Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hurvínek vypráví o rodičích, vodičích i mluvičích

  vydáno  •  Kultura · Divadlo · Předškolákům
  Ahoj člobrdinky a člobrdíci, prázdniny jsou ty tam a my zkoušíme novou hru Hurvínek mezi osly. Pilně se s taťuldou, Žerykem, Máničkou a bábinkou učíme dialogy a s námi i naši interpreti, tedy mluviči a vodiči.

  © Archiv Divadla Spejbla a Hurvínka

  Představím vám nejdřív ty, kteří nám propůjčovali a propůjčují své hlasy. Je pravidlem, že mě a taťuldu mluví vždy jeden herec, stejně tak jako Máničku a bábinku.

  Vraťme se na začátek - do 20. let 20. století, kdy jsme spolu s taťudou přišli na svět. Tehdy byl naším prvním "tátou" profesor Josef Skupa. Nejdřív hrál s taťuldou a když jsem se v roce 1926 narodil, propůjčil svůj hlas i mně.

  Zpočátku jsme hráli jako amatéři v plzeňském Loutkovém divadle českých feriálních osad. V roce 1930 se ale pan profesor rozhodl, že založí divadlo vlastní a tak vzniklo Divadlo Spejbla a Hurvínka. Pan profesor Skupa pro nás i psal a byl scénografem.

  Josef Skupa a Josef Spejbl jdou na procházku

  Josef Skupa a Josef Spejbl jdou na procházku

  Anna Kreuzmannová s první Máničkou

  Anna Kreuzmannová s první Máničkou

  V roce 1930 na scénu poprvé vstupuje Mánička s pejskem Žerykem. Máničku tehdy mluvila Anna Kreuzmannová

  Žeryčka štěkal Gustav Nosek, který byl zároveň řezbářem a Žeryčka na přání profesora Skupy vyřezal. Stvořil však nejen Žeryčka, ale i mě a podílel se spolu s Jiřím Trnkou a Josefem Skupou na první podobě Máničky.

  Gustav Nosek

  Gustav Nosek

  Po Gustavu Noskovi štěkal Žeryčka Miroslav Černý a v současnosti má jeho projev na starosti tiskový mluvčí divadla Miroslav Polák.

  Pan profesor Skupa si vychoval svého nástupce a tím byl Miloš Kirschner. Stal se naším adoptivním tátou a mluvil nás plných 44 let, dokonce o 13 let déle na Josef Skupa.

  Miloš Kirschner pro nás také psal hry a dialogy, byl ředitelem divadla a spolu jsme také začali hrát v cizích jazycích. Máničku měla v té době na starosti její druhá interpretka paní Božena Weleková.

  Božena Weleková

  Božena Weleková

  Miloš Kirschner

  Miloš Kirschner

  Roku 1966 spojila svůj život s Máničkou Helena Štáchová a v roce 1971, kdy se nám narodila bábinka, začala mluvit i ji. HelenaŠtáchová je také ředitelkou divadla Spejbla a Hurvínka, autorkou a režisérkou našich her, ale i příběhů vydávaných na CD a vycházejících knižně, jejím hlasem promlouvá kromě Máničky a bábinky také Lisa ze seriálu Simpsonovi.

  Helena Štáchová

  Helena Štáchová

  V roce 1974 pak do divadla přichází a poprvé s námi hraje náš současný interpret Martin Klásek. Od roku 1982 spolu hrajeme pravidelně a roku 1996 se stává naším třetím tátou. Také Martin pro nás píše hry, knížky a režíruje.

  Martin Klásek

  Martin Klásek

  Steně jako mluviči jsou v loutkovém divadle důležití i vodiči. Mým vodičem je Michal Barták, taťuldovým Richard Maška a René Hájek.

  Máničku "nosí na rukou" Míša Horňáková a Květa Plachetková, bábince dopřává rázný krok René Hájek a Alena Macháčková.

  S Žeryčkem sem - tam rejdí Josef Ešpandr a Miroslav Polák. Aby bylo jasno, loutku vodí vždy jeden loutkoherec ze zmíněné dvojice. V divadle jsou však i další znamenití vodiči, kteří nám marionetám – tedy loutkám na nitích – dopřávají pohyb.

  Soubor Divadla S+H

  Soubor Divadla S+H

  Kdo je kdo v souboru Divadla S + H (začínáme zleva nahoře: Richard Maška, Michal Barták, Matěj Kopecký, Roman Faber Stára, Petr Myška, Vladimír Novák, Ondra Lážnovský, René Hájek.

  Prostřední řada opět zleva – Alexander Jannack, Tomáš Slepánek, Miroslav Polák, Květa Plachetková, Míša Horňáková, Marie Šimsová, Borek Jandl, Vlado Kirschner, Miki Kirschner, Martin Klásek, Denisa Kirschnerová, Helena Štáchová, Alena Macháčková)

  Miloš Kirschner: Jaké to je vodit marionetu

  Miloš Kirschner

  Chcete-li si udělat představu o tom, jakou námahu musí vodič marionety vynaložit během představení, sežeňte si dvoukilogramové závaží, uvažte ho na provázek, mírně se předkloňte a zkuste to závaží půl hodiny držet těsně nad zemí.

  Aby byl dojem úplný, přimyslete si, že taková marioneta visí přibližně na šesti, osmi i více nitích, s nimiž je třeba zacházet tak jemně a přesně, aby divák přijímal oživení "mrtvé hmoty" nikoliv jako zázrak, ale jako samozřejmost.

  Milá děťulata, už mě volají na scénu.

  Takže pádím zkoušet a budu se těšit na další setkání nad naším rodinným albem s fotografiemi.

  Mějte se moc fajn a ať vás ve škole a doma moc nezlobí!

  Hurvínek mezi osly
  Hurvínek mezi osly

  Z připravované hry Hurvínek mezi osly

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 14. prosince 2011 v 15:19.
  Papagena v něm napsala:

  Reakce na Meliska11:

  Souhlas.

  Příspěvek z 14. prosince 2011 v 15:18.
  Papagena v něm napsala:

  papagena

  Hurvínek je super,ale ty nejstarší představení jsou nejlepší.2526

  Příspěvek z 29. října 2011 ve 20:21.
  Meliska11 v něm napsala:

  Hurvajz

  Čau Hurvajz je přece super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!4214