Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hravé učení: Tipy a návody, jak s webem pracovat

  vydáno  •  Alík · škola a poznání · rodičům · předškolákům · učení
  Alík má nově i interaktivní web pro děti předškolního věku. Pojďte s Alíkem na jeho prohlídku, přečtěte si tipy a nápady, jak s webem pracovat.

  (0.b) Alíkovo hravé učení, homepage, úvodní strana po rozkliknutí navigace pro děti., © Alík

  Hravé učení najdete ve stejnojménné sekci na hlavní straně Alíka, ale má i svou vlastní webovou adresu www.hraveuceni.cz . Je určeno zejména pro batolata, předškoláky a jejich rodiče. Pojďte si společně prohlédnout, o čem je Hravé učení.

  První slova

  Doporučený věk: 0 - 2 roky

  Sekce obsahuje 10 souborů základních slov a to z následující oblastí: Tělo, Rodina, Domov, Jídlo, Oblečení, Hračky, Na ulici/ ve městě, V parku/ na hřišti, Počasí, Hygiena.

  Doporučené aktivity:

  • Prohlížejte si s dětmi obrázky a naslouchejte jejich názvům, kliknutím na objekt zobrazíte detail objektu na bílém pozadí
  • Nechte dítě hledat konkrétní objekt podle Vašeho zadání
  • Nechte dítě popsat okolí vybraného objektu
  • Popište okolí objektu, ať dítě vybere správný objekt
  • Sekci lze spouštět v režimu Cizí jazyky, tzn. paralelní náslech češtiny a angličtiny

  Fotogalerie

  Zvířátka

  Doporučený věk: 1 - 3 roky

  Rozeznáváním zvířátek a jejich zvuků zpravidla děti začínáme učit mluvit. Soubor obsahuje jednoduché informace o 40 zvířatech, roztříděné do oddílů Zvířátka ze statku, Zvířátka z lesa, Zvířátka z louky, Zvířátka z "džungle". U každého jsou k dispozici následující informace:

  • porovnání ilustrace a skutečné fotografie
  • zvuk, který vydává
  • čím se živí
  • čím je lidem užitečné
  • jak se jmenují samec, samice a mládě
  • typická aktivita
  • (zábavné) video na závěr

  Doporučené aktivity:

  • Nejprve pracujte s úvodní stránkou sekce, posunem myši po ploše zvíře vydá svůj typický zvuk a ozve se jeho název
  • Ozvučené leporelo
   V režimu Jednoduché prohlížení si lze prohlížet střídavě ilustraci zvířete a fotografii skutečného zvířete, vždy společně se zvukem.
  • V režimu Rozšířené prohlížení si zvířátko prohlédněte se souborem základních informací, jak se jmenuje, jak dělá, čím je člověku užitečné, jak se jmenují členové rodiny, typická charakteristika

  Fotogalerie

  Barvy

  Doporučený věk: 1,5 - 4

  Naučit batole barvy je mnohdy nedostatečně oceněný heroický výkon matky. Sekce se dělí na nácvik Jednoduché palety barev (4 základní barvy), Rozšířené palety barev (12 barev) a testu Umíš barvy?
  V testu dítě samo určuje, která barva rozhýbá gekona na obrázku. Potlesk a animace zvířátka je odměnou za správný výběr.

  Fotogalerie

  Čísla

  Doporučený věk: 3 - 6 let

  Naučte se počítat, postupně, nejprve od 1 do 10, pak od 10 do 20 a nakonec po desítkách do 100. Samozřejmě nechybí animace, videa a ozvučení. Jak jste počítání zvládli, ověří test Umíš počítat, kde dítě určuje počet objektů na obrázků.

  Fotogalerie

  Nauč se písmenka

  Doporučený věk: 5 - 7 let

  Učit písmena není předškoláky potřeba, to vše hravě zvládnou ve škole. Nicméně je mnoho předškoláků, kterým se nechce čekat.

  Pozor! Pokud s předškolními dětmi písmenka trénujete, dejte pozor, aby se učily pouze fonetickou výslovnost písmene (jeho správný zvuk: a, b, c, d,...) a nikoliv jeho název (á, bé, cé, dé,...)

  Hravé učení nabízí několik režimů poznávání písmenek:

  • Abeceda
   Seznam se s písmenem, velkým a malým písmenem, příklady slov obsahujících písmeno, říkadlo s písmenem a veselou animaci na závěr
  • Písmena s diakritikou
   Seznam se s písmenem, velkým a malým písmenem, příklady slov obsahujících písmeno, říkadlo s písmenem a veselou animaci na závěr
  • Názvy písmenek
   Přehled velkých písmen se zvukem správného názvu písmene - pro nácvik ve 2. třídě.
  • Poznáš písmeno?
   Naučte dítě rozeznávat první písmeno ve slově, test písmen.

