Alíkovina

Hravé učení: Tipy a návody, jak s webem pracovat

vydáno  •  Alík · Škola a poznání · Rodičům · Předškolákům · Učení
Alík má nově i interaktivní web pro děti předškolního věku. Pojďte s Alíkem na jeho prohlídku, přečtěte si tipy a nápady, jak s webem pracovat.

(0.b) Alíkovo hravé učení, homepage, úvodní strana po rozkliknutí navigace pro děti., © Alík

Hravé učení najdete ve stejnojménné sekci na hlavní straně Alíka, ale má i svou vlastní webovou adresu www.hraveuceni.cz . Je určeno zejména pro batolata, předškoláky a jejich rodiče. Pojďte si společně prohlédnout, o čem je Hravé učení.

První slova

Doporučený věk: 0 - 2 roky

Sekce obsahuje 10 souborů základních slov a to z následující oblastí: Tělo, Rodina, Domov, Jídlo, Oblečení, Hračky, Na ulici/ ve městě, V parku/ na hřišti, Počasí, Hygiena.

Doporučené aktivity:

 • Prohlížejte si s dětmi obrázky a naslouchejte jejich názvům, kliknutím na objekt zobrazíte detail objektu na bílém pozadí
 • Nechte dítě hledat konkrétní objekt podle Vašeho zadání
 • Nechte dítě popsat okolí vybraného objektu
 • Popište okolí objektu, ať dítě vybere správný objekt
 • Sekci lze spouštět v režimu Cizí jazyky, tzn. paralelní náslech češtiny a angličtiny

Fotogalerie

Zvířátka

Doporučený věk: 1 - 3 roky

Rozeznáváním zvířátek a jejich zvuků zpravidla děti začínáme učit mluvit. Soubor obsahuje jednoduché informace o 40 zvířatech, roztříděné do oddílů Zvířátka ze statku, Zvířátka z lesa, Zvířátka z louky, Zvířátka z "džungle". U každého jsou k dispozici následující informace:

 • porovnání ilustrace a skutečné fotografie
 • zvuk, který vydává
 • čím se živí
 • čím je lidem užitečné
 • jak se jmenují samec, samice a mládě
 • typická aktivita
 • (zábavné) video na závěr

Doporučené aktivity:

 • Nejprve pracujte s úvodní stránkou sekce, posunem myši po ploše zvíře vydá svůj typický zvuk a ozve se jeho název
 • Ozvučené leporelo
  V režimu Jednoduché prohlížení si lze prohlížet střídavě ilustraci zvířete a fotografii skutečného zvířete, vždy společně se zvukem.
 • V režimu Rozšířené prohlížení si zvířátko prohlédněte se souborem základních informací, jak se jmenuje, jak dělá, čím je člověku užitečné, jak se jmenují členové rodiny, typická charakteristika

Fotogalerie

Barvy

Doporučený věk: 1,5 - 4

Naučit batole barvy je mnohdy nedostatečně oceněný heroický výkon matky. Sekce se dělí na nácvik Jednoduché palety barev (4 základní barvy), Rozšířené palety barev (12 barev) a testu Umíš barvy?
V testu dítě samo určuje, která barva rozhýbá gekona na obrázku. Potlesk a animace zvířátka je odměnou za správný výběr.

Fotogalerie

Čísla

Doporučený věk: 3 - 6 let

Naučte se počítat, postupně, nejprve od 1 do 10, pak od 10 do 20 a nakonec po desítkách do 100. Samozřejmě nechybí animace, videa a ozvučení. Jak jste počítání zvládli, ověří test Umíš počítat, kde dítě určuje počet objektů na obrázků.

Fotogalerie

Nauč se písmenka

Doporučený věk: 5 - 7 let

Učit písmena není předškoláky potřeba, to vše hravě zvládnou ve škole. Nicméně je mnoho předškoláků, kterým se nechce čekat.

Pozor! Pokud s předškolními dětmi písmenka trénujete, dejte pozor, aby se učily pouze fonetickou výslovnost písmene (jeho správný zvuk: a, b, c, d,...) a nikoliv jeho název (á, bé, cé, dé,...)

Hravé učení nabízí několik režimů poznávání písmenek:

 • Abeceda
  Seznam se s písmenem, velkým a malým písmenem, příklady slov obsahujících písmeno, říkadlo s písmenem a veselou animaci na závěr
 • Písmena s diakritikou
  Seznam se s písmenem, velkým a malým písmenem, příklady slov obsahujících písmeno, říkadlo s písmenem a veselou animaci na závěr
 • Názvy písmenek
  Přehled velkých písmen se zvukem správného názvu písmene - pro nácvik ve 2. třídě.
 • Poznáš písmeno?
  Naučte dítě rozeznávat první písmeno ve slově, test písmen.

