Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hunger Games: Aréna smrti

  vydáno  •  Knihy
  Suzanne Collins, autorka této knihy, nejspíše nečekala, jak velký úspěch bude mít. Dnes už jsou na světě tři knihy a mají mnoho fanoušků. První a druhá se dokonce zfilmovala, třetí se natáčí. Řekla bych však, že většina fanoušků ani neví, co je to Sloj. A to mě mrzí, jelikož si stojím za tím, že kniha je mnohem lepší než film.

  Alíkův tip

  Knihu můžete zakoupit  na www.knihy.idnes.cz a můžete začít číst během několika minut.

  knihy.iDNES.cz

  Katniss Everdeen žije s matkou, mladší sestrou a také kocourem a kozou, ve Sloji. Sloj je nejchudší oblast chudého Dvanáctého kraje, zaměřeného na těžbu uhlí. Patří do země Panem, která leží na bývalém místě Severní Ameriky. Ta byla zničena. V knize je rozdělena na dvanáct krajů, každý má nějaké zaměření. Od rybaření, přes výrobu textilu, až po zemědělství. Býval zde i Třináctý kraj. Ten byl však zničen při vzpouře krajů proti Kapitolu. Kapitol je nejvyšší kraj ze všech. Všem ostatním vládne. A jako výhružku, aby se nic takového již neopakovalo, začal pořádat Hladové hry.

  Hladové hry jsou krutá reality show, kam se každoročně z každého kraje, samozřejmě kromě Kapitolu, posílají dva splátci. Vždy dívka a chlapec od dvanácti do osmnácti let.

  Katniss ovládá lukostřelbu. Pracovat s lukem a vyrábět tuto zbraň ji naučil právě její zesnulý otec. Katniss ho milovala. Po jeho smrti se její matka uzavřela do sebe a na Katniss tak zůstalo shánění jídla a většiny důležitých věcí. V Den sklizně, kdy se losují splátci, vylosuje Cetkie Trinket práve Prim. Katniss tomu nejdříve nemůže uvěřit, brzy se však přihlásí jako dobrovolnice a svou sestru tak vystřídá. Z chlapců je vylosován Peeta Mellark, který však žádného dobrovolníka nemá. Peeta v knize vystupuje jako syn bohatšího pekaře a jeho manželky, která Katniss nemá zrovna v lásce. Jednou šestnáctiletou dívku zachránil tím, že jí hodil bochník chleba. Katniss si tedy musí ujasnit, zda dokáže někoho, kdo jim v nouzi pomohl, zabít.

  V Kapitolu jsou oba dva splátci z Dvanáctého kraje velice oblíbení. Poté, co se Peeta přizná, že jeho krajanku už delší dobu miluje, si obyvatelé největšího z krajů Katniss a Peetu jako pár zamilují. Katniss však lásku neopětuje. Doma má svého věrného přítele Hurikána, ke kterému, ačkoliv moc nechce, také chová nějaké city. Před vstupem do arény se ukáže, že Katniss je velkou hrozbou. Na předvádění získá nejvyšší známku ze všech splátců, čímž se stane hlavním cílem pro spojenectví profesionálů. Ti jsou z Prvního a Druhého kraje, kde mají dokonce speciální akademie na výcvik do her.

  Přesto, že sama Katniss na výhru nemyslí, v aréně se stává mnohem větší hrozbou, než se původně předpokládalo. A to nejen pro své protivníky, ale také pro samotný Kapitol.

  Knihu bych doporučila všem, co rádi čtou dobrodružné knihy. Rozhodně by si ji měl přečíst každý, kdo někdy viděl Hunger Games film. Dozví se mnoho nových věcí, které ve filmu vynechali, a také Katnissiny pocity, díky kterým pochopíte některé ze situací.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 5. května 2014 v 18:06.
  nectito v něm napsal:

  Doporučuju :)

  Knihu jsem taky četl, luxus :) Ale film jsem neviděl :D

  Příspěvek z 5. května 2014 v 16:22.
  maku2 v něm napsala:

  nej

  četla jsem knihu i film je to uplně nej!!! 10 10 10 Doporučuju!!! O:)

  Příspěvek z 28. dubna 2014 v 16:06.
  kočilka v něm napsala:

  super

  cetla jsem vsechny 3 knihy a super14