Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hroch obojživelný

  vydáno  •  Mazlíčci
  Tento savec bohužel není v České republice běžně k vidění, ale v některé ZOO ho jistě najdete. Hroch žije ve vodě i na souši. Patří do řádu sudokopytníků a čeledi hrochovití. Je to býložravec.

  Hroch obojživelný v ZOO Praha, © iDNES.cz

  Hroch obojživelný je výborný plavec, ale ve dne raději spí nebo odpočívá v řece, kde neustále zívá. Měří asi 4 metry a váží okolo 4 tun. Pod kůží má silnou vrstvu tuku, která mu slouží jako záchranný pás a umožňuje mu bez obtíží plavat. Když se hroch ponoří pod vodu, může tam bez nadechnutí zůstat celých 5 minut.

  Hroši se dožívají věku okolo padesáti let. Rádi se schovávají pod rostlinami a nechávají vykukovat pouze nozdry, oči a uši. Může tak cítit, vidět i slyšet vše, co se odehrává nad hladinou, a sám přitom vidět není. Páření probíhá ve vodě i na suchu. Samice jsou březí asi 8 měsíců. Poté se narodí jedno mládě. Mládě se narodí samici na suchu a matkou je kojeno ve vodě.

  Největším nepřítelem hrocha je slunce, protože mu může spálit kůži. I přes váhu čtyř tun je na suchu obratný a v ohrožení je schopný vyvinout rychlost až 30 km/h. V puse má špičáky, které dosahují délky až 1 metr. Hroch je používá k boji se samci a proti případnému útočníkovi. Žije ve skupině o 20 až 100 kusech. Každé skupině velí samec. Hrocha nalezneme v afrických řekách do nadmořské výšky 2000 metrů nad mořem.

  Dnes je hroch obojživelný chráněný, ale dříve tomu tak nebylo. V minulosti byl totiž podobně jako slon loven člověkem kvůli slonovině. Ze slonoviny jsou jeho velké vnější kly.

  Doufám, že vás můj článek o hrochu obojživelném alespoň trochu zaujal a o prázdninách se za ním třeba vydáte do ZOO, abyste ho viděli na vlastní oči.

  Další zajímavé články:

  Autorka: (10 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 8. května 2019 v 10:21.
  matisek005 v něm napsal:

  Teď už zástupce hrocha obojživelného máme i mezi uživateli, že? :-D

  egz v něm napsala:

  prima

  Prima moc se mi ten článek líbil.Mě totiž zajímají zvířata.Hroši jsou opravdu zajímavá zvířata.:-)

  EllaCZ v něm napsala:

  nic moc

  mě to moc nezaujalo 5