Seznámení s písmenem, Abeceda, příklad písmene P

Konkrétní příklad představení písmene P:

Fotogalerie

Seznámení s písmenem, Abeceda, příklad písmene P

Příklad testu na procvičování rozpoznávání prvního písmene ve slově.

Fotogalerie

Hraj si

Doporučený věk: 0 - 2 roky

Jednoduché aplikace pro pochopení akce a reakce, to je herní sekce pro úplně nejmenší děti. V prostředí mořského světa a stavby dítě svou interakcí, klikáním, vypouští na obrazovku nové objekty a chápe princip práce s počítačem.

Fotogalerie

Nauč se říkadla, písničky a pohádky

Doporučený věk: 0 - 5 let

Rytmus říkadel, melodie písniček a příběhy pohádek jsou nezbytné součásti dětského světa zejména pro rozvoj verbálních dovedností. Na Hravém učení najdete říkadla zábavná, pohybová, abecední a obrázková. Písničky se děti mohou učit po jednotlivých slokách, v závěru nácviku je možné poslechnout si písničku celou. Prostřednictvím pohádek dítě zároveň dostává základní informace o tom, co je dobré a co zlé, základní morální pravidla. Pohádky Hravého učení jsou jednoduché a přizpůsobené vnímání dětí ve věku do 3 let. Vhodné je doplnit poslech pohádky doplňujícími dotazy na aktivity předchozího obrázku.

Fotogalerie

Nauč se pečovat o zdraví

Doporučený věk: 4 - 7

Základy hygieny a péče o druhé, k tomu navíc stručný přehled toho, co dítě čeká u lékaře. V Nauč se o sebe pečovat poznávají děti důvody osobní hygieny a její správné provedení dětsky srozumitelnou, jednoduchou formou.

Nauč se pečovat o druhé má ambici učit děti lásce k těm, na kterých mu záleží. Je pěkné, když dítě mamince z lásky natrhá květinu. Důležité je ale zejména to, aby se naučilo, že láska znamená zájem a péči. Pokud vám milující dítě donese deku v okamžiku, kdy je vám zima, nemusíte mít strach, že prožijete osamělé stáří. A pozor, téhle formě lásky je potřeba děti učit!

Pomocí jednoduchých situací na příkladu nemocné maminky má dítě určit co je a co není vhodné chování.

Víš, co tě čeká u lékaře dává názvem podivným přístrojům, které dítě u lékaře potkává, vysvětluje jeho význam a popisuje procedury, které dítě u lékaře podstupuje zejména v rámci preventivních prohlídek.

Fotogalerie

Nauč se jiné jazyky

Doporučený věk: 0 - 7 let

Hravé učení mluví i slovensky a anglicky. K náslechu a porozumění rodilému mluvčímu můžete použít unikátní nástroj paralelního poslechu ve 2 jazycích.

V sekci Nauč se jiné jazyky vyberte 2. jazyk k češtině. Výběrem Robina Hooda spouštíte paralelní náslech češtiny a angličtiny. Pak přejděte rovnou do sekce, kterou chcete projít ve 2 jazycích, například Nauč se zvířátka, Zvířátka z džungle, Tygr. Spuštění nástroje se projeví přímo u konkrétního zvířátka. Tam pak přepínáním tlačítek v pravé dolní části obrazovky (viz. obrázek) lze přepínat mezi češtinou a angličtinou.

V nejbližší době bude upravena i slovenská a anglická verze Hravého učení.

Fotogalerie

Příjemnou zábavu.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 9. ledna 2018 v 11:56.
slunickolida v něm napsal:

Dobrý den,můj starší syn se z tohoto webu hrozně moc naučil,a teď bych ho chtěla využívat i pro mladšího,ale bohužel mi nejde se na něj dostat..jak na to?děkuji

Příspěvek z 23. října 2013 v 18:28.
Michael73 v něm napsal:

Hravé Učení

Moc zajímavá stránka na Hravé učení pro předškoláky.Já to každý den pouštívám pro mojí tří letou nejmladší sestřičku a ono se ji to hrozně líbí.Díky za to vymyslení Alíku máš to moc krásně udělaný.