Alíkovina

Hvězdy a stojky

vydáno  •  Sport · Čtenáři píší Alíkoviny
Ahoj, rozhodla jsem se napsat článek o gymnastice.

STOJKA NA POUŠTI. Štěpánka Hilgertová během přípravy ve městě Al Ain., © Archiv Štěpánky Hilgertové

Hvězdy a stojky nejznámější gymnastické cviky a jedny z nejlehčích. Přesto je moc dětí dělá špatně a myslí si, že je umí hrozně moc. Jestli je chceš umět lépe, čti dál.

Hvězda. Hvězda je daleko jednodušší než stojka a proto o ní píšu dříve. Hvězda je rychlá a na ní je potřeba rychle se odrazit. Žádná extra síla. Hvězd je více druhů. Hvězda klasická, hvězda jednoručka, arab nebo hvězda rovná. Před hvězdou se rozcvičte. Škorpionem, panákem, výkopem a procvičte si ruce. Potom si ji zkuste pětkrát a znovu se protáhněte. Zkuste se nahrát na mobil a uvidíte jak vám to půjde. Hvězdu se naučíte cca za 7-20 dnů podle síly, ohebnosti a rychlosti.

Stojka. Stojka je těžší než hvězda a nejdůležitější je síla v rukou a udržení rovnováhy. Pokud bydlíš ve velkém městě ( Praha, Brno, Liberec, Zlín), máte kolem sebe mnoho parků s posilovacími prvky. Pokud žiješ v nějakém mini městě (Vsetín, Mělník, Jablonec) stačí na nějaké dětské hřiště a tam už posilovat (pokud nechcete být trapný, vemte si mladšího sourozence nebo třeba sestřenici). Ti co žijí na vesnici, ti to můžou zkusit taky jako v mini městě. Před stojkou se pořádně protáhni hvězdou, mostem , rybičkou. Jako první si zkuste obyčejnou stojku i když vám půjde dobře, zkuste si jí zas, až si budete jistí, zkuste z ní udělat most nebo nohy roznožte. Půjde to pomalu, někdy to půjde až po mnoha trénincích cca14-50 dnů.

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 8. ledna 2018 v 16:41.
anetka10girl v něm napsala:

U hvězdy ještě krčím jednu nohu a stojku umím jen o zeď.

Příspěvek z 8. ledna 2018 ve 13:09.
kajca v něm napsala:

Já umím hvězdu a stojku trochu