Alíkovina

Hrady ČR - 1. díl

vydáno  •  Kultura
Podívej se na malý seznam hradů a zřícenin, který jsem pro Tebe připravil. Snad Ti v prázdninovém období přijde vhod :-))

Státní hrad Rabí

Hrad Rabí je největší hradní zříceninou v Čechách. Nejstarší částí hradu z doby po roce 1300 je mohutná hranolová věž. Na přelomu 14. a 15. století byly vybudovány další obytné a hospodářské budovy, hrad byl opevněn druhým předhradím. V poslední stavební fázi bylo vybudováno rozsáhlé dělostřelecké opevnění s baštami.

V roce 1420 byl hrad dobyt Janem Žižkou a v roce 1421 zde husitský hejtman přišel při obléhání o své druhé oko. V hradním sále je umístěna expozice středověkých kachlů s replikou pozdně gotických kachlových kamen a dále archeologické nálezy z přelomu 15.a 16. století.

Státní hrad Hazmburk - zřícenina

Hrad HAZMBURK, dříve zvaný Klepý, už od počátku 17. století leží v troskách. Své pojmenování získal až po roce 1335, kdy ho podle svého erbovního znamení pojmenoval Zbyněk Zajíc z Valdeka.

Hrad HAZMBURK se rozkládá na 418 metrů vysokém čedičovém návrší. Čedičový masiv byl v letech 1898, 1900 a 1939 příčinou přírodních katastrof, při kterých byla zničena původní obec Klapý.

S HAZMBURKEM je spojeno mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, například Karla Hynka Máchu, Svatopluka Čecha, Emila Fillu a další.

Státní hrad HAZMBURK zve k návštěvě svojí nezastupitelnou rolí přírodní rozhledny s možností výstupu schodištěm na hranolovou věž, nazývanou BÍLÁ.

Hrad Litice

Gotický hrad poprvé připomínaný roku 1304, přestavěný Jiřím z Poděbrad v letech 1450 - 1468. Od 70. let 17. století byl opuštěn a postupně pustl.

Autor: (4 roky)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 24. června 2008 ve 14:16.
Skrblík v něm napsal:

litice

já bydlim od litic kousek a je to druhej nejlepší hrad,podle mě16