Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hříbě koně Převalského ve Slatiňanech

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO Praha
  Další přírůstek v chovu erbovního zvířete pražské zoo. V pátek 15. května se v časných ranních hodinách ve Slatiňanech, v záložním chovu Zoo Praha, narodilo klisně Xendy hříbě koně Převalského - hřebeček. V pořadí 7. hříbě narozené ve Slatiňanech žije spolu se svou matkou a dvěma sourozenci ve výběhu zámeckého parku.

  © J. Balous

  Chov na Státním zámku ve Slatiňanech vznikl v roce 1993 ve spolupráci s pražskou zoologickou zahradou. Koně  jsou jako "živé exponáty" zdejšího světové proslulého hipologického muzea, které vybudoval profesor František Bílek. Ten se zároveň zasloužil o koupi prvních koní Převalského do republiky - v roce 1921.

  Hříbě přišlo na svět jen několik málo hodin před vernisáží výstavy Poslední divoký kůň, které je v chrudimském muzeu otevřena u příležitosti 50 let od konání prvního sympozia na záchranu koně Převalského, které se sešlo v září 1959 a otevřelo  cestu k záchraně koně Převalského v zoologických zahradách.

  Kam za koněm převalského?

  Hipologické muzeum Slatiňany

  ZOO Praha

  Regionální muzeum v Chrudimi - výstava Poslední divoký kůň (15. 5. - 30. 8. 2009)

  Vernisáže, která byla součástí muzejní noci, se zúčastnili pracovníci zastupitelství Mongolska v čele s velvyslancem Ochirem Enkhtuurem, zástupce města Chrudimě a Pardubického kraje, ing. Václav Kroutil, a dr. Evžen Kůs ze Zoo Praha.

  Právě díky významným úspěchům v chovu tohoto koně byla v roce 1959 proto pražská zoo pověřena vedením mezinárodní plemenné knihy koně Převalského, která vychází od té doby každoročně a zachycuje veškeré změny v celosvětovém chovu.

  Hříbat pražského chovu se celkově od 30. let minulého století (v rámci Československa) narodilo už 240! Není proto divu, že kůň Převalského se stal symbolem pražské zoo.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 3. srpna 2009 ve 13:15.
  Christin123 v něm napsala:

  Jééé byla sem tam

  viděla jsem to hříbo a je fakticky kouzelný

  Lucienka-EN v něm napsal:

  Koníci a hříbátka

  Jsou nádherní a hříbátka jsou tak rozztomilí nechápu komu by se nelíbíli.

  Příspěvek z 29. května 2009 ve 14:35.
  malina009 v něm napsal:

  malina009

  liby se mi kone uz od malicka a nemuzu je nevidet ani jeden den...................§2222671