Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hraju na hornu – v čem to spočívá

  vydáno  •  hudba

  Hraju na jeden zvláštní hudební nástroj, co je zapsán v guinesovce jako jeden z nejtěžších nástrojů vůbec. Při čtení si vzpomeňte na mě, jak kazím Mozarta a už se těším, až ty tři stránky dohraju.
  Držte palce>X<-

  horna, © Anička_love_you

  Horna, co to je? Hudební nástroj. Dechový žesťový, jinak se nazývá lesní roh.
  Má tři klapky, korpus, cuky a nátrubek.

  Stavba horny

  Nátrubek je vrchní část, do které foukáte. Je nasazovací u všech typů horny.
  Dále má 4 nebo osm cuků, což jsou trubice, které jsou u klapek a zezadu a jsou vyndavací.

  Korpus je část, která se u malých horen nedá odšroubovat, ale u normálně velkých je šroubovací. Klapky jsou prostě mačkací klapky, jako u čehokoli, akorát speciální typ horny, co se jmenuje F/B horna, má i čtvrtou klapku pro přepínání tónin.

  F/B horna

  F/B horna je horna, co se pomocí B klapky nahoře pod potrubím přepíná mezi tóninami F a B. Má díky tomu i víc cuků, pro každou hornu 4.
  B horna se vyznačuje tím, že je na ní jednodušší zahrát vysoké tóny kvůli délce potrubí. Existují i samostatné F i samostatné B horny.

  Typy horen

  Existují malé horny (kinder horn) pro menší děti, co na ni hrají. Já sama jsem do svých 11 let jednu takovou vlastnila. Je jenom F a má 4 cuky.
  Pak existují normálně velké horny, jednu z nich teď mám pár let ve svém pokojíku.
  Má šroubovací korpus .

  Historie

  Vyvinula se z loveckých nástrojů. Dříve se používala k signálům při lovu zvěře a při fanfárách. Dříve se používala bezklapková horna, na kterou se normálně mohly tvořit jen tóny na žádnou klapku a zbytek se musel tvořit mnohem složitější metodou, posunování ruky v korpusu.

  Držení

  Pravá ruka se drží v korpusu, jenom ale tak, aby zvuk stále pronikal ven. Levou rukou se drží klapky. Palec je na B klapce, ukazováček, prostředníček a prsteníček na hlavních třech klapkách a malíčkem se horna drží na takovej háček.

  Klapky a tóny

  Klapky jsou u mě na horně 4. Nahoře je B klapka a pak hned u sebe první druhá a třetí. Z tónů od C1 do C2 se na bez klapky hraje C1, E1, G1 a C2. Na první se hraje D1 a F1, na druhou se hraje H1 a na třetí se hraje A1. Na B hornu se hmaty změní.

  Moje zkušenosti

  Od svých šesti let jsem hrála na zobcovou flétnu a od svých pozdních osmi jsem začala hrát na hornu. Zatím jsem vlastnila F kinder hornu a teď mám F/B hornu normální velikosti. Mám většinou přednes a etudu (kratší skladbičku) plus ještě něco dalšího. Na hornu cvičím denně vždy alespoň 30 minut. Před cvičením skladeb hraju dlouhé tóny a nebo stupnici, která má každý tón několikrát za sebou v rytmu. Občas z toho mám nervy, ale většinou mě to baví.

  Zvuk

  Čistě hornová skladba

  Tak, a to by bylo asi dneska všechno. Mějte krásný den a užívejte života. :D
  Áňa 13 let

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  notička1999 v něm napsala:

  Moc hezký článek, je to velmi dobře popsané a vysvětlené, dávám 5 tlapek

  Příspěvek z 11. května 2021 v 10:36.
  Bětka_H v něm napsala:

  Zajímavý článek :-)

  Příspěvek z 11. května 2021 v 7:11.
  Dari v něm napsala:

  Zajímavé, pět tlapek!