Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hromnice – poslední vánoční svátek

  vydáno  •  Vánoce

  Hromnice jsou svátkem, který si lidé vymysleli již hodně dávno, a to proto, že si nedokázali vysvětlit přírodní jevy a s nimi spojené živelné pohromy. Tento den je spjatý se strachem z ohně, bouřek a hromů. Je to ale i svátek křesťanský. Chcete se o tomto svátku Keltů, Slovanů a později i Křesťanů dozvědět něco víc? Pak si přečtěte tuto Alíkovinu. :-)

  Hromnićka na okně, © Sysinka

  Tento svátek bychom v kalendáři našli druhého února (2. 2.). Jedná se o den, který připadá na 40. den po narození Ježíše Krista. Hromnice jsou posledním dnem, kdy se sklízejí vánoční stromečky i betlémy, protože právě tímto svátkem končí Vánoce.

  Kromě křesťanského svátku „Uvedení páně do chrámu“, kdy podle Lukášova evangelia se Marie a Josef vydali se čtyřicetidenním Ježíškem do chrámu (židovská tradice), kde svého syna symbolicky zasvětili Bohu, se jedná i o svátek keltský. Je to svátek příchodu jara.

  Lidé věřili, že právě v tento den (2. února, dnes Hromnice), se střetává magická síla zimy a jara. Započala tak obnova země a všeho, co na ní rostlo a žilo. Na přelomu ledna a února se začínají probouzet některé rostliny a rodí se první mláďata. Symbolem Hromnic jsou sněženky.

  Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), © André Karwath aka Aka

  Slovanská podoba tohoto svátku měla spojení s bohem Perunem, bohem hromu a blesku, který se v tento den probouzel ze zimního spánku. Lidé v tento den uklízeli po zimě, čistili topeniště a vymetali stáje. Také se stavěly hranice. Tyto posvátné ohně měly dům očistit a zahnat zlé duchy. Muselo se mluvit pouze slušně (bez vulgarismů), aby si lidé na sebe nepřivolali nějaké neštěstí. Lidé se také nesměli radovat a tancovat, přesto se oslavoval návrat světla a prodlužoval se den.

  Hromničky

  Už od desátého století se na Hromnice v kostelech světily svíčky – hromničky. Tyto svíčky si poté lidé nosili domů na ochranu sebe i svých obydlí. Jedná se o svíčky, které symbolizovaly Krista, ale také příslib věčného života. Zapalovaly se při bouřkách jako ochrana před bleskem, ale i samotným ďáblem.

  Tyto svíčky měly chránit před špatným počasím a letními bouřkami. Svítily na cestu umírajícím. Na Chodsku se jim dávaly do rukou, jindy se pokládaly vedle jejich lože. Hospodáři na Chrudimsku třikrát obcházeli, po návratu z kostela, s hromničkou v ruce včelí úly.

  Pomocí hromniček se také léčilo. Při horké nemoci držely báby kořenářky dotyčnému pod bradou dvě zkřížené hromničky, poté se měl s pomocí Boha a panny Marie uzdravit. Církev proti těmto pověrám ostře vystupovala, přesto se s těmito svíčkami „čarovalo“ až do počátku 20. století.

  Hospodyně měly zakázáno o Hromnicích šít. Lidé věřili, že pokud by dívka vzala do ruky jehlu, hrot jehly by přitáhl blesk a celé stavení by mohlo shořet. Nesmělo se žertovat, tancovat ani klít. Kdo toto porušil, zemřel „bez světla“.

  Pranostiky

  Nejznámější pranostikou je „Na Hromnice o hodinu více.“, co však tato pranostika znamená? Jde o to, že 2. února by měl být o hodinu delší den, než tomu bylo při zimním slunovratu, který bývá 21. prosince. Další pranostiky se týkají počasí nebo zvířat:

  • Na Hromnice o hodinu více.
  • Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.
  • Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více.
  • Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc.
  • Na Hromnice musí skřivánek vrznout i kdyby měl zmrznout.
  • Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.

  Zdroje:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 3. února v 7:10.
  bank v něm napsala:

  Já tento svátek znám, ale pranostiky jsem ještě nikdy neslyšela. Pět tlapek🐾🐾🐾🐾🐾

  Příspěvek z 2. února v 15:07.
  Betty_H v něm napsala:

  Zajímavý nápad i téma. Nikdy jsem o tomto svátku neslyšela, takže jsem se ráda dozvěděla něco nového. Pět tlapek.