Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hrrr na ně! - Husité na Vítkově

  vydáno

  Kdy 15. červenec 2017 9:00 - 20:00
  Akce pro děti
  „Již popáté se na vrchu Vítkov uskuteční středověká slavnost připomínající bitvu, která se zde odehrála dne 14. července 1420.

  V udatné bitvě se střetne přes sto válečníků vybavených dobovými zbraněmi a rytířskými brněními. Husitská posádka ukrytá ve srubu bude mít nesnadný úkol odolat silné panské jízdě a vyhnat ji z hory ven. Kromě připomínky velké bitvy, která se uskuteční ve 13 a poté v 17 hodin, čekají na vás rytířská klání, kejklířská vystoupení, šermířské souboje nebo potulní minesengři, kteří předvedou historické písně na autentické hudební nástroje.“

  z minulých ročníků budyňské bitvy, © Jan Melichar

  Kdy 15. červenec 2017 9:00 - 20:00
  Akce pro děti
  Již popáté se na vrchu Vítkov uskuteční středověká slavnost připomínající bitvu, která se zde odehrála dne 14. července 1420.

  V udatné bitvě se střetne přes sto válečníků vybavených dobovými zbraněmi a rytířskými brněními. Husitská posádka ukrytá ve srubu bude mít nesnadný úkol odolat silné panské jízdě a vyhnat ji z hory ven. Kromě připomínky velké bitvy, která se uskuteční ve 13 a poté v 17 hodin, čekají na vás rytířská klání, kejklířská vystoupení, šermířské souboje nebo potulní minesengři, kteří předvedou historické písně na autentické hudební nástroje.

  Na místě také bude dobová krčma s kuchyní, jež nabídne ochutnávky dobových jídel dle dochovaných receptů 15. století. Ti, kteří tam přijdou, tak budou mít možnost vylézt na věž a na palisády, vyzkoušet si středověkou lazebnu, kde naleznou koupele a masáže včetně přikládaní baněk. Děti si budou moci vyzkoušet středověké zbraně, projet se na ponících nebo koních, na místě bude rozšířená zoo. Novinkou bude také fotokoutek.

  Vítkovský kopec ožije také kreativní dílnou. Bude se malovat, kreslit, vybarvovat a hlavně tvořit. Pomocí klasických pastelek, fixek a barev bude mít každý možnost vyprávět ilustracemi o významných legendách, osobnostech a pověstí, jimiž oplývá vrch Vítkov. Součástí je kreativní dílna, kde se návštěvníci mohou zapojit do vybarvování velkých omalovánek s tématikou Žižkova a období Husitských válek, popřípadě se zúčastní ilustrátorské soutěže, portrétování, výroby animačního bločku. Ilustrátoři ze studia DRAWetc. povedou odbornou hodinu krajinomalby v plenéru. Bude možnost i malování na palisády.

  Těm, kteří tam pojedou, bude také zdarma zajištěna kyvadlová autobusová doprava (linka č. 874) ze stanice Florenc až k vrchu Vítkov.

  Takže v sobotu se na pražském Vítkově uskuteční další ročník středověké slavnosti Husité na Vítkově. V rámci 597. výročí od uskutečnění historické bitvy na Vítkově,která se stala 14. července, 1420, tak se letos na stejném místě odehraje autentická rekonstrukce slavného střetu mezi Husity a Křižáckými vojsky.
  Návštěvníky kromě rekonstrukce bitvy bojovníků v dobových kostýmech a vozovými hradbami čekají také rytířské a šermířské souboje, vystoupení kejklířů, střílení z luků, loutkové divadlo i dobová kuchyně.

  Pro ty, kteří přijdou na tuto akci, tak čeká pomyslná cesta zpět v čase. Slavná hora Vítkov na pražském Žižkově si totiž v červenci připomene jednu z nejzásadnějších husitských bitev historie. Celé prostranství Vítkova se promění ve středověkou slavnost.

  V rámci tradičních oslav výročí střetnutí vojevůdců Jana Žižky z Trocnova a Zikmunda Lucemburského uvidíte slavnostní reálnou rekonstrukci bitvy, kterou před téměř šesti sty lety slavný husitský vojevůdce úspěšně vyhrál. Na návštěvníky čekají bojovníci v reálných dobových kostýmech, tradiční vozové hradby, bojovníci na koních, střelci z kuší a další skuteční účastníci bitvy.

  Slavná bitva na Vítkově, která odstartovala celou éru husitství, Akce Hrrr na ně! Husité na Vítkově připomene celou historii husitské revoluce od začátku až po velkolepou bitevní vřavu přímo u Památníku.

  „Hrdinná husitská posádka ukrytá ve srubu se utká s vojskem míšeňských křižáků, které donutí ustoupit z vrchu Vítkov. Návštěvníci se můžou těšit na ukázky středověké bojové techniky a čeká na ně pestrý doprovodný program pro děti i dospělé,“
  Husitské vozy, pavézy, palisády, střelné zbraně, rytířská brnění nebo skvostné panské jezdectvo budou k vidění na Vítkově včetně Jana Žižky z Trocnova nebo krále Zikmunda. Hlavním lákadlem bude bezesporu velkolepá bitva, která skončí definitivní porážkou křižáckých vojsk. Celou akci bude doprovázet profesionální komentář, který osvětlí vývoj husitského hnutí.
  Hrr na ne aneb Husité na Vítkově

  Vstup na akci je zdarma.
  program akce:
  www.praguecityline.cz/wp-content/uploads/2016/07/Hrr-na-ne.png

  Ukázka z minulé akce

  Autor: