Alíkovina

Hrady, zámky, zříceniny

vydáno  •  Volný čas doma
Vezmi si batoh na záda, turistická sezóna už začala.

Rokokovému zámku v Nových Hradech se oprávněně přezdívá "české Versailles"., © Michal Klíma, MAFRA

Již odmalička jezdím s rodiči po hradech a zámcích. První hrad jsem navštívila již ve svých dvou letech, byl to zámek Krásný Dvůr. Každý rok s rodiči pravidelně jezdíme po krásných památkách naší vlasti. Je to snad i lepší, než se celý den válet na pláži. S rodiči vždy vybíráme místa, na kterých jsme ještě nebyli a vždy se už moc těším, až to krásné místo navštívíme. 

Je to okouzlující vidět na vlastní oči, jak naši předci byli velmi zruční a šikovní a dokázali postavit tak nádherné zámky a hrady. Ve vnitřních prostorách vždy žasnu nad zlatými ručičkami našich dávných řemeslníků, nad tím, jak dokázali vyřezat i sebemenší detail.

Vždy vstřebávám tu dávnou atmosféru a při výkladu průvodce si představuji, jaké to muselo být, žít v té dávné době z pohledu šlechty, ale i z pohledu poddaných a služebnictva. Prohlížím si lovecké trofeje, krásné obrazy a celé vybavení komnat, knihovny, kuchyně a dalších zámeckých nebo hradních prostor. Nikdy si nezapomenu koupit dřevěnou turistickou známku nebo magnetek na lednici, abych věděla, jaké místo jsem už navštívila a měla také památku. 

V naší zemi je tolik krásných míst, která se dají objevovat. Baví mě dozvídat se něco z naší historie a vážit si práce našich předků.

Tak si vezměte batůžky a vyražte s rodiči na některý z našich krásných a majestátních hradů a zámků.

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 10. července 2015 ve 22:29.
Masa-3 v něm napsala:

:)

Pěkný článek. Ano taky si myslím, že by jsme měli pořádně poznávat svou vlast. Já nerada jezdím do zahraničí. Taky ráda navštěvuji naše památky :)