Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hurvínek: Jak jsem se seznámil s funícím Billem

  vydáno  •  Kultura · Divadlo · Soutěže
  Ahoj milé člobrdinky a člobrdíci, říkáte si, že vysávání prachu je nuda? Myslel jsem si to také, ale jen do chvíle, než nám taťulda začal vyprávět příběh o funícím Billym. Tak se totiž jmenoval první vysavač na světě.

  CD Hurvínek a funící Billy, © DSH

  Taťuldovo vyprávění nás tak pohltilo, až jsme se ocitli v Anglii na začátku 20. století. Seznámili jsme se tam s gentlemanem Hubertem Cecilem Boothem. Byl to právě on, kdo první vysavač na světě sestrojil a my byli u toho.

  Alíkova soutěž

  Také byste chtěli být u toho, když byl funící Billy vynalezen? Můžete. Protože Hurvínek a Spejbl pro vás tento příběh natočili na CD a Supraphon je právě vydává. 10 z vás může toto nové CD vyhrát do 1.11.2013  v nové soutěži a ostatní mají šanci i v Katalogu dárků.

  Hurvínek a Funící Billy, přední obálka CD

  Možná vás napadne, proč to vůbec dělal? Odpověď je jednoduchá, protože neměl rád, když se prášilo.

  V té době totiž lidé používali k úklidu, kromě koštěte, přístroje, které prach pouze odfukovaly. A právě ono odfukování, při kterém se prášilo, přivedlo H. C. Bootha na myšlenku, sestrojit přístroj, který by dokázal prach nasát! A začal vynalézat.

  Provedl za tím účelem řadu legračních pokusů. Například v restauraci, kde popíjel kávu, se náhle sklonil k čalounění křesla, přitiskl k němu rty a pokusil se do sebe nasát vzduch z potahu. Spolu se vzduchem nasál i velké množství prachu a výsledek byl takový, že se málem udusil.

  Právě tento poznatek byl ale velmi důležitý, pro sestrojení funícího Billyho. Příšte Booth postupoval opatrněji a začal mezi svá ústa a zaprášený povrch vkládat kapesníky. Tak se mu prach přestal dostávat do krku, stejně jako později do nasávacího systému vysavače.

  Fotogalerie

  Usilí H. C. Bootha bylo korunováno úspěchem. Funící Billy byl ale tak veliký, že ho musel táhnout koňský povoz, a tak hlučný (díky tomu si také vysloužil jméno), až plašil koně. Nejprve byl poháněn spalovacím motorem a později jej Booth připojoval k elektrickému vedení pouličního osvětlení. Billy byl vybaven dlouhou hadicí, která se do domu protahovala oknem z ulice a kterou se místnosti čistily jedna po druhé.

  H. C. Booth měl s funícím Billym velký úspěch a začal se vysáváním dokonce živit. Řada zájemců o jeho služby rostla a dokonce ho pozvali i na královský dvůr. H. C. Booth vysál z celého paláce téměř tři tuny prachu. Není se čemu divit - vždyť se tam také vysávalo poprvé!

  Od té doby mělo vysávání stále více příznivců a vývoj vysavače se již nezastavil.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 26. října 2013 ve 22:50.
  eno-nuno v něm napsal:

  Reakce na eno-nuno:

  Čo je najsmiešnejšie podľa vás?

  Příspěvek z 26. října 2013 ve 22:49.
  eno-nuno v něm napsal:

  Skvelý článok!

  Začiatky vysávania sú nielen poučné ale aj zábavné - v tomto článku.4