Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hurvajz, vyžvejkni se! aneb historie žvýkání v Čechách

  vydáno  •  Kultura · Divadlo · Soutěže
  Ahoj milé člobrdinky a člobrdíci, víte, jak to v Čechách začalo se žvýkáním? Vydejte se se s námi po stopách báječných objevů.

  Nové CD: Hurvajz, vyžvejkni se!, © Divadlo Spejbla a Hurvínka

  Alíkova soutěž

  V nové Alíkově soutěži hrajeme do 30.11.2015 o nové CD „Hurvajz, vyžvejkni se!“

  Nové CD: Hurvajz, vyžvejkni se!

  Tentokrát mě zajímalo, jak už název CD napovídá, jak to u nás bylo se žvýkáním. Na průzkumné cestě po stopách žvýkačky samozřejmě nechybí taťulda, Mánička, paní Kateřina a Žeryk.

  Náš příběh začíná roku 1906 ve Velimské továrně na čokoládu. Její tehdejší majitel pan továrník Glaser se totiž rozhodne, že do své nabídky cukrovinek zařadí také žvýkačku. Ale protože jen v Americe znají recept na její výrobu, vysílá tam svého důvěrníka, aby v té největší továrně okoukal postup její výroby a vrátil se zpět.

  Fotogalerie

  V našem příběhu tím důvěrníkem není níkdo jiný, než můj taťulda. A tak nás všechny čeká cesta za oceán do Chicaga, kde se továrna na žvýkačku nachází. Plavíme se lodí a cestou se setkáme dokonce i se slavným pistolníkem Buffalo Billem a indiány, kteří mluví česky a bydlí v Plzni. Ptáte se jak je to možné? To vám teď neprozradím. Jisté však je, že Indiáni nám v našem pátrání značně pomohou.

  Jak to bylo ve skutečnosti, vám ale prozradit můžu. Důvěrníkovi pana továrníka Glasera se recept získat podařilo. A tak byla roku 1910 vyrobena první žvýkačka u nás. Dostala název RICY a byla vyráběna hned ve třech chuťových variantách – Nectar, Rose a Tutti – frutti. Podle znalců byla od té americké k nerozeznání! A protože byla něčím zcela novým, měla zpočátku velký úspěch. Ten však postupně slábl. Lidem se totiž nechtělo platit za něco, co nemohli sníst. A tak žvýkačka musela chytit druhý dech a jak víme, nakonec to s ní dobře dopadlo.

  Mohlo by se zdát, že žvýkačka je moderní cukrovinkou, ale není tomu tak. Sarah Pickin, britská studentka archeologie našla 5000 let starou zkamenělou žvýkačku. V tomto případě šlo o sežvýkaný bochánek březové kůry, který svému majiteli pomáhal léčit zánět dásní...

  Pro ty z vás, kteří by si naše dobrodružství chtěli poslechnout, mám dobrou zprávu. Pokud správně zodpovídte tři následující otázky, možná vyhrajete náš zbrusu nový příběh na CD.

  Držím vám palce!

  Hurvínek a spol.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  konemy v něm napsala:

  Echm...

  Hurvínka mám ráda, ale tohle je tak trapný...Θ_Θ