Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hubneš? Nebo chceš vyrýsovat svaly?

  vydáno  •  sport
  V této "alíkovině" vám ukáži pár triků jak zhubnout a také vyrýsovat svaly. Nic není zadarmo a při hubnutí potřebujete dostatek trpělivosti.

  Ilustrační fotografie, © Alík

  Při hubnutí záleží hlavně na stravě. Můžete totiž cvičit od rána do večera, ale pokud budete jíst samé nezdravé a tučné věci, rozhodně nezhubnete. To ale neznamená, že pohyb není důležitý.

  1. Co tedy jíst? - Převážně čerstvou zeleninu, v té je totiž nejvíce vitamínů, které se při vaření ztratí. - Dále je důležité jíst hodně bílkovin, které pomáhají růstu svalové hmoty. Jsou například ve vejcích, v masu (doporučuji drůbeží a rybí, nejsou tolik tučné), jogurtu, mléčných výrobcích... - Nezapomínejte ani na vlákninu. Ta je obsažena třeba v ovesných vločkách, neloupané rýži... - „Zdravý tuk“ - hodně lidí si myslí že při hubnutí nesmí jíst žádný tuk. Což je pravda, ale klidně si mohou dopřát zdravé tuky které jsou obsaženy v avokádu, ořeších, rybách.
  2. Pravidelný přísun vody! - Určitě musíte dodržovat pitný režim. Pijte hooodně moc vody, to nastartuje váš metabolismus a tím rychleji zhubnete. Pijte hlavně studenou vodu, tělo spotřebuje hodně kalorií na její ohřátí. Ideálně by jste měli vypít 2-3 litry denně.
  3. Co nejíst? - Rozhodně se vyvarujte různých fast foodů, mekáčů, kebabů... Jsou hrozně tučné, a nezdravé, obvykle z nekvalitních surovin. - Nejezte „předpřipravené jídlo“ a kupované. Neříkám, že si nic nemáte kupovat, myslím tím, aby jste se vyvarovali všelijakých mealů, sušenek, bílého pečiva, polotovarů... Radši si vše uvařte a upečte doma, zdravě.
  4. Sůl x cukr? - Při hubnutí se snažte omezit příjem cukrů na minimum. Existují však také pomalé cukry, např. z ovesných vloček nebo ovoce, které jsou dokonce prospěšné. - Solte minimálně, sůl totiž zadržuje vodu v těle, takže byste moc nezhubli.

  Tipy na jídelníček: Snídaně -> jogurt s neslazeným mysli a neslazeným zeleným čajem Svačina -> banánové smoothie (banán + jogurt a mléko, rozmixovat) Oběd -> zeleninové pyré, rýže s kuřecím přírodním plátkem Svačina -> jogurt s ovocem Večere -> grahamový plátek s avokádem

  Zkuste si svůj jídelníček hlídat, a přizpůsobit tak, aby vám chutnal a zároveň byl zdravý. Na internetu najdete kopu různých fit receptů. Tak a teď cvičení:

  1. Posilovna - ano či ne? Já osobně proti posilovně nic nemám. V některých pouští mladistvé až od 15ti let. V ostatních na věku nezáleží. Co tam cvičit? Existuje mýtus, že by tam děti neměli chodit, že prý to zpomaluje růst. Není to pravda, jen pokud by jste cvičili hodně na záda a přetěžovali se, může se to stát. Já doporučuji hlavně cviky s vahou vlastního těla. - Poprvé zkuste trenéra, nebo se s někým poraďte. Pokud totiž cviky budete cvičit špatně, můžete si ublížit.
  2. Aerobní cvičení - kardio. Pokud hubnete nebo nabíráte svaly, zařaďte aerobní cvičení do svého repertoáru. Je to například běh, plavání, cyklistika, lyžování.
  3. Cvičit doma. Při posilování a hubnutí rozhodně cvičte doma. Já doporučuji 2x - 6x týdně, záleží na době regeneraci svalů, neboli přestávce mezi cvičením. Obvykle jeden den. Pro začátek doporučuji mít časovač a cvičit vždy 30s a pak 15s pauza.

  Typy na cviky: Prkno, kliky, dřepy, raketa, přeskoky, přítahy... Na internetu naleznete spoustu zajímavých cviků. Na youtube najdete trenéry, kteří s vámi ve videu cvičí, odpočítávají za vás čas a i vám vše ukáží. Tak, to by bylo asi vše, doufám že vás toto motivovalo také začít hubnout, nebo chtít nabrat svaly. Asi se ještě ptáte, za jak dlouho zhubnete či budete mít pořádný pekáč buchet? Tato metoda hubnutí je zdravá, žádné hladovky ani diety. Mně se podařilo zhubnout 5kg za týden a půl. Svaly naposilujete při intenzivním tréninku za 3 měsíce. Tato doba a kg jsou ale individuální. Záleží jen na vás, jak budete makat, a zda dojdete až do cíle. Doufám, že to také zkusíte a alespoň na chvíli zkusíte tzv. healthy live.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 1. května 2017 ve 13:56.
  MorellTM v něm napsal:

  Jogurt?

  Jogurt nedoporučuji, přešla jsem na tvaroh: Při stejném oběmu do sebe dostanete živiny v násobku proti jogurtu, který je často ředěný a plný éček, stejně tak do sebe dostanete laktobacily přítomné v obou ptoravinách. Ale i tvaroh si můžete dochutit medem, nebo marmeládou. Nejlepší je měkký balený v alobalu. (výživově i cenou)


  takhle, článek je dobrý, s většinou souhlasím, o stravování se toho dá napsat přeci jenom více, taky záleží na tom, co si člověk může dovolit. Ač zdravá strava může být levná. Třeba takový špenát sice některým fakt nechutná, ale jde o skvělý zdroj živin, minerálů a vitamínů zapár kaček. Chce to hledat a zkoumat.
  Když se člověk nají dobře, tak pak nemá alespoň tři hodiny hlad. Pokud jí špatně, tak i hned po obědě už lítá okolo spíže s tím, že by ještě něco snědl - tedy jeho tělu něco chybí - nevyvážená strava.

  Příspěvek z 14. dubna 2017 v 8:21.
  Eleano v něm napsal:

  Reakce na a_u:

  Taky jsem to (až teď) nedávno někde četla😊. Tak když si místo toho dáš k snídani ovesné vločky s banánem, nic neskazíš. Já mám ráda jogurt hlavně na večer, něco jako "zdravý dezert po večeři".

  Příspěvek z 30. března 2017 v 18:08.
  a_u v něm napsala:

  Výborný článek! Jen bych ještě dodala, že jogurt na snídaní prý není moc dobrý, někde jsem to četla :D Žaludek ráno potřebuje spíše teplé nebo ne moc vychlazené jídlo, na nastartování na celý den :)