikl v druhé polovině 15. století.)

  Nad Jičínem do výšky ční ostrý vrch s kapličkou. Výstup na něj je namáhavý, ale stojí za to. Návštěvníkovi se zde nabízí přenádherný výhled do okolní krajiny. Málokdo ale ví, jak tento kopec vznikl. Jak už to v legendách bývá, může za vše nešťastná láska. Chudý, ale šikovný chasník se zamiloval do mlynářovy dcery. Ten měl ale pro svou dceru jiného nápadníka. Bohatého s ohromným majetkem. Mladík si stýskal a naříkal. Jednou kolem jeho chaloupky šel dobře oděný pán a řekl mu, že když mu mladík slíbí, že s ním za 7 let půjde do služby, tak mu řekne, kde je zakopaný veliký poklad. Mladík souhlasil a později na uvedeném místě opravdu poklad našel. Díky penězům si mohl vzít svou vyvolenou. Žili spolu šťastně a na slib úplně zapomněli. Jenže po 7 letech se u dveří mlýna zjevil opět onen dobře oděný pán. Teprve teď mladý mlynář poznal, komu své služby nabídl, když uviděl rohy. Začal horečně přemýšlet, jak se ze služby v pekle dostat. A tak vymyslel plán. On a čert poběží závod. Když mladík vyhraje, nebude muset do pekla. Čert souhlasil. V tu ránu se začal natahovat a zvětšovat až z něj byl obr. Závod začal. Čert dělal mílové kroky a mladík se už už obával, že závod prohraje. Tu však zjistil, že je v cíli první. Zaradoval se a podivil zároveň. Šel zjistit, co čerta tak zdrželo. Uviděl, jak obrovský čert vyklepává kamínek, co mu uvízl v botě a zabránil mu tak v běhu. A protože čert byl obrovský, byl obrovský i kámen. Tam, kde dopadl, vznikla vysoká hora z kamínků. Když čert zjistil, že prohrál, s úpěním zmizel. Mlynář pak dal na vrcholku hory postavit kapličku, která tam stojí dodnes.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 25. ledna v 15:38.
  Blébleblé v něm napsala:

  na Zebín jezdíme na vojenské srazy;-D:-D

  Romulus-Caesar v něm napsal:

  ANDÍLEK2009: Děkuji

  Příspěvek z 7. prosince 2018 ve 21:07.
  ANDÍLEK2009 v něm napsal:

  Pěkný článek