Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Hvězda Madagaskaru rozkvetla

  vydáno  •  Příroda · Rostliny · Orchideje
  Pozoruhodná krasavice, která svého času zaujala přírodovědce Darwina, rozkvetla ve skleníku Fata Morgana. Kdo ji chce vidět na vlastní oči, musí si pospíšit do botanické zahrady v Praze - Tróji. Hvězda Madagaskaru kvete totiž maximálně 10 dní!

  Angraecum sesquipedale , © archiv Botanické zahrady v Praze

  Angraecum sesquipedale (větrobýl jedenapůlstopý, čeleď Orchidaceae - vstavačovité) má také řadu lidových názvů. Například se mu říká Hvězda Madagaskaru, betlémská či vánoční hvězda.

  Vědecké jméno rodu je odvozeno od malajského slova angurek, označujícího epifytní orchideje (ty přijímají vodu a živiny vzdušnými kořeny). Jde o madagaskarský endemit s květem širokým 15 cm a předlouhou ostruhou dosahující délky 25 cm, která dala rostlině druhové jméno. V noci větrobýl omamně voní...

  Charles Darwin Významný anglický přírodovědec Charles Darwin (1809 - 1882) při svých cestách po světě navštívil Madagaskar, kde se tato rostlina vyskytuje. Po podrobném probádání usoudil, že ji musí opylovat tvor se sosákem dlouhým aspoň dvacet centimetrů...

  Tím předpověděl opylovačovu existenci, do té doby neznámou. Darwin předpověděl dokonce i to, že půjde o nočního motýla: Květ zmíněné orchideje je totiž bílý, což je barva, na kterou denní motýli příliš nereagují, ale v noci je dobře vidět. Navíc ten květ voní a lišajové se orientují právě podle vůně.

  Noční motýl z čeledi lišajovitých: Xanthopan morgani praedicta.Když byl lišaj – opylovač 40 let po Darwinově předpovědi objeven, dostal poddruhové jméno "praedicta", což znamená předpovězený. Jeho celé jméno zní Xanthopan morgani praedicta. Tento hmyz má křídla rozpětí 13 až 15 cm, sosák (proboscis) dosahuje délky až 25 centimetrů!

  Právě tihle motýli na orchideje nalétávají, nektar nasávají a na zádech přenášejí brylky (slepené kousky pylu) na další květy... Pro orientaci jim ve tmě pomáhá nejen bílá barva květů, ale také jejich vůně.

  Endemit

  Endemit, respektive endemicky se vyskytující organismus, je organismus, který se vyskytuje na určitém daném území. V úvahu se bere pouze přirozený výskyt.

  Více v internetové encyklopedii Wikipedie www.wikipedie.cz

  O endemitech České republiky se dozvíte v článku Česko musí chránit masařku i jepici. Pokud vymřou, přijde o ně celý svět

  Více informací najdete na www.botanicka.cz

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 17. listopadu 2009 v 7:44.
  Hella24 v něm napsala:

  Hvězda madagaskaru

  tak tato rostlina se mi líbí777.Je strašně hezká a zajmalo bi mě za jak dlouho roste.

  Embri v něm napsal:

  Reakce na crazystar10:

  Něco bylo odborné, ale jinak to asi nejde, autorovi se článek povedl.

  crazystar10 v něm napsal:

  Reakce na haylin6:

  jjjjj taky se mi líbí 10