  Seznámení s písmenem, Abeceda, příklad písmene P

  Konkrétní příklad představení písmene P:

  Fotogalerie

  Seznámení s písmenem, Abeceda, příklad písmene P

  Příklad testu na procvičování rozpoznávání prvního písmene ve slově.

  Fotogalerie

  Hraj si

  Doporučený věk: 0 - 2 roky

  Jednoduché aplikace pro pochopení akce a reakce, to je herní sekce pro úplně nejmenší děti. V prostředí mořského světa a stavby dítě svou interakcí, klikáním, vypouští na obrazovku nové objekty a chápe princip práce s počítačem.

  Fotogalerie

  Nauč se říkadla, písničky a pohádky

  Doporučený věk: 0 - 5 let

  Rytmus říkadel, melodie písniček a příběhy pohádek jsou nezbytné součásti dětského světa zejména pro rozvoj verbálních dovedností. Na Hravém učení najdete říkadla zábavná, pohybová, abecední a obrázková. Písničky se děti mohou učit po jednotlivých slokách, v závěru nácviku je možné poslechnout si písničku celou. Prostřednictvím pohádek dítě zároveň dostává základní informace o tom, co je dobré a co zlé, základní morální pravidla. Pohádky Hravého učení jsou jednoduché a přizpůsobené vnímání dětí ve věku do 3 let. Vhodné je doplnit poslech pohádky doplňujícími dotazy na aktivity předchozího obrázku.

  Fotogalerie

  Nauč se pečovat o zdraví

  Doporučený věk: 4 - 7

  Základy hygieny a péče o druhé, k tomu navíc stručný přehled toho, co dítě čeká u lékaře. V Nauč se o sebe pečovat poznávají děti důvody osobní hygieny a její správné provedení dětsky srozumitelnou, jednoduchou formou.

  Nauč se pečovat o druhé má ambici učit děti lásce k těm, na kterých mu záleží. Je pěkné, když dítě mamince z lásky natrhá květinu. Důležité je ale zejména to, aby se naučilo, že láska znamená zájem a péči. Pokud vám milující dítě donese deku v okamžiku, kdy je vám zima, nemusíte mít strach, že prožijete osamělé stáří. A pozor, téhle formě lásky je potřeba děti učit!

  Pomocí jednoduchých situací na příkladu nemocné maminky má dítě určit co je a co není vhodné chování.

  Víš, co tě čeká u lékaře dává názvem podivným přístrojům, které dítě u lékaře potkává, vysvětluje jeho význam a popisuje procedury, které dítě u lékaře podstupuje zejména v rámci preventivních prohlídek.

  Fotogalerie

  Nauč se jiné jazyky

  Doporučený věk: 0 - 7 let

  Hravé učení mluví i slovensky a anglicky. K náslechu a porozumění rodilému mluvčímu můžete použít unikátní nástroj paralelního poslechu ve 2 jazycích.

  V sekci Nauč se jiné jazyky vyberte 2. jazyk k češtině. Výběrem Robina Hooda spouštíte paralelní náslech češtiny a angličtiny. Pak přejděte rovnou do sekce, kterou chcete projít ve 2 jazycích, například Nauč se zvířátka, Zvířátka z džungle, Tygr. Spuštění nástroje se projeví přímo u konkrétního zvířátka. Tam pak přepínáním tlačítek v pravé dolní části obrazovky (viz. obrázek) lze přepínat mezi češtinou a angličtinou.

  V nejbližší době bude upravena i slovenská a anglická verze Hravého učení.

  Fotogalerie

  Příjemnou zábavu.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 9. března 2020 ve 14:42, upravený vzápětí.
  Rami v něm napsal:

  Nevím jak se na ten web se dostat

  Příspěvek z 9. ledna 2018 v 11:56.
  slunickolida v něm napsal:

  Dobrý den,můj starší syn se z tohoto webu hrozně moc naučil,a teď bych ho chtěla využívat i pro mladšího,ale bohužel mi nejde se na něj dostat..jak na to?děkuji

  Příspěvek z 23. října 2013 v 18:28.
  Michael73 v něm napsal:

  Hravé Učení

  Moc zajímavá stránka na Hravé učení pro předškoláky.Já to každý den pouštívám pro mojí tří letou nejmladší sestřičku a ono se ji to hrozně líbí.Díky za to vymyslení Alíku máš to moc krásně udělaný.