Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hravé Staré pověsti české

  vydáno  •  Škola a poznání · Rodičům · Rodina · Historie · Hry, hračky
  Jak to asi v Čechách vypadalo, když na naše území přišel legendární praotec Čech? Mnohé vám napoví společenská hra Staré pověsti české. Díky ní se můžete stát objeviteli krajiny pod legendární horou Říp nebo dokonce staviteli slavných sídel, v kterých bydlely bájné dcery vévody Kroka.

  Společenská hra pro hráče od 7 let od společnosti Efko., © archiv

  Společenská hra Staré pověsti české vznikla na motivy legend, které sepsal Alois Jirásek. Při hře si můžete oživit mytické postavy jako praotce Čecha nebo vévodu Kroka a jeho dcery. Výtvarnou podobu dal hře ilustrátor Antonín Šplíchal.

  Vévoda Krok měl tři dcery: Kazi, Tetu a Libuši. Každá z nich měla spanilou tvář a ušlechtilou mysl. Avšak každá z Krokových dcer byla jiného nadání. Kazi se vyznala v bylinkách a koření. Znala jejich hojivou moc a tím mírnila zdravotní potíže a léčila různé nemoci.

  Prostřední dcera Teta pořádala magické obřady k uctívání bohů a učila lid klanět se jim a přinášet jim oběti. Často sama vystupovala při západu slunce na horu Pohled ležící nad Tetínem, kde rozjímala v motlitbách.

  Největší oddanost lidu si však vysloužila nejmladší Krokova dcera Libuše, a to díky vlídnému chování, bystrému úsudku a uvážlivé řeči. Často tak byla "soudkyní" rozepří mezi lidem.

  Staré pověsti české

  Staré pověsti české - hra od společnosti Efko

  Díky hře Staré pověsti české se stanete osadníky vesnic Žabojedy, Havranov, Kozojedy, Kavkov nebo Žabovřesky, kteří musí území nejdříve zabydlet. To umožní získané žetony se symboly domečku, stromu, ovce, člověka, obilí a včelího úlu.

  Další kolo hry spočívá ve vystavění jednoho ze tří nedobytných hradů Krokových dcer, kterými jsou Kazín, Tetín a Libušín. Vyhrává ten, komu se nejdříve podaří vybudovat hrad ze všech šesti dílů nebo ten, kdo vlastní nejvíce dílů hradu a žetonů při zabydlování osad.

  Každý hráč musí také poskládat ze získaných dílků svůj hrad.

  Hra Staré pověsti české je určena pro 2-3 hráče ve věku od 7 let. Herní plán představuje českou zemi v době, kdy ji osidlovali první Čechové. Na rozložení hracího plánu potřebujete prostor větší než půl metru: 74 x 54 cm. Hra vám zabere přibližně 40 minut.

  Součástí hry je také jedna figurka, dvě hrací kostky, žetony se symboly a barevné hraniční kameny.

  Více se o hře Staré pověsti české dozvíte na stránkách českého výrobce her a hraček - společnosti Efko (www.efko.cz). 

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 15. dubna 2011 ve 20:40.
  mindinka8 v něm napsala:

  hra

  ta hra je uuužasna2626

  Příspěvek z 27. března 2011 ve 20:01.
  simca2000 v něm napsala:

  mam doma

  tuto hru mam doma ,je dobra ,ale jak se stavi panacci atd.do toho tak to musel trochu strejda proriznout,aby panacci nepadaly a nezkazilyse =D :D =) =) =D =D

  Příspěvek z 27. března 2011 v 16:01.
  dalin12 v něm napsal:

  Reakce na lilinka885:

  vzdyt to musí byt super hra4